• محروميت دوپينگي هاي ورزش - ۱۳۹۲/۰۸/۲۶
 •  

   

   

   

   

  محروميت دوپينگي هاي ورزش به 4 سال افزايش مي يابد

   

   

  ورزشکارانی که از این پس مرتکب دوپینگ شوند 4 سال از حضور در رقابت ها محروم خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فرانسه از ژوهانسبورگ ، آژانس جهانی ضد دوپینگ - وادا -
  در پایان کنگره جهانی خود در آفریقای جنوبی اعلام کرد در آینده نزدیک با نمونه هایی چون دوپینگ لانس آرمسترانگ رکابزن آمریکایی با شدت بیشتری برخورد خواهد کرد.
  بر اساس کدهایی که دیروز از تصویب کشورهای حاضر گذشت ، مجازات های سخت تری در مورد متخلفین استفاده از مواد نیروزا اعمال خواهد شد.


  جان فهی رییس استرالیایی وادا گفت :« قوانین برخورد با ورزشکاران دوپینگی سخت تر شد و اکنون می توانیم انعطاف بیشتری در برخورد با این پدیده داشته باشیم.»

  این قوانین در تمام رشته های ورزشی از دوومیدانی گرفته تا دوچرخه سواری و فوتبال اعمال خواهد شد و اجرای آن با حمایت نهادهای قدرتمند ورزش بین المللی همچون آی او سی و فیفا روبرو شده است.
  فهی تاکید کرد‌:« قوانین جدید با مراحل هوشیارانه تری پیگیری می شود و در رشته های مختلف برای شناسایی متخلفین آزمایش های متنوع تری در نظر گرفته می شود و محدوده زیر نظر گرفته شده وسیع تر می شود.این کدها همچنین اجازه می دهد تا تاثیر گذاری بیشتری بر مراحل اشتباه به وجود بیاید
  وادا اعلام کرد در حال حاضر یک درصد آزمایش های صورت گرفته نتیجه مثبت دارند.تعداد آزمایش ها از زمان تاسیس وادا در سال 1999 به 150 هزار نمونه گیری و اکنون به 250 هزار نمونه گیری در سال افزایش یافته است.
  وادا اعلام کرد در صورتی که ورزشکار دوپینگی تایید کند که قصد استفاده از داروهای نیروزا را نداشته این محرومیت بدون نیاز به اثبات از 4 به دو سال قابل کاهش است.همچنین در موارد دیگر با ارائه مدارک و معرفی افراد خطاکار در این روند از محرومیت ورزشکار کاسته می شود.
  بودجه محدود وادا که در حال حاضر 25 میلیون دلار است در نشست این آژانس برای سال 2014 یک درصد افزوده شد.قوانین جدید وادا از سال  2015  اعمال خواهد شد.


   


  محروميت دوپينگ