• ايران بايد صعودش به جام‌جهاني را مديون - ۱۳۹۲/۰۹/۰۲
 •  

   

   

   

   

  ايران بايد صعودش به جام‌جهاني را مديون رضا قوچان‌نژاد بداند
   
   

  فدراسيون جهاني فوتبال در گزارشي از رقابت‌هاي انتخابي جام ملت‌هاي آسيا گل رضا قوچان‌نژاد به کره‌ جنوبي را "جادوي اين بازيکن" توصيف کرد.

  رقابت‌هاي انتخابي جام‌جهاني 2014 برزيل در آسيا خيلي زودتر از قاره‌هاي ديگر به پايان رسيد و چهار تيم ايران، کره‌جنوبي، ژاپن و استراليا موفق شدند جواز حضور در بيستمين دوره جام‌جهاني را به دست آورند.

  سايت فيفا در گزارشي به بررسي رقابت‌هاي انتخابي جام جهاني 2014 در قاره آسيا پرداخت و نوشت:

  "رقابت‌هاي طولاني‌مدت انتخابي جام‌جهاني 2014 در قاره آسيا دو سال و پنج ماه به طول کشيد. 43 تيم در اين رقابت‌هاي بزرگ حضور داشتند و در مجموع 116 بازي برگزار شد. همانطور که از قبل پيش‌بيني مي‌شد ژاپن و کره‌جنوبي توانستند به جام‌جهاني صعود کنند. استراليا سومين صعود پياپي خود را به جام‌جهاني جشن گرفت و ايران با هدايت کارلوس کي‌روش توانست پس از يک دوره غيبت دوباره به جام‌جهاني 2014 برگردد. البته نحوه صعود اين چهار تيم به جام‌جهاني متفاوت بود. ژاپن با هدايت آلبرتو زاکروني عملکرد با ثباتي از خود به نمايش گذاشت و يک بازي مانده به پايان رقابت‌ها صعودش به جام‌جهاني را قطعي کرد. استراليا براي صعود به جام‌جهاني به درد سر افتاد و با گل دقايق پاياني جاش‌ کندي برابر عراق توانست بليت جام‌جهاني را نهايي کند. در ديگر گروه ايران و کره‌جنوبي رقابت فشرده‌اي براي صعود به جام‌جهاني داشتند. ايران با اين که بازي‌هاي خود را خيلي خوب شروع نکرد، در ادامه توانست با قدرت بازي‌ها را به اتمام برساند و با کسب 3 پيروزي پياپي به عنوان صدر‌نشين راهي برزيل شود. کره‌جنوبي در حالي که بازي آخر خانگي خود را برابر ايران باخت اما به دليل گل زده بهتر نسبت به ازبکستان توانست هشتمين صعود پياپي خود به جام جهاني را جشن بگيرد."

  فيفا در ادامه به بررسي 5 اتفاق بسيار مهم در انتخابي جام‌جهاني در قاره آسيا پرداخت که يک مورد به درخشش خيره کننده رضا قوچان‌نژاد اختصاص داشت. فيفا درباره مهاجم تيم ملي ايران نوشت:‌ "ايران در حالي در بازي آخر خود برابر کره‌جنوبي به ميدان رفت که 4 سال قبل با تساوي برابر اين تيم در بازي آخر خود از رسيدن به جام‌جهاني باز‌مانده بود اما در اين بازي شرايط فرق مي‌کرد. ايران بايد صعودش به جام‌جهاني را مديون رضا قوچان‌نژاد بداند که در يک لحظه با جادوي خود ايران را به جام‌جهاني رساند؛ در حالي که ايران در بازي برابر کره‌جنوبي بازي دفاعي را به نمايش مي‌گذاشت، رضا قوچان نژاد موفق شد در يک لحظه همه چيز را تغيير دهد و ايران را به گل پيروزي‌بخش در اين ديدار و صعود به جام‌جهاني 2014 برساند."

  سايت فيفا در ادامه بهترين گفته مربيان در انتخابي جام‌جهاني را به گفته کارلوس کي‌روش اختصاص داد که گفته بود:‌ "هدف ما اين است که يک گام رو به جلو برداريم و خودمان را به سطح تيم‌هايي چون ژاپن و کره‌جنوبي برسانيم و بتوانيم جاي خود را در ميان بزرگان آسيا باز کنيم."

  سايت فيفا همچنين درباره دو آمار منحصر به فرد در انتخابي جام‌جهاني نوشت:‌ "ايران با زدن تنها 8 گل در انتخابي جام جهاني موثر‌ترين نتايج را کسب کرده است. همچنين ژاپن با داشتن 14 بازيکن لژيونر در بازي برابر استراليا که با تساوي يک بر يک به پايان رسيد، بيشترين تعداد لژيونر را در بين تيم هاي آسيايي به خود اختصاص داد."

  برترين گلزنان:
  شين‌جي اوکازاکي (ژاپن) 8 گل
  لي چونگ وينگ (ويتنام) و حسن محمود (اردن) 7 گل

   

   
  جام‌جهاني فوتبال ، رضا قوچان‌نژاد ، کره‌ جنوبي