• استفاده ار اسپری داور در جام باشگاههای جهان - ۱۳۹۲/۰۸/۳۰
 •  

   

   

   

   

   

  فيفا در جام باشگاهاي جهان از اسپري داور استفاده خواهد کرد

   

   
  واحد مرکزی خبر

  فدراسیون بین المللی فوتبال فیفا روز چهارشنبه اعلام کرد در جام باشگاه های جهان به طور رسمی از اسپری داور استفاده خواهد شد.

  پیش بینی می شود استفاده از این اسپری موجب تسهیل کار داوران در مسابقات حساس و نیز کاهش تعداد کارت های زرد در این مسابقات شود.

  فیفا اعلام کرد این اسپری پس از آنکه با موفقیت در جام های جهانی زیر بیست و زیر هفده سال استفاده شد، در مسابقات مغرب که یازده و دوازدهم دسامبر برگزار می شود به طور رسمی در سطح بزرگسالان نیز استفاده خواهد شد.


  اسپری داور که در واقع اثر آن یک دقیقه پس از استفاده از بین می رود، کفی است که داور به عنوان خط تعیین محل ایستادن دیوار دفاعی در هنگام ضربات آزاد روی زمین می کشد.

  براساس قوانین فیفا باید بین توپ و نزدیکترین مدافع حریف نه متر و پانزده سانتیمتر معادل سی فوت فاصله باشد.

   

  ماسیمو بوساکا رییس سوییسی کمیته داوران فیفا می گوید این اسپری با استقبال گسترده داورانی که از آن استفاده کرده اند روبرو شده است.

  بوساکا می گوید بیشتر داوران این اسپری را ابزار مفید و کمک کننده می دانند.
  وی اضافه کرد این اسپری اثری کاملا پیشگیرانه دارد. فاصله همواره رعایت می شود و در دو تورنمنتی که از این اسپری استفاده شد هیچ کارت زردی برای رعایت نکردن فاصله به بازیکنان داده نشد.
  فیفا پس از جام جهانی آتی بررسیهای بیشتری درباره این اسپری صورت خواهد داد و تصمیم می گیرد آیا این اسپری در تورنمنت های بین المللی آتی مورد استفاده قرار خواهد گرفت یا خیر.
  جام باشگاههای جهان در واقع با شرکت شش قهرمان کنفدراسیون های قاره ها به علاوه قهرمان لیگ کشور میزبان برگزار می شود.

   

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، در دوره آتی تیم بایرن مونیخ‌ آلمان، اتلتیکو مینیرو برزیل، گوانگژو اورگرانده چینف الاهلی مصر، مونتری مکزیک، اوکلند سیتی نیوزیلند و باشگاه الرجاء‌ مغرب برگزار می شود.

  اسپری ، فدراسیون بین المللی فوتبال ، فیفا ، جام باشگاهاي جهان