• ايران ميزبان جام جهاني قطر - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
 •  

   

   

   

   

   

  ايران ميزبان جام جهاني قطر؟

  سنگ بزرگ

  سعيد زاهديان

  وقتي علي كفاشيان مداركش را زير بغل زد و به فدراسيون فوتبال رفت تا براي نخستين بار به‌عنوان كانديداي رياست اين فدراسيون ثبت‌نام كند، هيچ‌كس جز خودش باور نداشت كه مي‌توان ره صد ساله را يك شبه پيمود. حتي محمد علي‌آبادي هم كه به كفاشيان توصيه كرده بود تا براي رياست ثبت‌نام كند، ذره‌اي شانس براي دبير كل آن روزهاي كميته ملي المپيك قايل نبود بلكه طبق يك سناريوي از پيش تعيين شده فرا رسيدن انتخابات فدراسيون را انتظار مي‌كشيد كه در روز مراسم علي كفاشيان به نفع او كنار بكشد تا علي‌آبادي بدون رقيب، كرسي مديريت فوتبال ايران را از آن خود كند اما غافل از اينكه در معادلات خود دچار اشتباهي بزرگ شده بود و نمي‌دانست كه اگر فيفا با حضور علي آبادي به‌خاطر ارتباط سازماني‌اش با دولت مخالفت كند، چه شگفتي بزرگي خلق خواهد شد! البته همين اتفاق رخ داد و با اين گاف علي‌آبادي، رياست فدراسيون فوتبال اتوماتيك‌وار به علي كفاشيان رسيد كه تنها كانديداي ثبت‌نام كرده در مجمع بود و رقيبي نداشت. در اين ميان تنها خود علي كفاشيان مي‌دانست كه علي‌آبادي ناآگاهانه چه سناريوي غلطي را نوشته و فيفا با حضور رييس سازمان تربيت‌بدني در انتخابات فدراسيون فوتبال مخالفت مي‌كند و علي كفاشيان كه ظاهرا تشريفاتي به‌ميان آمده بود، سرانجام رييس فدراسيون فوتبال مي‌شود.


  حالا دوباره كفاشيان مي‌خواهد ره صد ساله را يك شبه طي كند. او به رييس فيفا پيشنهاد داده كه تعدادي از بازي‌هاي جام جهاني در ايران برگزار شود و تيري در تاريكي رها كرده است.

   

                        

   

  بلاتر روز گذشته در كنفرانس خبري خود به اين مساله اشاره كرد و البته در ميان صحبت‌هايش اين نكته را هم گفت كه اماراتي‌ها هم همين درخواست را پيش‌تر به فيفا اعلام كرده بودند. رييس فيفا كه اكنون به قطر سفر كرده در جريان اين ماموريت مي‌خواهد در اين باره با مسوولان قطري صحبت كند. با مطرح شدن اين موضوع جديد، چند پرسش كليدي پيش روي كفاشيان قرار مي‌گيرد:

  1 - رييس فدراسيون فوتبال در ارائه اين پيشنهاد جدي است يا آن را يك روياي دست‌نيافتني مي‌داند كه صرفا جهت جلب توجه و تبليغات براي خود اين مساله مطرح شده كه مخالفت فيفا و قطري‌ها را به دنبال خواهد داشت و كنسل مي‌شود؟
  2- رييس فدراسيون فوتبال از تجربه‌هاي قبلي ايران در گرفتن ميزباني مسابقات كشورهاي اسلامي يا برگزاري بي‌نظم و انضباط ساير ميزباني‌ها كه نمونه آخرش همين مراسم دعوت از بلاتر بود و در تصاوير آدم‌ها اطراف بلاتر از سر و كول هم بالا مي‌رفتند، درس نگرفته كه اين پيشنهاد بزرگ را پيش روي فيفا قرار مي‌دهد.


  3 - اگر قرار به تقسيم بازي‌هاي جام جهاني بين كشورهاي نزديك به قطر باشد، امارات، عربستان و شايد كويت به‌دليل مناسبات سياسي به اين كشور نزديك‌تر هستند و آيا قطر در مقام تصميم‌گيري، ميان ايران و ساير كشورهاي عرب‌زبان، به ايران رأي دهد؟ چنانچه قطر به ايران رأي ‌دهد، طبق گفته‌هاي قبلي كفاشيان بايستي پول اين كشور به سمت فوتبال ايران سرازير شود تا تاسيسات لازم براي ميزباني احداث شود؛ از هتل‌هاي مورد نياز تا ورزشگاه‌هايي كه استاندارد لازم براي بازي‌هاي جام جهاني را داشته باشند. براي چنين تفاهمنامه‌اي، كفاشيان هماهنگي‌هاي لازم با مقامات اجرايي ايران را انجام داده است و تمام جوانب را سنجيده و اين موضوع را مطرح نموده كه حالا رييس فيفا در قطر با مقامات اين كشور وارد مذاكره شود؟

  4 - اگر قرار بر اين باشد كه مثل تمام توافق‌هاي ورزشي در دنيا، كشور قطر از پتانسيل‌هاي ما استفاده كند و سرمايه‌اي به سمت فوتبال ايران سرازير شود كه در آينده براي ورزش ايران ماندگار شود، اقدامي جالب توجه و قابل حمايت است و بايد همه از آن حمايت كنند اما نكته كليدي اينجاست كه قطر در شرايط فعلي به‌خاطر نقض حقوق كارگران در ساخت و ساز اماكن ورزشي از سوي نهادهاي بين‌المللي متهم است و يكي از دلايل عمده فيفا براي گرفتن بخشي از ميزباني قطر همين مورد است. حال وقتي مجامع بين‌المللي به‌خاطر نقض حقوق كارگران، اساس ميزباني قطر را زيرسوال برده‌اند، چگونه ايران با مسائل و چالش‌هاي فرهنگي و موضوعاتي كه با آن در داخل و خارج از كشور دست به گريبان است، مي‌خواهد ميزباني را از قطري بگيرد كه بسياري از موضوعات اجتماعي در آن كشور كاملا پذيرفته شده و لااقل از اين بابت با چالشي در داخل و خارج مواجه نيست. گرفتن ميزباني اتفاق بزرگي است كه همه بايد از آن استقبال كنيم و براي آن بكوشيم تا حتي اگر سر سوزني شانس براي بهره‌برداري از منابع قطري‌ها در ايران وجود دارد، مورد استفاده قرار گيرد اما اين را فراموش نكنيم كه سنگ بزرگ نشانه نزدن است؛ قطر در رقابت با آمريكا و چند كشور بزرگ دنيا و لابي‌هاي سياسي و هزينه‌هاي كلان موفق به كسب ميزباني شد. كفاشيان در اين خصوص چه نظري دارد؟ آيا او الان به اين بحث‌ها نمي‌خندد يا پيش خود تصور مي‌كند كه مي‌توان ره صد ساله را مثل رييس فدراسيون شدن يك شبه طي كرد؟

  ايران ميزبان جام جهاني قطر ، فوتبال