• آنقدر انتقاد ديده‌ايم كه پوست كلفت شده‌ايم - ۱۳۹۲/۰۸/۲۱
 •  

   

   

   

   

   

   

             

                 آنقدر انتقاد ديده‌ايم كه پوست كلفت شده‌ايم

   

  حسين ياريار به عنوان مديرعامل باشگاه هنرمندان اتفاقات متفاوتي را در طول زندگي‌اش تجربه كرده

  حسين ياريار به عنوان مديرعامل باشگاه هنرمندان اتفاقات متفاوتي را در طول زندگي‌اش تجربه كرده و بخاطر بدعت گذاشتن چيزي به نام تيم هنرمندان هم تشويق شده و هم مورد اتهام بوده است. با وي گفت‌وگو كرديم تا اين زواياي ناديده را منعكس كنيم.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   موافقيد با بحث روز فوتبال و هنرمندان شروع كنيم؟

  بفرماييد چرا موافق نباشيم.


   
  منظور ما قضيه پژمان جمشيدي و سريال‌ پژمان است؟

  اين سريال را بصورت جسته و گريخته تماشا كرده‌ام و معتقدم پژمان جمشيدي فراتر از حد انتظار ظاهر شده است.
  يعني بازي وي در سريال پژمان مقبول‌تر بود يا بازي‌هايش در رقابت‌هاي ليگ‌برتر در سنوات گذشته؟
  قطعا بازي‌هايش در رقابت‌هاي ليگ‌برتر. چون وقتي به عنوان يك بازيكن بازي مي‌ كرد خيلي خوب ظاهر مي‌‌شد. آنقدر كه حتي لياقت پوشيدن پيراهن تيم‌ملي را پيدا كرد در صورتي‌كه در عالم بازيگري با همه تلاشي كه داشت هنوز رگه‌هاي خامي در بازي‌اش ديده مي‌‌شد. در واقع هنوز كار دارد تا به عنوان يك بازيگر حرفه‌اي مورد اقبال عمومي قرار گيرد.


   
  پس هنوز كار دارد تا...؟

  نه من نمي‌‌خواهم انتقاد خاصي نسبت به شيوه بازي پژمان در اين سريال داشته‌باشم اما معتقدم وي گام‌هاي نخست در عالم بازيگري را درست برداشته و مي‌‌تواند در اين راه موفق باشد البته اگر درست انتخاب كند. من منتظرم اين هياهو فروكش كند تا از جمشيدي بخواهم يك ناهار دور هم باشيم و درخصوص انتخاب‌هاي بعدي‌اش بحث و گفت‌وگو كنيم. شايد بتوانم در اين زمينه به وي مشورت درست بدهم تا احتمالا به دست‌اندازهاي اين كار برخورد نكند و از بطن ماجرا فاصله نگيرد.


  شما جزو كساني هستيد كه منتقد پژمان بودند و معتقد بودند وي در اين سريال بي‌‌پروا همه‌چيز را زيرسئوال برده و يا...؟

  نه، اينها واقعيت زندگي يك فوتباليست بودند كه احتمال دارد سرنوشت خيلي‌‌ها باشد. خود من وقتي دنياي فوتبال را ترك كردم راننده تاكسي شدم و كلي مصيبت كشيدم تا زندگي‌ام روي روال افتاد.


   
  پس الان خدا را شكر مشكلي نداريد؟

  نه منظورم اين نيست كه از لحاظ مادي بي‌‌نياز شده‌ام اين مسئله را يادآور شدم كه بگويم هدف خودم را در زندگي‌ام پيدا كرده‌ام و مي‌‌دانم چه مي‌ كنم و در چه مسيري گام برمي‌دارم.


  اتفاقا مي‌‌خواستيم به همين سئوالات برسيم. اين شايعات درخصوص درآمدهاي ميليوني باشگاه هنرمندان تا چه اندازه صحت دارد؟

  همين قدر بدانيد وقتي از تيم‌ملي لهستان دعوت كرديم براي برگزاري بازي به تهران بيايد اسپانسر اين ديدار از زير بار توافق انجام شده شانه خالي كرد و من ماندم با تيمي كه در تهران بلاتكليف بود به همين دليل خودرو شخصي‌ام را فروختم و مخارج اقامت و بازگشت تيم‌ملي‌پيشكسوتان لهستاني را فراهم كردم تا بتوانند آبرومندانه برگرداند.
   
  پس اين حرف و حديث‌ها از كجا نشات مي‌‌گيرد؟

  اوائل كارم خيلي به اين قضا يا حساس بودم و تا از كسي انتقاد مي‌‌شنيدم در مقام پاسخگويي برمي‌آمدم تا جواب حرف ناحق را داده باشم اما به مرور زمان آنقدر كتك خورده‌‌ايم كه پوست كلفت شده‌ايم. حالا ديگه نسبت به اين حرف و حديث‌ها اصلا واكنش نشان نمي‌‌دهم و بي‌‌تفاوت از كنار اين مسائل عبور مي‌‌كنم چون معتقدم پاسخگويي به اين تهمت كل انرژي ما را خرج مي‌‌كند آنوقت براي امور روزمره نه وقت داريم نه انرژي، پس بهتر است ما كار خودمان را بكنيم و منتقدان هميشگي هم حرف خودشان را بزنند در نهايت همه چيز مشخص خواهد شد.


  بالاخره گاهي اوقات انسان از كوره در مي‌‌رود؟

  نه ما از همه اين مراحل گذر كرده‌ايم و الان كه در اينجا ايستاده‌ايم در آستانه دوازدهمين سالگرد تاسيس باشگاه هنرمندان قصد داريم از شش هنرمند و شش ورزشكار برتر كه بيشترين مشاركت را در امور خيريه داشته‌اند تقدير و تشكر كنيم.   قضيه منشور ورزشكار قانونمدار كه به بلاتر اهدا كرديد چه بود؟

  اين يك حركت به‌ياد ماندني بود كه براي هميشه به يادگار مي‌‌ماند. ما در اين منشور از لوح حقوق بشر كورش ياد كرديم و اين نكته را يادآور شديم كه به تأسي از نياكان خود مبتكر اولين همايش افراد قانونمدار باشيم و از افراد شاخص در هر حوزه‌اي كه هرگز از خط قرمزها عبور نكرده‌اند تقدير كنيم.

  اين اتفاق يعني سفر بلاتر به تهران را چگونه ارزيابي مي‌‌كنيد؟

  سپ‌بلاتر درست در شرايطي به ايران آمد كه ما در كنفرانس ژنو و مذاكرات با كشورهاي 1+5 بوديم قطعا در چنين شرايطي سفر شخصي مثل سپ‌بلاتر به تهران مي‌‌تواند يك اتفاق مثبت باشد و تاثيرات مثبت خود را در اين فرآيند نشان دهد لذا معتقدم از اين لحاظ واقعا سفر رئيس فدراسيون جهاني فوتبال به موقع بود.


   
  شنيده‌ايم تيم هنرمندان به خوي رفته و از مقبره پورياي ولي بازديد كرده‌ايد؟

  آره اتفاقا خاطره‌ جالبي از اين قضيه دارم براي حضور در مقبره شمس تبريزي به خوي رفتيم و در جريان حضور در مدفن شمس موفق به ديدار آيت‌اله شوشتري شديم ايشان در ميان بحث و گفت‌وگو با ما به مدفن پورياي ولي در خوي اشاره كردند و اين نكته را خاطر نشان ساختند كه به نظر مي‌ رسد شما براي حضور در مدفن ايشان به اين شهرستان آمده‌ايد؟

  خلاصه رفتيم و با پرس‌وجو از اين و آن به مقبره پورياي‌ولي رسيديم اتفاقي كه واقعا باعث ننگ اهالي رسانه و ورزشكاران ايران بود را مشاهده كرديم.


   
  منظورتان از طرح اين موضوع چيه؟

  باور مي‌‌كنيد مقبره پورياي ولي در خوي حتي سنگ قبر نداشت و اگر يك راهنما به ما مشاوره نمي‌‌داد تا سه سال ديگر هم نمي‌‌‌توانستيم مقبره اين پهلوان نامي ايران را پيدا كنيم. واقعا يك رسانه به جاي انعكاس چنين رويداي چه كار ديگر مي‌‌توانست داشته باشد؟ آيا به جاي پرداختن به اين قضيه وقتي خبر مشكلات بين فلان بازيكن و همان بازيكن را منعكس مي‌‌كنيم به بيراهه نرفته‌ايم. نداشتن سنگ‌قبر براي پورياي‌ولي مهم‌تر است يا فحاشي سر تمرين يك بازيكن با هم تيمي‌اش؟ در ضمن خوشحالم كه باني خير شديم و با انعكاس اوضاع نابسامان مقبره پورياي ولي و پخش اين گزارش از يكي دو شبكه صدا و سيما مسئولان به تكاپو افتادند و حالا قرار است مقبره در خورنام و اعتبار اين پهلوان نامي ساخته شود.


   
  بهر حال در اينجا ايستاده‌ايم و اين اتفاقات روي داده است؟

  باعث افتخار است كه بگويم تيم هنرمندان با 464 بازي خيريه در مكاني ايستاده كه در كل دنيا بي‌‌نظير است اما بايد ياد بگيريم كه نگرش بهتري داشته باشيم و تا جايي كه مي‌‌توانيم به جامعه خدمت كنيم. باوركنيد سازمان جهاني يونيسف در دنيا به دو باشگاه اجازه داده كه از علامت مخصوص به اين سازمان در روي پيراهن تيمشان استفاده كنند كه اولين تيم بارسلونا و دومين تيم باشگاه هنرمندان ايران بود. آيا كسي در اين مدت از ما سئوال كرد اين علامت روي پيراهن شما از كجا آمده و چطور مجوز نصب اين علامت اختصاري را به باشگاه هنرمندان داده‌اند، نه متاسفانه خيلي از واقعيت‌هاي پيرامون ما در غوغاسالاري گم مي‌ شود و هيچكس نيست كه به داد ورزش برسد.


   
  به عنوان سئوال آخر چه برنامه‌اي براي آينده باشگاه هنرمندان داريد؟

   

  تيم هنرمندان با 464 بازي خيريه آنقدر نظر مسئولان باشگاه بارسلونا را به خود جلب كرد كه قرار بود اين تيم براي انجام يك بازي دوستانه با ما به تهران بياييد كه اين اتفاق مهم در لابه‌لاي مسائل مربوط به تحريم كشورهاي اروپايي گم شد اما اميدواريم در آينده اين اتفاق رخ دهد. من بدون روياپردازي بايد بگويم در فكر انجام يك رويداد جهاني به نام مسابقات تيم‌هاي هنرمندان كشورهاي مختلف دنيا هستم و در اين راه گام‌هاي اوليه را برداشته‌ايم و 18 كشور را شناسايي كرده‌ايم كه چيزي شبيه به باشگاه هنرمندان كشورمان دارند و مي‌‌توانند در انجام اين مهم با ما همكاري كنند. اگر در شرايط فعلي به كسب ثبات اقتصادي برسيم و بتوانيم برآورد هزينه كنيم و براي هزينه‌هاي انجام اين مسابقات به يك جمع‌بندي معقول برسيم قطعا اولين دوره اين مسابقات در ايران كليد مي‌‌خورد و در كشور خودمان ميزبان اين اتفاق بزرگ خواهيم بود رويدادي كه قطعا در نوع نگرش تعداد زيادي از كشورهاي جهان به كشورمان تغيير ايجاد مي‌‌كند و اصلا يك نوع نگاه متفاوت به ايران را شكل خواهد داد اتفاقي كه اميدوارم شاهد انجام آن باشيم تا با سرافرازي از قدمت فرهنگ و تمدن خودمان ياد كنيم و انجام اين مسابقات را شاهدي بر اين مدعي بدانيم.

  مديرعامل باشگاه هنرمندان ، حسين ياريار