• فردا نمايندگان امتحان دارند - ۱۳۹۲/۰۸/۱۸
 •  

   

   

   

   

   
  فردا نمايندگان امتحان دارند

   

  فرهاد طلوع‌كيان


  فردا نمايندگان مجلس، امتحان سختي را پيش رو دارند.


  فردي براي تصدي وزارت ورزش و جوانان معرفي شده كه با مطالعه سوابقش فكر مي‌كني رزومه چند نفر را ادغام كرده‌اند. ولي واقعيت اين است كه خدمات علمي، آموزشي، پژوهشي، مديريتي، بين‌المللي، فرهنگي و انقلابي دكتر سيد نصر ا... سجادي، يك مدير متعهد متخصص عاقل قانون گرا را با كوله باري از تجربه تداعي مي‌كند. اغراق نكرده‌ايم اگر بگوييم وي از افرادي است كه آبروي نظام جمهوري اسلامي و ثمره انقلاب محسوب مي‌شود. او يكي از الگوهاي موفق تربيت نيروي انساني در ورزش با نگرش مكتبي امام(ره) است. فعاليت‌هاي انقلابي اين فوتباليست به اعتصاب و شركت نكردن در مراسم چهارم آبان شاهنشاهي در دوره دانشجويي برمي گردد. بعد، معلم ورزش دبيرستان مي‌شود تا اينكه با حكم شهيد رجايي، مسووليت ورزش وزارتخانه دانش آموزان را به عهده مي‌گيرد.


  البته او صندوقچه اسرار ورزش بيش از دو دهه مسووليت است. رازهايي كه واقعا مخفي مانده مثل داستان‌هاي ماموريتش براي كسب كرسي IOC چون كسي بوده كه براي عضويت مسوولان ايراني در كميته بين‌المللي المپيك، ملاقات‌ها و مذاكرات خصوصي زيادي را در ادوار مختلف انجام داده است. داستان‌هايي كه بخش اعظمي از عمر و جواني نصرا... سجادي هستند و چون گنجينه‌اي از تجربيات فقط به مصداق‌هايي در كلاس‌هاي درس براي دانشجويانش تبديل شده بود. دانشجوياني كه برخي از آنها مديران سطح بالا و تاثيرگذار امروز عرصه پهناور ورزش هستند. حتي برخي از آنها به واسطه شهرت قهرماني به‌عنوان وزير پيشنهادي هم مطرح بودند. تجربياتي كه مديريت كلان ورزش كشور بيش از يك دهه هيچ وقت نخواست از آن بهره بگيرد. اگر از اين تجارب بهره مي‌گرفتيم، پست بين‌المللي مهندس هاشمي طبا به‌عنوان تنها كرسي كشورمان در IOC بعد از پيروزي انقلاب اسلامي را با برخورد حذفي از دست نمي‌داديم تا باز هم ضدانقلاب بتواند شاپور غلامرضا از خاندان پهلوي ملعون را بر سرمان بكوبد. اگر به پندهاي مشفقانه گوش مي‌داديم، بي سليقگي در بركناري دكتر دادكان به خرج نمي‌داديم و در فوتبال تعليق نمي‌شديم. اگر به نقدهاي مدافع منافع ملي توجه مي‌كرديم، امر و نهي مسوولان نهادهاي بين‌المللي ورزش را در جريان اصلاح اساسنامه و برگزاري انتخابات اخير كميته ملي المپيك نمي‌ديدم. اگر از مشورت عالمان بهره مي‌گرفتيم، بي احترامي برخي فدراسيون‌هاي بين‌المللي نسبت به كشورمان و تعليق فدراسيون‌هاي ملي را رقم نمي‌زديم. اگر به نصيحت‌هاي خيرخواهانه عمل مي‌كرديم، ورزش پهلواني ايران زمين به عقبگرد ناچار نمي‌شد. خلاصه اگر نصرا... سجادي و خيلي‌ها را حذف نمي‌كرديم، خيلي از اتفاقات ناگوار در عرصه مديريت كلان ورزش رخ نمي‌داد.


  از روزي كه دكتر به مجلس معرفي شده، از گوشه و كنار شنيده مي‌شود بعضي‌ها كه مسبب و شريك جرم اين قبيل بدبختي‌ها براي ورزش كشور و نظام بوده اند، دست به كار شده‌اند. انديشه‌هاي پليدشان را در گفتار و كردار خود تجلي داده و عزمشان را جزم كرده‌اند تا راي نمايندگان را به بي اعتمادي بدل كنند. چند روز است كه از بيرون مجلس به داخل مجلس براي استاد انقلابي ورزش منفي بافي‌هايي مي‌كنند، به دور از اخلاق اسلامي به اين سيد محترم انگ مي‌زنند، ناجوانمردانه و متناقض با فرهنگ پهلواني ايران به وي برچسب مي‌زنند و مغاير با اهداف جنبش جهاني المپيزم به معلم ورزشمان اتهام وارد مي‌كنند. افسوس كه آقايان خود را ورزشي معرفي مي‌كنند! و دلسوز نظام! حتي مدعي كمك به دولت و رييس جمهور هم هستند! و صد البته خود را در مقام تصدي وزارت مي‌دانند! اين است كه ابتداي اين نوشتار، تاكيد داشتم حالا كار مجلس نشينان دشوار است. البته با احترام به جايگاه مجلس منظورم برخي از نمايندگان است كه با اعتماد به بعضي‌ها و به واسطه رسيدن برخي اطلاعات غلط دچار شك و ابهام مي‌شوند و به اشتباه مي‌افتند. نمي‌دانم چرا باور دارم اينكه فرافكني‌ها و جوسازي‌ها كارساز نيست و حق، ادا مي‌شود. پيش بيني مي‌شود اكثريت نمايندگان از دكتر استقبال مي‌كنند ولي چنين شخصيتي حيف است كه مثل وزير اقتصاد، راي بالا نياورد. اگرچه اظهارنظر، حق نمايندگان است ولي به نظر مي‌رسد حتي مخالف صحبت كردن هم محلي از اعراب ندارد و به دل مردم نمي‌نشيند.


  تا يار، كه را خواهد و ميلش به كه باشد؟

   

   

  مجلس ، وزارت ورزش و جوانان