• بازارچه نقل و انتقالات - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
 •  

   

   

   

  بازارچه نقل و انتقالات
   
   

  در اين گزارش قصد داريم راجع به بازيكنان جداشده و البته ناكام نيم‌فصل اول تيم‌هاي ليگ برتر صحبت كنيم و بهتر است شروع اين بحث با پركارترين تيم تعطيلات نيم‌فصل باشد كه يقينا ذوب‌آهن اصفهان است.

  يكه‌تازي ذوب‌آهن در ترميم


  آنها تاكنون 5 بازيكن ورودي و 5 بازيكن قطعي خروجي داشته‌اند، محسن مسلمان نامدارترين بازيكن خارج شده از اين تيم است كه بعد از 1026 دقيقه بازي در نيم فصل، به ثمر رساندن يك گل و ارسال دو پاس گل راهي پرسپوليس شد تا شايد سرنوشتي همچون همبازي سابق خود يعني پيام صادقيان پيدا كند. ميلاد زنيدپور بازيكن بعدي است كه برخلاف مسلمان فصل ناكامي را در اصفهان گذراند، وي بعد از 519 دقيقه بازي براي اين تيم اكنون راهي انزلي شده تا شايد به دوران اوج خود بازگردد.
  اما مصطفي اكرامي مدافع تحصيل كردۀ اين تيم كه ليگ پارسال در تركيب تراكتورسازان درخشيده بود نيم‌فصل ناموفقي را در اصفهان داشت و فقط 463 دقيقه براي آنها به ميدان رفت و اكنون بازهم راهي تبريز شده تا اين‌بار با درخشش در تيم ديگر تبريزي يعني گسترش فولاد بازهم به اوج برگردد.
  بازيكن ديگري كه ابتدا نيمكت نشيني‌اش و اكنون جدايي‌اش عجيب بود گلر اول اين تيم يعني گئورگ كاسپاروف است، وي بعد از حضور در 6 ديدار اين تيم كه سه كلين شيت نيز حاصل آن بود براي حضور در تركيب تيم ملي خود راهي ارمنستان شد و از آن به بعد به نيمكت ذوبي‌ها زنجير شد تا اكنون به سمت درب خروجي اين باشگاه هدايت شود.


  *
  خداحافظي هادي تاميني مدافع شمالي ذوبي‌ها نيزعجيب‌ترين موردي بود كه به وقوع پيوست، وي 1107 دقيقه براي اين تيم به ميدان رفت و جزو بازيكنان ثابت ذوب‌آهن به شمار مي‌رفت كه اكنون به مس كرمان پيوسته است.  خروجي‌هاي پرسپوليس: به‌سوي اصفهان


  تيم پررفت و آمد بعدي پرسپوليس است كه در آن درخشش بازيكنان جديدي همچون اميد عاليشاه و پيام صادقيان و حضور خلعتبري عرصه را براي حضور در تركيب ثابت براي بازيكنان فيكس سال‌هاي قبل و چند نفر از پديده‌هاي تازه جذب شده اين تيم تنگ كرده است و غلامرضا رضايي را شايد بتوان سردسته آنها نام نهاد. وي در نيم‌فصل اول سال منتهي به جام جهاني فقط 400 دقيقه براي سرخپوشان پايتخت توپ زد و در اين مدت نه گلي زد و نه پاس گل داد و اكنون روياي حضور در جام جهاني را در حضور در تيم ديگري مي‌بيند، تيم سرخپوش ديگري البته از نوع اهوازي آن.


  محمدرضا خانزاده و ميلاد غريبي نيز بازيكناني بودند كه اين روزها بسيار از آنها نام برده شد و در آخر همانطور كه پيش بيني مي‌شد سر از ذوب‌آهن درآوردند. خانزاده با 271 دقيقه بازي و يك پاس گل بازي براي قرمزها در اين فصل را به پايان برد و غريبي پديدۀ فصل قبل سايپا نيز در ليگ برتر فقط 45 دقيقه توپ زد البته درخشش وي در جام حذفي نشان از آمادگي براي ادامه درخشش سال قبل دارد.
  رضا محمدي گلر سوم سرخپوشان نيز قصد دارد بازهم به اصفهان برگردد و اما اين‌بار به همراه دو همبازي ديگر خود و در ذوب‌آهن. هادي نوروزي از بازيكنان باسابقه پرسپوليس كنوني است كه با 295 دقيقه بازي و يك پاس گل به احتمال زياد ادامه بازي‌هاي امسال خود را درنفت تهران پي مي‌گيرد.
  آخرين خروجي اين تيم نيز ماركو اسكپانوويچ خواهد بود كه غير از 90 دقيقه زمان ديگري براي حضور در ترافيك خط مياني پرسپوليس پيدا نكرد، البته ممكن است در صورت حضور فوروارد ديگري در اين تيم، يونس شاكري نيز از سرخپوشان جدا شود.  آندو و قاضي را نگه‌دار


  استقلال تهران برخلاف سرخپوشان، تاكنون تحرك چنداني نداشته. فردين عابديني مدافع اين تيم كه با مصدوميتهاي پي در پي خسرو حيدري و هاشم بيك زاده مي‌توانست جايي براي خود باز كند به جز ديدارهايي كه قلعه‌نويي در تنگناي كمبود بازيكن قرارداشت به ميدان نرفت، 477 دقيقه و يك پاس گل حاصل نيم‌فصل حضور او در استقلال بود و حالا با اضافه شدن به ليست تيم گسترش فولاد روزهاي بهتري براي خود مي‌بيند.
  مهران قاسمي، مدافع كاملا نيمكت نشين اين تيم نيز كه فقط 4 دقيقه توپ زده بود به ذوب‌آهني‌ها پيوست.
  از اين تيم صحبت از جدايي گوران لاوره نيز به گوش مي‌رسد، بازيكن صربستاني كه مشكلات بسياري برايش به‌وجود آمده است - طوري‌كه پاي سفارت آن كشور نيز به ميان آمده - فقط 34 دقيقه براي آبي پوشان به ميدان رفته است. سه بازيكن ديگر نيز هنوز به جمع بندي نرسيده‌اند.


  *
  استقلال دو خروجي احتمالي هم در جمع ستاره‌هايش دارد. محمد قاضي با مصدوميت زياد و چك‌هايي پاس نشده شايد باز هم راه ذوب‌آهن را در پيش بگيرد، آندو تيموريان نيز به همين دليل مالي، احتمال جدايي‌اش از اين تيم مي‌رود.  فولاد منهاي دو رشيد


  در فولاد خوزستان نيز فعلا خروج فرزاد حاتمي حتمي شده است، بازيكني كه با اميدهاي فراوان به اين تيم پيوست اكنون با 405 دقيقه حضور در بازي‌ها و زدن 2 گل به حريفان و يك گل به خودي، بازهم راهي پايتخت شد، البته اين‌بار تيم سرخپوش آن. از اين تيم، اسماعيل شريفات و بختيار رحماني، ستاره‌هاي نيم‌فصل بودند كه اكنون تيم‌هاي مختلفي را خواستار خود مي‌بينند و احتمال خروجشان مي‌رود، البته گويا فولادي‌ها با جذب سوشا مكاني، عذر گلر سوم خود يعني محمدرشيد مظاهري را خواسته‌اند، وي در نيم‌فصل 270 دقيقه از دروازه فولادي‌ها محافظت كرد.  بي خبري در سپاهان


  سپاهاني‌ها را شايد بتوان ناكام اصلي ليگ برتر در استفاده از بازيكنان تازه جذب شده دانست، بعد از شكستي كه در جريان جذب قاسم دهنوي برايشان به‌وجود آمد، مجتبي جباري اولين ستاره جدا شده از اين تيم بود كه با 446 دقيقه بازي و يك پاس گل در ميانه بازي‌ها جدا شد و به قطر رفت، آرش افشين ستاره بعدي است كه مدتهاست نغمه خروج از اصفهان را سر داده است، وي كه با اميدهاي فراوان به پيشنهادات بسيار خود پشت پا زد و به سپاهان پيوست تاكنون فقط 471 دقيقه براي اين تيم به ميدان رفته و فقط يك گل به ثمر رساند. شهاب گردان نيز كه اين فصل را تماما ذخيره رحمان احمدي بود صحبت از حضور در تيم ديگري مي‌كند.

  سلام يحيي، خداحافظ اولادي


  نفتي‌هاي تهران نيز تاكنون دو بازيكن جدا شده داشته اند، سوشا مكاني گلر اين تيم كه بعد از 630 دقيقه محافظت از دروازه اين تيم دچار اختلاف با يحيي گل محمدي شد و به نيمكت چسبيد به سرخپوشان خوزستاني پيوست تا شايد بازهم راهي به ليست تيم ملي براي خود بازكند، اختلاف با مربي نفتي‌ها نزديك بود در خروجي باشگاه را به بازيكن شاخص ديگري نيز نشان دهد، رضا نوروزي، مهاجم اين باشگاه هم آماده تيم عوض كردن بود كه گويا فعلا اين تصميم از جانب طرفين منتفي شده است.
  مهرداد اولادي مهاجم نفتي‌ها نيز كه بيشتر نيم‌فصل را آسيب ديده بود بعد از 496 دقيقه بازي و به ثمر رساندن دو گل و ارسال دو پاس گل به استقلال تهران پيوست تا شايد باز هم براي تيمي بزرگ از پايتخت، پشتك بزند!

  تراكتور در تب و تاب


  اما تراكتورسازان تبريزي در نيم‌فصل تقريبا از تيم‌هاي كم تحرك بودند، تاكنون سيدمحسن حسيني، پديده دو فصل قبل آنها كه در نيم‌فصل فقط 101 دقيقه در خط دفاعي اين تيم حضور داشت و يك پاس گل نيز داد تنها خروجي حتمي سرخپوشان تبريزي است. البته صحبت از انتقال مهدي كريميان هافبك خبرساز اين تيم نيز در ميان است كه تاكنون عملي نشده است. نياز سپاهاني‌ها و تمايل وي اين احتمال را فعلا پايدار نگه داشته است. او به دليل مشكلي كه برايش به‌وجود آمد 704 دقيقه به ميدان رفت و يك گل نيز به ثمر رساند.

  اشجار خدا نگهدار

  ملوانان بندرانزلي هم دو خروجي نامدار داشتند، حسن اشجاري مدافع سابقا ملي پوش اين تيم كه به اميد بيمه كردن دفاع چپ تيم ملي از استقلال راهي باشگاه قديمي خود شده بود بعد از 45 دقيقه حضور در ديدار اول مصدوم شد و ديگر خبري از وي نشد تا اكنون كه بندرنشينان عذر وي را خواسته‌اند!
  اما سعيد سالارزاده مدافع ثابت انزلي چي‌ها بعد از 720 دقيقه بازي‌هاي قابل دفاعي كه براي اين تيم انجام داد به يكباره مهر حضور در باند محمد احمدزاده به پيشاني وي خورد و راهي سكوها شد و اكنون نيز با جدايي از ملوانان به فولاد خوزستان پيوست.


  آرمان رمضاني بازيكن جوان اين تيم با 86 دقيقه و ويتسر بازيكن خارجي ملوان نيز با 69 دقيقه بازي جدا شده‌هاي ديگر اين تيم هستند.  داماش منهاي دو


  ديگر تيم شمالي ليگ يعني داماشي‌ها نيز همچون اول فصل زياد پرسروصدا نيستند، بوبكر كبه تنها جداشده قطعي اين تيم تاكنون است، وي با 465 دقيقه بازي و تقريبا بدون هيچ اثر مثبتي براي آنها در نيم فصل، راهي استقلال تهران شد. محمد آبشك هافبك اين تيم به مس پيوست. در اين باشگاه احتمال جدايي سعيد حلافي، مهاجم جنجالي‌شان كه در اين فصل فقط 79 دقيقه براي رشتي‌ها به ميدان رفته وجود دارد. جهانگير عسگري كه 54 دقيقه براي اين تيم توپ زد نيز رفت.  جدايي پيرمردها از سايپا


  سايپا، تيم هفتم ليگ برتر نيز تاكنون فقط خروجي داشته و بازيكني را جذب نكرده است.
  كيانوش رحمتي نامدارترين بازيكني است كه از آنها جدا شده است، وي كه بعد از طي كردن دوران مصدوميت سخت خود از آبي‌هاي پايتخت به نارنجي پوشان استان البرز پيوسته بود جايي در پازل تاكتيكي انگين فيرات نداشت و در نيم‌فصل فقط 39 دقيقه براي اين تيم توپ زد و اكنون با پيوستن به مس كرمان در انديشه شروعي دوباره به سر مي‌برد.


  مهدي ثابتي، گلر سن و سال دار اين تيم كه در نيم‌فصل فقط يك بازي از دروازه سايپا محافظت كرد و چند بازيكن جوان و گمنام اين تيم، همچون ميلاد نصرتي، شعيب اميري و... بازيكنان ديگر خارج شده از ليست كرجي‌ها هستند.  جابر كجا رفتي؟


  از تيم فجرسپاسي شيراز نيز جدايي جابر انصاري بسيار عجيب بود، وي كه پس از يك فصل درخشش امسال با 1282 دقيقه، بيشترين دقايق بازي را براي اين تيم داشت و به همراه محمد حيدري زوج خوبي را در خط حمله شيرازي‌ها تشكيل داده بود با 4 گل و يك پاس گل از آنها جدا شد و به گسترش فولاد تبريز پيوست، هادي دغاغله نيز بدون دقيقه‌اي بازي براي اين تيم از شيرازي‌ها جدا شد و به برادر خود يعني مهدي دغاغله در ملوان بندرانزلي پيوست.  ساير تيم‌ها


  *
  گسترش فولادي‌ها نيز از تيم‌هايي بودند كه بيشترين ورودي را داشتند و تنها بازيكني كه تاكنون خروجش از اين باشگاه مسجل شده محمدرضا زينال خيري است كه بعد از 326 دقيقه بازي براي تبريزي‌ها از آنها جدا شد.
  *
  اما كرماني‌ها نيز تاكنون سه خروجي قطعي داشته‌اند كه محمود تيغ نورد با 900 دقيقه بازي براي اين تيم شاخص ترينشان بوده است، وي به احتمال زياد نيم‌فصل دوم را در استقلال خوزستان خواهد گذراند، اسماعيل علي شيرازي با 471 دقيقه و فرزاد محمدي با 43 دقيقه بازي براي مسي‌ها خروجي‌هاي ديگر آنها بودند.
  *
  در استقلال خوزستان نيز بازيكني كه گويا خروجش قطعي بوده است حامد محمودي با 360 دقيقه بازي براي آبي‌هاي اهوازي است اما صحبت از مذاكره چند بازيكن شاخص اين تيم همچون ايمان مبعلي و ميلاد ميداودي با چند باشگاه ديگر است.


  *
  تيم راه‌آهن سورينت تاكنون فقط اكبر صغيري كه در نيم‌فصل فقط 59 دقيقه براي اين تيم توپ زده است را از ليست خود خارج كرده است و همانند صباي قم كه در آن فقط صحبت از خروج رضا عنايتي است از كم كارترين تيم‌هاي تعطيلات نيم‌فصل ليگ برتر است كه البته بادامكي به ليست آنها اضافه شده است.

   

  استقلال ، پرسپولیس ، سپاهان ، ذوب آهن ، تراکتور ، سایپا ، لیگ برتر