• قدرت روانی ابزاری برای عملکرد بهتر در شرایط استرس زا - ۱۳۹۳/۰۴/۲۰
 •  

   

  قدرت روانی ابزاری برای عملکرد بهتر در شرایط استرس زا 

   

  برای اینکه ورزشکار ی برجسته باشید باید بتوانید در شرایط استرس زا اعصاب خودتان را کنترل کنید و به خوبی از عهده ی مسابقه برآیید. استقامت روانی عاملی است که باعث موفقیت بیشتر می شود این ورزشکاران به خوبی می دانند که نبرد واقعی در میدان مسابقه نیست بلکه در درون خودشان است.

  اگر می خواهید در رشته خودتان یکی از بهترین ورزشکاران باشید علاوه بر مهارت های فنی باید بتوانید به لحاظ روانی خودتان را خوب مدیریت کنید. قدرت روانی برای ورزشکاران جنبه حیاتی دارد که متاسفانه به هنگام تمرینات کمتر به آن توجه می شود.

  نکته:

  مهارتهای روانی را می توان آموخت و تقویت کرد.

   قدرت روانی باعث بهبود اعتماد به نفس  انگیزش وتمرکزحواس وکاهش سطح اضطراب می شود و در نهایت فرصت استفاده از مهارت های فنی را به ورزشکار می دهد.

  احساسات بر اساس تصورات یا تفسیری که از یک رویداد داریم بر عملکرد اثر می گذارد نه چگونگی آن رویداد.  ورزشکار باید یاد بگیرد تفسیر و ذهنیت خود را مدیریت کند و با مدیریت و کنترل هیجانات عملکرد ورزشی بهتری داشته باشد. ذهن وجسم ارتباط نزدیکی با هم دارند این که به لحاظ هیجانی چه احساسی داریم، به لحاظ جسمانی نیز همان احساس را نشان می دهیم، یعنی می توانیم عملکرد روانی خودمان را بهبود بخشیم.

   

  زهرا علی آبادی فراهانی

  مسئول کمیته روانشناسی هیات پزشکی ورزشی استان مرکزی

   

  منبع: فدراسیون پزشکی ورزشی جمهوری اسلامی ایران

   

   

   

  واژه های کلیدی:

  روان، قدرت روانی، ورزش، کنترل ذهن، مهارت، استرس، موفقیت