• نبرد مرگ و زندگي در فريندز آره‌نا - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
 •  

   

   

   

   

   

  زلاتان يا رونالدو، كدام‌يك به جام جهاني مي‌رسند
  نبرد مرگ و زندگي در فريندز آره‌نا
   
  علي پوريا


  پرتغال صفر-يك از سوئد در بازي رفت جلو افتاد اما حالاكه قرار است به زمين سوئد يا به عبارت بهتر «زلاتان آره‌نا» بروند كار سختي را پيش روي خودشان مي‌بينند. شكي نيست بيشترين بار بر دوش زلاتان است.


  كاپيتان سوئدي‌ها در بازي رفت كاملا مهار شده و حرفي براي گفتن نداشت اما در بازي خانگي شان اين بازيكن 32 ساله كه 2014 شايد تنها فرصت باقيمانده او براي حضور در جام جهاني باشد، در مبارزه با پرتغالي‌ها كم نخواهد گذاشت. مهاجم پاري سن ژرمن در هشت بازي اخير تيم ملي كشورش در ورزشگاه «فريندز آره‌نا» ده گل به ثمر رسانده. از جمله چهار گل به انگليس در بازي افتتاحيه اين ورزشگاه. سه تا از اين گل‌ها را هم در بازي‌هاي مقدماتي جام جهاني زده كه دو تا به جزاير فارو بوده و يكي به اتريش در آخرين بازي گروهي.
  اريك هامرن مربي سوئد مي‌گويد تلاش كرده كه سطح بازي تيمش براي ديدار امروز بالا برود:«توپ‌هاي بلند زيادي براي يوهان الماندر و زلاتان فرستاده شد. ما اين انرژي را نداشتيم كه از حملات تيم حمايت كنيم. بايد كار با توپ ما بهتر باشد.» رونالدو كه او هم در ليسبون بازي خيلي خوبي نداشت البته موفق‌تر از ايبرا بود چون يك گل زد. با اين حال زلاتان نماينده تمامي اميدها و آرزوهاي سوئد براي راهيابي به جام جهاني است. در تيم پرتغال هم با اينكه پائولو بنتو مي‌گويد بيش از اندازه هم به رونالدو متكي نيستند نمي‌شود تاثيرات اين بازيكن را انكار كرد. او كه سابقه بازي در يونايتد را هم دارد 44 گله است و با يك هت تريك مي‌تواند به ركورد 47 گل پدرو پائولتا برسد و برترين گلزن تيم ملي كشورش بشود. بنتو مي‌گويد: «اين به من ثابت شده كه نه تنها در اين بازي بلكه در تمامي ديدارهاي مرحله گروهي مان ما حملات و فرصت‌هاي خيلي زيادي داشتيم اما اتفاقات خوب در راه هستند و من معتقدم كه روز سه شنبه بهتر هم بازي خواهيم كرد.» با اينكه پرتغال تلاش‌هاي ايبرا براي حمله را تنها به يك فرصت محدود كرده بود مسلما در خانه خودشان زلاتان با تمام وجود براي گل زدن تلاش خواهد كرد. اين مهاجم بلند قد سوئدي اميدوار است كه هواداران خانگي بتوانند روي تيم تاثير مثبتي بگذارند: «وقتي با حمايت هواداران خودي مواجه مي‌شويم مي‌توانيم با روحيه بهتري بازي كنيم. الان قدرت اين تيم دست مان آمده و همين يك مزيت است. اين بهترين بازي مي‌شود كه ما قبل از جام جهاني مي‌توانيم داشته باشيم. مي‌توانيم پرتغال را پشت سر بگذاريم و برويم

  اما اگر پپه همين دفاع سرسختانه را در بازي برگشت هم داشته باشد سوئد به سختي مي‌تواند دروازه شان را باز كند 

  سرنوشت اين پلي آف هر چند كه پرتغال ديدار رفت آن را برده هنوز هم مشخص نيست و اين بهانه‌اي است تا جدال در استكهلم ميان دو ستاره جذاب‌تر هم بشود. رونالدو مي‌گويد: «رقابت بسيار پيچيده خواهد بود. ما با برتري يك گله چندان هم از آنها جلوتر نيستيم. مي‌دانيم كه اين برد زياد اميدوار كننده نبوده اما بايد خوشبين باشيم. سعي مي‌كنيم آنجا يك گل بزنيم و اگر اين اتفاق بيفتد كار سوئد حسابي سخت مي‌شود چون مجبور خواهد بود سه گل بزندپيش بيني مي‌شود هامرن همان تيم بازي رفت را به ميدان بفرستد. آنها بعد از ناكامي در صعود به جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي نمي‌خواهند اين جام را هم از دست بدهند.
  اگر پرتغال به جام جهاني برود اين دومين بار مي‌شود كه به طور متوالي از طريق پلي آف راهي اين رقابت‌ها شده‌اند. سال 2009 هم آنها با بوسني در پلي آف بازي كرده بودند. دفعه قبلي كه پرتغال، سوئد را در خانه اين حريف شكست داد به اكتبر 2002 برمي گردد كه دقيقه 89 با گل روي كاستا در يك بازي دوستانه به برد 2-3 رسيدند.

  مبارزه‌هاي رو در رو

  رويارويي رونالدو با ميكائل لوستيگ هم جالب خواهد بود چون ستاره پرتغالي‌ها را يك نفره نمي‌توان مهار كرد و لارسن هم بايد به كمك‌اش بيايد. در بازي رفت رونالدو به تنهايي هفت شوت به سمت دروازه زد كه از كل شوت‌هاي سوئدي‌ها بيشتر بود. ژوآئو موتينيو و كيم كالستروم هم مبارزه جذابي مي‌توانند داشته باشند. سوئد در بازي رفت فقط 32 درصد مالكيت توپ را در اختيار داشت و براي همين فرصت‌هاي مناسبي به دست نياورد. در ديدار برگشت بايد از قدرت نفوذ موتينيو در بازي كم كنند. او 102 بار پاس داد كه دو برابر كل پاس‌هاي تيم سوئد بود. كالستروم هم بايد نزديك‌تر به موتينيو بازي كند تا جلوي اين بازيكن موناكو را بگيرد.

  تركيب احتمالي

   

  سوئد: ايساكسون؛ لوستيگ، نيلسن، آنتونسن، اولسن؛ الم، لارسن، كالستروم؛ الماندر، ايبراهيموويچ، كاسانيكليچ
  پرتغال: پاتريسيو؛ پريرا، آلوز، پپه، كوئنترائو؛ ولوسو، موتينيو؛ ناني، ميرلس، رونالدو؛ پوستيگا 

  زلاتان ، رونالدو ،جام جهاني