• انگار که سگي، سگي را بخورد! - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
 •  

   

   

   

  انگار که سگي، سگي را بخورد!
   

  لبناني‌ها خيلي دوست دارند با خاطرات خوش فوتبال ايران براي خودشان نوستالژي درست کنند.

   
  کامران احمدپور
  فوتبال در ميدان جنگ
   
  قسمت دوم

  لبناني‌ها خيلي دوست دارند با خاطرات خوش فوتبال ايران براي خودشان نوستالژي درست کنند. احمد محي‌الدين خبرنگار لبناني از جمله کساني است که هيچ‌گاه شکست تاريخي آمريکا برابر ايران را نمي‌تواند فراموش کند و به عنوان يکي از شيرين‌ترين خاطرات فوتبالي‌اش از آن ياد مي‌کند: «جلال طالبي مربي خوبي بود چون توانست با تيم ايران آمريکا را شکست بدهد. آن روز که ايران توانست به آن پيروزي بزرگ دست يابد بيروت غرق در شادي و سرور و جشن بود. مردم لبنان دو روز تمام جشن گرفته بودند و در تمام خانه‌ها و خيابان‌ها پرچم ايران آويزان شده بود» .


  يک روز قبل از مسابقه، کنفرانس مطبوعاتي مربيان برگزار شد. روزنامه السفير مصاحبه‌اي از کي‌روش چاپ کرده بود که کارلوس در همان روز آن را تکذيب کرد. مرد پرتغالي به اين روزنامه که در لبنان اعتبار زيادي دارد گفته بود: «لبنان انگيزه بالايي دارد و ما مي‌دانيم که اين بازي بسيار دشوار خواهد بود. در آن مسابقه که ما اينجا به لبنان باختيم اين تيم خيلي بهتر از ما بود اما حالا آنها خيلي ضعيف‌تر از سال گذشته هستند و ما مي‌خواهيم از مسير لبنان به جام ملت‌ها صعود کنيم.»


  نمي‌دانم کجاي اين مصاحبه ايراد داشت که کي‌روش آن را تکذيب کرد. در ابتداي مصاحبه مطبوعاتي کي‌روش از مطبوعات و رسانه‌ها به خاطر حمايت و اينکه بازيکنان را براي جدي گرفتن اين مسابقه تحريک و تشويق کرده‌اند، تشکر و قدرداني کرد و جالب اينجاست که آخرين مصاحبه کي‌روش در لبنان نيز با به چالش کشاندن مطبوعات به پايان رسيد. او در جواب سئوال من که آيا به فکر انتقام گرفتن به خاطر شکست قبلي در برابر لبنان هستيد، خيلي فيلسوفانه جواب داد. فکر مي‌کنم طي همين دو سه باري که کارلوس را از نزديک ديدم يعني احساس مي‌کنم انسان خيلي عاطفي و احساسي است و به آدم‌ها با نجابت خاصي نگاه مي‌کند و البته عادت دارد خيلي‌ها را که همسن پسرش هستند پسرم صدا کند و به فوتبال نيز از دريچه انسانيت و اخلاقيات ‌نگاه مي‌کند و شايد به همين خاطر بود که بعد از انفجار بمب در لبنان اينقدر اصرار داشت مسابقه به تعويق بيفتد. گويا در فلسفه کي‌روش هنوز هم اخلاقيات و پايبند بودن به تعهدات حرفه‌اي جاي بزرگي از ذهن و قلبش را اشغال کرده و شايد به همين خاطر است که بعد از انتقال کريس رونالدو از منچستريونايتد به سانتياگو برنابئو علي‌رغم اينکه با اولدترافورد قراردادي بلندمدت داشت، در مصاحبه‌اي گفت: «در فوتبال امروز قراردادها دارند بي‌معنا مي‌شوند چه براي مربيان وچه براي بازيکنان و اين يعني اينکه انگار سگ دارد سگ را مي‌خورد!» (کنايه از بي‌معنا بودن قراردادها، بي‌اعتباري و پايبند نبودن به اصول و قواعد اخلاقي و حرفه‌اي) کارلوس در جواب سئوال من گفت: «بايد بگويم که در فوتبال کلمه انتقام معنا ندارد و فقط بايد به همه احترام بگذاريم. جنگ و دعوا کلماتي نيست که ما بخواهيم در فوتبال از آن استفاده کنيم.» نکته قابل توجه اين بود که کارلوس برخلاف بعضي از مربيان وطني براي توجيه شکست خود را به در و ديوار نزده و اعتراف مي‌کند که تيمش براي اين ديدار به اندازه کافي خوب نبوده است: «ما بايد بدانيم که در آن شکست خودمان مقصر بوديم. البته شرايط بسيار دشواري داشتيم و بازيکنان مصدوم زياد، ضمن اينکه بازيکنان شرايط خوبي نداشتند و کيفيت زمين خوب نبود. البته اينها توجيه و بهانه نيست اما براي چالش و رقابت بيشتر به ما انگيزه داد. ضمن اينکه بار ديگر مي‌گويم دفعه قبل کاملا ما مقصر بوديم، ما کنترل بازي را از دست داديم اما مي‌خواهيم در اين بازي نگرش خود را عوض کنيم و سعي کنيم از ابتداي بازي کنترل بازي را در اختيار خودمان داشته باشيم و بهتر و هوشياتر و جنگجويانه‌تر بازي کنيم
  در کنفرانس مطبوعاتي جوزه‌په جيانيني سرمربي ايتاليايي تيم‌ملي لبنان و رضا عنتر کاپيتان اين تيم با اعتماد به نفس کامل براي ايران کري مي‌خواندند. براي مثال مربي ايتاليايي که در لبنان اصلا محبوب نيست و همه مي‌گويند مربي قبلي خيلي بهتر از او بود، آمار ضعيف ايران در ديدارهاي گذشته را به رخ کشيد و گفت: در چند بازي گذشته ايران – لبنان اين تيم تنها يک بار توانسته ما را ببرد و ساير ديدارها يا مساوي شده و يا اينکه به ما باخته است! ما به دنبال برد ديگري هستيم.

   

  سگ ، لبنان ، فوتبال ، آمريکا ، خاطرات ،کي‌روش ، مطبوعات