• برزیل-ایران - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
 •  

   

   

   

   

   

   
  برزیل-ایران،خوان اول جام قهرمان قهرمانان
  شطرنج ولاسکو و "رزنده"
   

  والیبالیست ها در نخستین گام از جام قهرمان قهرمانان به مصاف تیم دوم جهان خواهند رفت.

  مهری رنجبر:جام قهرمان قهرمانان والیبال دنیا برای ایران با سخت ترین خوان شروع می شود.بازی با برزیل.دومین تیم پرافتخار دنیا. والیبالیست ها که ساعت هشت یکشنبه به کیوتو رسید،بعداز یک جلسه تمرین ساعت 40 :10 دقیقه فردا مقابل برزیل صف آرایی می کند. موفق ترین تیم جام قهرمان قهرمانان.هرچند در سه بازی قبلی دو تیم همیشه برزیل پرآوازه برنده بوده است. اما این بار جنگ،جنگ تفکر دو مربی است.از یک طرف خولیو ولاسکو پایه گذار رکوردهای تاریخی ،آن هم با تئوریهایش،از طرف دیگر برناردو رزنده سرمربی برزیلی ها که حالا با 65 مدال تیمش و شکستن رکورد ولاسکو لقب پرافتخارترین مربی دنیا را یدک می کشد.

   

  اگرچه این بار شرایط دو تیم اصلا برابر نیست و کفه ترازوی برزیلی های نامدار سنگین تر از ایرانی است که تازه سری توی سرها درآورده. با این حال وقتی شاگردان ایرانی ولاسکو با درخشش در لیگ جهانی چشم ها را خیره کردند،حالا پیرمرد 61 ساله آرژانتینی بی پروا از موفقیت تیمش در جام قهرمان قهرمانان می گوید. اگرچه اعتراف می کند کار خیلی سخت دارد:«همیشه گفته ام به تیم های قوی احترام می گذاریم، اما ترسی نداریم.همه سعی امان را می کنیم تا تمام بازیها را ببریم.حتی برزیل را.»او به خاطر همین دو روز آخر تمرین در تهران با شبیه سازی بازی برزیلی ها والیبالی ها را تمرین داد.آن هم به ساعت ژاپن.اگر چه معمولا تیم ها دربرابرتکنیک فردی وتیمی ،بازی سرعتی و ترکیبی والیبال سرزمین قهوه به دردسر می افتند اما ایران هم حریف دست و پا بسته ای نیست. به ویژه حالا که با خودباوری ،ملی پوشان مقابل تیم های سطح بالا بهتر هم بازی می کنند.هرچند ظاهرا امروز آماندو دانته و ویستو در ترکیب برزیلی ها نیست اما نقطه قوت این تیم والاس پشت خط زن و لوکاس سرعتی زن به حساب می آیند.

   


  خولیو ولاسکو هم برای اینکه به قول خودش،تیمش در اولین مسابقه ،اولین شگفتی را رو کند،بعداز اطلاعاتی که نوید مشجری آنالیزورش به او داده به حتم برنامه خاصی برای امروز به شاگردانش می دهد. اولین برنامه تیم از کار انداختن دریافت اول برزیلی هاست. آن هم با زدن سرویس های هدفمند وبعد هم نوبت سرعتی زن حریف باید مهار شود.جابه جایی در دریافت هم از تاکتیک های تیم ایران است.خولیو ولاسکو حتی دفاع تک به تک مقابل توپ های سرعتی را هم با والیبالیستها انجام داده تا آنها برای بازی سرعتی به دردسر نیفتند.البته ولاسکو با حضور سید محمد موسوی بهترین مدافع جهان ،عادل غلامی و آرمین تشکری در دفاع کمی نفس راحتی می کشد.هر چقدر دل او به پاسورها و پشت خط زنها قرص است اما در مقابل شاید بیشترین دغدغه او در دریافت باشد.پستی که شاید پاشنه آشیل تیم ایران محسوب می شود.
  نوید مشجری هم مثل ولاسکو خیلی به تیم امیدوار است:«برد ایران دور از دسترس هم نیست. همیشه تیم ما نشان داده مقابل تیم های بنام کم نمی آورد.هرچند بازی اول شرایط خاص خودش را دارد.اما انگیزه ملی پوشان را نباید نادیده گرفت.»البته جدای از تفاوت سطح دو تیم ،خستگی بازیکنان از بعد مسافت و اختلاف ساعت هم روی بازی ایرانی ها بی تاثیر نیست. چرا که این تیم به خاطر مخالفت ژاپنی ها دیرتر از بقیه تیم ها به کیوتو وارد شد.با این حال تقابل دو تیم پرآوازه و پدیده نوظهور والیبال بازی دیدنی را امروز رقم می زند.بازی که شاید شطرنج ولاسکو ورزنده باشد.

  برزیل-ایران ، جام قهرمان قهرمانان ، والیبال