• خيز بلند نكونام - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
 •  

   

   

   

   

   

  خيز بلند نكونام براي شكستن ركورد دايي
  حالا حالاها براي تيم ملي بازي مي‌كنم، شايد تا 40 سالگي
   
   
   

  جام جهاني برزيل كه هيچ، شايد با حرف‌هاي تازه‌اي كه از جواد نكونام شنيديم او را در جام ملت‌هاي استراليا هم ببينيم.


  نكونام تمايلي به خداحافظي از فوتبال ندارد و دليلي هم براي انجام اين كار نمي‌بيند. او اكنون 33 ساله است. يعني به تعبير خودش مي‌تواند لااقل 2 سال ديگر در فوتبال ايران حضوري چشمگير داشته باشد. جواد عزمش را جزم كرده تا ركوردهايي كه دايي از خود برجا گذاشته را بشكند، شايد ركورد بيشترين بازي ملي كه فاصله آنچناني با آن ندارد. برخي آمارها نشان مي‌دهد جواد140 بازي ملي در كارنامه‌اش دارد. برخي آمارها نيز خبر از 138بازي ملي او مي‌دهد. نهايت او 12بازي ديگر با شكستن ركورد دايي فاصله دارد كه اين تعداد بازي شايد تا پايان جام جهاني برزيل به انجام برسد و نكو زماني كه از جام جهاني ريو فارغ مي‌شود ركورد دايي را در تعداد گل زده بشكند. نكونام اين فرصت را دارد كه ركورددار بيشترين سال حضور در تيم ملي هم بشود. حتي ركورددار بيشترين بازي در جام ملت‌هاي آسيا. از نكونام درباره زمان خداحافظي‌اش پرسيده‌اند و او شفاف و روشن گفته است: «نه، فعلا قصد خداحافظي ندارم. فكرم را هم مشغول اين جور سوال‌ها نمي‌كنم. حالا حالا‌ها در تيم ملي هستم. پايان دوران فوتبال سن مشخصي ندارد. قبلا هم گفته بودم يك بازيكن مي‌تواند تا 40سالگي‌اش هم فوتبال بازي كند، اگر زندگي‌اش نظم داشته باشد و بتواند خودش را خوب حفظ كند. از اين دست نمونه‌ها كم در فوتبال دنيا نبوده ومن هم مي‌خواهم تا جايي كه بدنم اجازه مي‌دهد فوتبال بازي كنم
  و حتما قرار گرفتنت بين نامزدهاي دريافت جايزه بهترين بازيكن سال فوتبال آسيا مي‌تواند به افزايش روحيه‌ات براي تداوم بيشتر فوتبال ايران كمك كند.


  دقيقا همينطور است. من سال‌ها پيش مي‌توانستم اين عنوان را به دست آورم اما قوانيني كه در گزينش بازيكنان لحاظ مي‌شد اجازه نمي‌داد من اين عنوان را كسب كنم. حالا اما دوباره در بين نامزدهاي كسب عنوان بهترين بازيكن سال آسيا قرار گرفته‌ام و فكر مي‌كنم شانسم كم نباشد.


  به نظر مي‌رسد سال هاپيش منتظر چنين روزي بودي؛ زماني كه براي اوساسونا بازي مي‌كردي؟
  همانطور كه قبلا گفته بودم دريافت اين عنوان يكي از آرزوهاي بزرگ دوران بازيگري‌ام است. اگر بتوانم در مراسم AFC به اين عنوان برسم خيلي خوب خواهد بود اما اگر نرسم هم تا همين جا خدا را شكر مي‌كنم. واقعا خوشحالم.


  بعد از معرفي AFC برخي‌ها انتخاب شما را به سفر شيخ سلمان به تهران ربط دادند و گفتند كه فدراسيون با رييس كنفدراسيون فوتبال آسيا لابي كرده است!
  من وقتم را براي جواب دادن به اين حرف‌هاي بيخود و بي‌ارزش تلف نمي‌كنم. كارهاي مهم‌تري دارم و ترجيح مي‌دهم وقتم را براي آنها بگذارم.


  به نظر مي‌رسد موفقيت‌هاي ملي و باشگاهي نقش اساسي در انتخاب دوباره تو داشته است.
  درست مي‌گوييد. موفقيتم در استقلال و تيم ملي باعث شد كه به اين افتخار برسم. مربيان، بازيكنان، باشگاه استقلال و همينطور مسوولان تيم ملي، بازيكنان تيم ملي و كادر فني نقش اصلي در اين انتخاب داشتند. درست است كه از بين 50، 60 نفر انتخاب شده‌ام اما اگر تلاش اين جمع نبود، هيچ وقت من براي كسب عنوان برترين بازيكن آسيا كانديدا نمي‌شدم.


  زمان برگزاري مراسم اهداي جايزه بهترين بازيكن سال آسيا با بازي‌هاي استقلال در ليگ تقارن دارد. قطعا اما تو نمي‌تواني براي استقلال در آن بازه زماني بازي كني.
  بله، بايد با مسوولان باشگاه صحبت كنم و فكر مي‌كنم كه آنها هم موافق اين سفر باشند.
  وقتي در ليست بهترين بازيكنان سال آسيا قرار گرفتي كودكان سرطاني «موسسه خيريه محك» به خاطر انتخاب شما پيامي را نوشتند و آرزو كردند به‌عنوان بهترين بازيكن آسيا انتخاب شويد. با آنها چه صحبتي داريد؟
  من از بچه‌هاي محك تشكر مي‌كنم . اميدوارم شرايط براي آنها به گونه‌اي پيش رود كه هر كدام از آنها يكي، يكي از وضعيتي كه دارند خارج شوند و هر كدام در زندگي‌شان به موفقيت برسند. براي آنها آرزوي سلامتي دارم و دست، دست‌اندركاراني كه براي اين كودكان معصوم زحمت مي‌كشند را مي‌فشارم. همينطور از كساني كه در اين چند روز به من لطف داشته‌اند، از دوستان و همبازيانم گرفته تا مسوولان باشگاه استقلال تشكر ويژه مي‌كنم.
  بردي كه مقابل تايلند به دست آورديد برخي كارشناسان را بر آن داشت تا حريف را تيم ضعيفي قلمداد كنند.
  تايلندي‌ها معمولا در كشورشان تيمي بسيار قدرتمند هستند و حتي يك بار با يكي از بهترين تيم‌هاي ملي تاريخمان نتوانستيم اين تيم را شكست دهيم. ديدار با تايلند هميشه سخت بوده است. ضمن اينكه ديگر در فوتبال دنيا بازي آساني وجود ندارد. ما حتي بعد از گل اولي كه به تايلند زديم، مي‌توانستيم گل بخوريم.
  اما همه دوست دارند بعد از صعود به جام جهاني تيم ملي ايران را مقابل قدرت‌هاي بزرگ دنيا محك بزنند.
  معلوم است كه رويارويي با تيم‌هاي بزرگ مي‌تواند سنگ محك خوبي باشد. نيازي به گفتن نيست كه اگر با اسپانيا بازي كنيم كمك بزرگي به ما مي‌شود و نقاط ضعف‌مان مشخص‌تر مي‌شود اما حالا كه شرايطش فراهم نيست بازي در رقابت‌هاي انتخابي جام ملت‌ها مي‌تواند حداقل ما را در شرايط بازي نگه دارد. بازي‌هاي دوستانه كمك زيادي به ما مي‌كند كه آماده جام جهاني شويم. شما ديديد كه قبل از سه بازي پاياني ايران در رقابت‌هاي انتخابي جام جهاني آن اردوي 10 روزه چه كمك بزرگي به تيم ملي كرد. اميدوارم بعد از پايان ليگ هم بتوانيم چنين اردويي داشته باشيم و با آمادگي كامل پا به مسابقات برزيل بگذاريم.
  و آخرين سوال درباره بازي امشب با لبنان. نظرت را بگو آقا جواد.
  اميدوارم بتوانيم در بيروت كار صعود به جام ملت‌ها را يكسره كنيم. درباره بازي سال قبل هم بايد بگويم كه آن بازي را نمي‌توانيم فراموش كنيم. ما به ناحق آن بازي را باختيم . مي‌توانستيم با اختلاف چهار، پنج گل لبنان را ببريم اما به اتفاقات فوتبالي باختيم اما به هر حال فوتبال است و اين اتفاق‌ها پيش مي‌آيد. با اين حال بايد به بازي فرداي خود فكر كنيم و با پيروزي در بيروت آن باخت را فراموش كنيم.


  نه، فعلا قصد خداحافظي ندارم. فكرم را هم مشغول اين جور سوال‌ها نمي‌كنم. حالا حالا‌ها در تيم ملي هستم. پايان دوران فوتبال سن مشخصي ندارد. قبلا هم گفته بودم يك بازيكن مي‌تواند تا 40سالگي‌اش هم فوتبال بازي كند، اگر زندگي‌اش نظم داشته باشد و بتواند خودش را خوب حفظ كند. از اين دست نمونه‌ها كم در فوتبال دنيا نبوده ومن هم مي‌خواهم تا جايي كه بدنم اجازه مي‌دهد فوتبال بازي كنم


   

   
  نكونام ، شكستن ركورد دايي ،جام جهاني برزيل