• فرصتي براي جبران سرافكندگي سه‌شير برابر ژرمن‌ها - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
 •  

   

   

   

   
   

  یونايتد در يكقدمي يك هشتم نهايي ليگ قهرمانان اروپا

  فرصتي براي جبران سرافكندگي سه‌شير برابر ژرمن‌ها
   
  ياسر احمدي


  جديدترين اپيزود از جنگ سرد اهالي فوتبال آلمان و انگليس امشب به نمايش درخواهد آمد زماني كه قهرمان فصل گذشته ليگ برتر در منطقه وستفالياي آلمان به ضيافت خانه بايرلوركوزن مي‌رود تا صعودش به مرحله حذفي ليگ قهرمانان اروپا را يك دور مانده به پايان مرحله گروهي اين رقابت‌ها قطعي كند.


  ناراحت به خاطر از دست دادن پيروزي در خانه كارديف در دقيقه 90 و از دست دادن فرصت سبقت گرفتن از همشهري آبي‌پوش در جدول رده‌بندي ليگ برتر انگليس، شياطين سرخ به خانه تيم سوم فصل گذشته بوندس‌ليگا مي‌رود كه در اين هفته جاي بورسيا دورتموند را در رده دوم جدول بوندس‌ليگا گرفت و به نزديك‌ترين تعقيب كننده بايرن مونيخ صدرنشين تبديل شد. جدال يونايتد و لوركوزن در شرايطي در بي‌آره‌نا استارت مي‌خورد كه هر يك از 2 تيم با پيروزي در اين بازي مي‌توانند صعودشان را به مرحله يك هشتم نهايي قطعي كنند. يونايتد با بردن اين بازي قطعا صعود مي‌كند اما لوركوزن در صورتي با كسب 3 امتياز راهي اولين مرحله حذفي ليگ قهرمانان مي‌شود كه در بازي ديگر گروه شاختار دونتسك اوكراين در خانه‌اش نتواند رئال سوسيه‌داد اسپانيا را شكست دهد.


   
  جدال اين 2 تيم در حالي درخواهد گرفت كه همين هفته گذشته مصاف دوستانه تيم‌هاي ملي آلمان و انگليس در ورزشگاه ويمبلي لندن، مصافي كه با پيروزي يك گله ژرمن‌ها در خانه رقيب ديرينه‌شان همراه بود، مايه سرافكندگي اهالي جزيره شد و حالا اين وظيفه بر شانه‌هاي شياطين سرخ سنگيني مي‌كند كه با گرفتن انتقام آن شكست از نماينده آلمان از اعتبار فوتبال انگليس دفاع كند. در آن بازي دوستانه آلمان باز هم نشان داد كه قدرت تيم ملي‌‌‌اش به تيم تحت هدايت روي هاجسون مي‌چربد، هرچند در اين فصل از رقابت‌هاي باشگاهي اروپايي تيم‌هاي انگليسي در مصاف‌هاي رودر رو با رقباي آلماني خود بهتر كار كرده‌اند.


  يونايتد در فصل گذشته بايرلوركوزن را 4-2 در ورزشگاه اولدترافورد شكست داد، چلسي در هر 2 بازي رفت و برگشت خود مقابل شالكه پيروز شد و آرسنال و بورسيا دورتموند نيز هر يك در خانه ديگري به پيروزي دست پيدا كردند. البته در اين بين بايرن مونيخ توانست منچسترسيتي را در انگليس شكست دهد.
  لوركوزن بازي رفت را در خانه شياطين سرخ باخت اما حكايت بازي‌هاي اروپايي كه اين تيم در خانه‌اش برگزار كرده كاملا متفاوت است. اين تيم از 8 بازي خانگي اخير خود در مرحله گروهي ليگ قهرمانان اروپا 8 پيروزي كسب كرده و حالا اميدوار است كه اين روند را برابر يونايتدي كه در بازي با كارديف نشان داد هنوز يك جاي كارش مي‌لنگد، حفظ كند. شاگردان ديويد مويس در اين چند وقت اخير نسبت به اوايل فصل نتايج به مراتب بهتري كسب كرده‌اند اما هنوز هم مي‌شود نقاط ضعف فراواني را در عملكردشان پيدا كرد.
  آنها اكنون با 8 امتياز در صدرجدول گروه A ليگ قهرمانان اروپا قرار دارند اما حاشيه امنيت و اختلاف‌شان با لوركوزن تنها يك امتياز است. اين بدان معنا است كه تساوي هر دو تيم را راهي يك هشتم نهايي خواهد كرد اگر شاختار در خانه متحمل يك شكست غيرمنتظره برابر رئال سوسيه‌داد شود. البته بعيد است كه بسنده كردن به تساوي در برنامه‌هاي سامي هيپيا، مربي لوركوزن و يا همتاي اسكاتلندي‌اش در يونايتد جايي داشته باشد. لوركوزن در 13 بازي خانگي اخيرش در تمامي رقابت‌ها شكست ناپذير بوده است در حالي كه يونايتد يك روند شكست‌ناپذيري در تمامي رقابت‌ها كه تعداد بازي‌هايش به عدد 10 رسيده را سپري مي‌كند، هرچند روحيه شاگردان مويس پس از تساوي 2-2 در خانه كارديف تضعيف شد.


   
  بازي سرنوشت ساز


   
  در روند موفقي كه بايرلوركوزن در اين فصل در پيش گرفته است، استفان كيسلينگ، مهاجم آلماني تيم تحت هدايت هيپيا يكي از كليدي‌ترين مهره‌ها بوده است. او در 13 بازي كه تيمش در اين فصل از رقابت‌هاي بوندس‌ليگا انجام داده، 8 گل به ثمر رسانده است، او به سايت باشگاه گفت: «تيم در سطح بسيار بالايي قرار دارد و در حال حاضر هم سير حركت تيم صعودي است. عالي مي‌شود اگر بتوانيم همين روند را ادامه دهيم. بازي مقابل منچستريونايتد براي ما بازي سرنوشت‌سازي است. اين بازي خانگي است و حضور در آن لذت‌بخش است. با حمايتي كه ما از سوي هواداران‌مان دريافت مي‌كنيم، شانس‌مان براي بردن بازي زياد خواهد بود چون مي‌توانيم روند بازي را به سود خود تغيير دهيم.» سيمون رولفس، كاپيتان بايرلوركوزن اما محتاطانه‌تر اظهارنظر كرد: «خوب است كه حس كنيم هر لحظه ممكن است به زمين بخوريم. نبايد فراموش كنيم كه هنوز احتمال دارد به رده سوم جدول سقوط كنيم.» براي رودي فولر، مدير ورزشي لوركوزن هم اين بازي اهميت بسيار زيادي دارد :«اين بازي، مهم‌ترين بازي ما تا اين مقطع از ليگ قهرمانان اروپا است.» مدافع انگليسي كهنه‌كار يونايتد هم به اندازه كيسلينگ به پيروزي تيمش خوشبين است. ريو فرديناند گفت: «ما مي‌خواهيم ماموريت‌‌مان براي صعود از مرحله گروهي را به پايان برسانيم. هرچه زودتر اين كار را انجام دهيم به نفع‌مان است چون زودتر مي‌توانيم تمام تمركزمان را روي ليگ برتر قرار دهيم و نگذاريم چيز ديگري حواس‌مان را پرت كند. بايرلوركوزن تيم مجهز و قدرتمندي است مطمئناً ما كار راحتي نخواهيم داشت اما توان ما بيش از اين حرف‌ها است


   
  غايبان احتمالي


  مربيان هر 2 تيم امشب براي انتخاب مهره‌هاي تركيب اصلي خود دردسر خواهند داشت. لوركوزن در شرايطي خود را براي ميزباني از يونايتد آماده مي‌كند كه سيدني سم، بال موثر خود را كه در بازي اين هفته برابر هرتا برلين از ناحيه ران مصدوم شد در اختيار ندارد. سم بدشانس تنها 4 دقيقه پس از شروع آن بازي كه 3 امتيازش لوركوزن را به رده دوم جدول فرستاد، مصدوم و مجبور به ترك ميدان شد.


  در سمت مقابل، منچستريونايتد كه با تساوي برابر كارديف به رده ششم جدول صعود كرد، اميدوار است روبين فان‌پرسي و فيل جونز، 2 ستاره تركيب اصلي‌اش كه هر 2 از ناحيه كشاله ران مصدوم شده‌اند و همچنين كاپيتانش، نمانيا ويديچ به موقع بهبودي خود را به دست آورده و به ميدان بروند. هر 3بازيكن در جدال يكشنبه شب برابر كارديف غايب بودند. مارونه فليني، هافبك بلژيكي تيم ديويد مويس هم 2 اخطاره و محروم است.
  مويس روز قبل از بازي گفت:«مشكل اصلي ما در حال حاضر مصدوميت كشاله ران روبين است. درد انگشتان پاي او الان كمتر است. ما اميدواريم كه نمانيا و روبين در سريع‌ترين زمان ممكن برگردند. من به حضور آنها خوشبين هستم اما نمي‌توانم پاسخي قطعي دراين‌باره بدهم
   
  بايرلوركوزن در شرايطي به مصاف منچستريونايتد مي‌رود كه از 6 ديدار اخير خود در تمامي رقابت‌ها 4 پيروزي، يك تساوي و يك باخت داشته است. براي منچستريونايتد اما اين ركورد 4 پيروزي و 2 تساوي است.
   
  تركيب احتمالي


  بايرلوركوزن: لنو، دوناتي، ولشيد، توپراك، كان، هگلر، بندر، رولفس، كاسترو، سون، كيسلينگ
  منچستريونايتد: دي‌خيا، اورا، ويديچ، فرديناند، اوانز، والنسيا، كلورلي، كاگاوا، روني، ولبك، فان‌پرسي

   

  منقول از ایران ورزشی

  بايرلوركوزن،منچستريونايتد،آلمان ، انگلیس ،ليگ قهرمانان اروپا