• برد كشتي‌گير خارجي در غياب ‌جهاني‌ها - ۱۳۹۲/۰۸/۲۱
 •  

   

   

   

   

   

      برد كشتي‌گير خارجي در غياب ‌جهاني‌ها

   

  نويسنده : محسن جعفري
   

  هفته اول ليگ‌برتر كشتي آزاد با پيروزي تيم‌هاي استيل آذين، خونه به خونه، ثامن مشهد و رستم كلا پايان يافت و به نوعي طلسم برگزار نشدن اين ليگ شكسته شد.


  استيل آذين، ثامن را نقره داغ كرد

  در حساس‌ترين بازي اين هفته ثامن الحجج سبزوار كه سابقه دو دوره قهرماني در ليگ را دارد، ميزبان تيم استيل آذين ايرانيان بود. اين مسابقه شروع نشده از هفته‌هاي قبل حواشي زيادي در پي داشت.
  اين ديدار با پيروزي دقايق آخر جلالي بهار برابر حيدر قلي نژاد آغاز شد تا استيل آذين از همان ابتداي كار گام محكمي براي پيروزي بردارد. البته حيدرقلي نژاد يكي از كشتي‌گيراني بود كه با استيل آذين قرارداد امضا كرده بود اما به ثامن رفت و تا حدود زيادي چوب دور زدن استيل آذين را خورد.
  در ادامه كار دو كشتي‌گير روس و البته كار بلد ثامن توانستند مراد قلي و نصيري را اسير تجربه خود كرده و حساب كار را دو بر يك كنند. پس از آن نوبت به دنيس چارگوش رسيد كه حسين خاني ديگر كشتي‌گير پرحاشيه مشهدي را ببرد.

  احسان اميني از ثامن بازهم نتيجه را به سود تيمش تغيير داد تا اسماعيل نجاتيان نتواند پيروزي‌هاي استيل آذين را ادامه دهد. در ادامه اين مبارزه گاديسوف روس اميري را برد و در كشتي پاياني نيز آذرشكيب با شكست هادي ، استيل آذين را در زمين ثامن به پيروزي رساند تا اين تيم نتيجه فينال زودرس ليگ را از آن خود كرده باشد.
  نكته جالب اين ديدار پيروزي 4 كشتي‌گير روس بود. همچنين اميد جلالي بهار و محمد رضا آذرشكيب نيز نشان دادند كه نفرات دوم اوزان خود در تيم‌ملي هستند. آذرشكيب نيز بازگشت پرقدرتي به كشتي داشت و با شكست هادي براي كميل قاسمي نيز خط و نشان كشيد.


  اولين پيروزي مراد در گروه مرگ

  در ديگر ديدار اين گروه، تيم گروه ساختماني كفايتي خراسان رضوي مقابل مهمان خود هيات كشتي رستم كلا با نتيجه 5 بر 2 مغلوب شد. در اين مسابقه كشتي‌گيران جواني نظير نيما الهي و علي حاج آقا نيا از تيم رستم كلا به برتري دست يافتند. در مهم‌ترين كشتي اين مسابقه اصغر جبلي از تيم كفايتي مقابل نيما الهي شكست را پذيرا شد.
  شاگردان مراد محمدي در اين ديدار خوب ظاهر شدند تا نشان دهند در گروه مرگ حريف چندان دست و پا بسته اي نيستند. البته محمدي پس از اين ديدار عنوان كرد كه آنها نيز بايد كشتي‌گير خارجي بگيرند تا موفق شوند. هرچند به نظر مي‌رسد با وجود استيل آذين و ثامن، محمدي و تيمش براي صعود از اين گروه كار بسيار سختي را در پيش دارند.


  برد قاطع خونه به خونه در روز بازگشت گودرزي

  اما در بابل تيم خونه به خونه اين شهر توانست با نتيجه قاطع 6 بر يك حريف زنجاني خود را مغلوب كند. اين تيم بابلي در ليگ امسال با مربيگري رضا يزداني ، در همان گام اول توانست با استفاده از بهترين‌هاي خود حريف زنجاني‌اش را ببرد تا در قامت يكي از مدعيان ليگ ظاهر شود.

  در اين ديدار صادق گودرزي پس از حدود 8 ماه دوري از ميادين بار ديگر روي تشك حاضر شد و توانست مقابل رقيب خود پيروز شود. البته گودرزي با نتيجه نزديكي رقيب خود را برد و نشان داد كه هنوز از دوران اوج خود فاصله زيادي دارد.

  ميثم مصطفي جوكار و حامد طالبي زرين كمر در اوزان 84 و 96 كيلوگرم دو كشتي‌گير شاخص ديگر خونه به خونه بودند كه توانستند برابر رقباي خود پيروز شوند. نماينده بابل با اين پيروزي در صدر گروه خود قرار گرفت.

  باخت نزديك گاز به تيم دوم ثامن

  اما تيم گاز مازندران با وجود داشتن كادرفني قوي، در روزي كه از نفرات بومي و البته جوان استفاده كرده بود نتوانست برابر حريف خود پيروز شود و مغلوب شاگردان محمد اصلاني شد.

  گازي‌ها كه پس از نتايج دور از انتظار فصل گذشته خود با يك كادر مجرب‌تر راهي ليگ‌برتر شده‌اند در اولين مسابقه خود در خانه به مصاف تيم قدر ثامن الحجج رفتند و در نهايت با نتيجه 4 بر 3 شكست خوردند. البته در اين ديدار دو كشتي‌گير خارجي ثامن حضور داشتند و شايد اگر گازي‌ها نيز تنها از يك كشتي‌گير خارجي بهره مي‌بردند در اين مبارزه پيروز ميدان مي‌شدند.

  مرساگوشويلي در وزن 84 كيلوگرم يكي ديگر از خارجي‌هاي پيروز اين هفته بود اما گوگشيليدزه نامدار گرجستاني كه مدت‌ها است كشتي اش به اتمام رسيده برابر اباذر اسلامي تن به شكست داد تا شايد ثامني‌ها از آوردن او به ايران نااميد شوند. سعيد احمدي در وزن 60 كيلوگرم و سبحان محمدزاده در وزن 66 كيلوگرم دو كشتي‌گير ديگر گاز بودند كه پس از مدت‌ها توانستند بار ديگر به اوج بازگردند. البته در اين ديدار اميد گل محمدزاده در كشتي آخر با پيروزي برابر دهستاني نخستين پيروزي ثامني‌ها را تثبيت كرد.

  بي‌احترامي و غيبت محسوس جهاني‌ها

   

  در پايان هفته اول ليگ‌برتر كشتي آزاد متاسفانه بار ديگر برخي از هواداران تيم‌هاي ميزبان به گوش شكسته‌ها بي‌احترامي كردند كه به نظر مي‌رسد ،كميته انضباطي بايد در اين خصوص اقدامي جدي انجام دهد. نكته مهم ديگر غيبت جهاني‌ها در اين مسابقات است. در روزي كه 6 كشتي‌گير خارجي در ليگ روي تشك حاضر شدند و 5 نفر آنها پيروز ميدان بودند و البته حدود 90 هزار دلار نيز ارز از كشور خارج كردند، اين المپيكي‌هاي ايران بودند كه سرشان بي كلاه ماند و نتوانستند در ليگ شركت كنند. جدا از آن بي‌شك سرشاخ شدن المپيكي‌هاي ما با نفراتي مثل دنيس چارگوش، گاديسوف، گريگريوف، مرساگوشويلي و علي اف مي‌توانست از بسياري از تورنمنت‌هاي خارجي نيز كارساز‌تر باشد !

  كشتي‌گير ، جهاني‌ها