• اولين شكست فصل بارسلونا - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
 •  

   

   

   

   
  آژاكس اولين شكست فصل را به بارسلونا تحميل كرد
  ترمز كاتالان‌ها در هلند كشيده شد
  ياسر احمدي


  پس از گذشت بيش از 4 ماه از آغاز فصل فوتبال اروپا، بالاخره اولين شكست فصل بارسلونا رقم خورد و اين افتخار از آن قهرمان هلند شد كه كاتالان‌ها را دست خالي از ميدان خارج كند. بارسلونا در شرايطي كه تنها يك امتياز ديگر مي‌خواست تا صعودش به مرحله يك هشتم نهايي ليگ قهرمانان اروپا را مسجل كند، در آمستردام غافلگير شد و با نتيجه 2-يك به آژاكس، قهرمان 3 فصل اخير ليگ دسته اول فوتبال هلند باخت.


  تولاني سررو و دني هوئسن هر كدام يك بار براي آژاكس گلزني كردند تا نماينده هلند در كمال تعجب در همان نيمه اول با 2 گل از قهرمان اسپانيا پيش بيفتد، هرچند اخراج يوئل فلتمان، مدافع آژاكس به خاطر تكل از پشت روي نيمار بلافاصله پس از آغاز نيمه دوم كار را براي مردان فرانك دي‌بوئر سخت‌تر كرد. كاتالان‌ها از 10 نفره شدن حريف استفاده و به وسيله ژاوي يكي از گل‌‌هاي خورده را از روي نقطه پنالتي جبران كردند اما اين گل براي فرار آنها از قبول اولين شكست فصل‌شان كافي نبود.


  بارسلونا كه در نبود ستاره‌هاي مصدومي همچون ليونل مسي و ويكتور والدس به هلند سفر كرده بود، با اطمينان خاطر از قطعي بودن حضورش در جمع 16 تيم پاياني فشار زيادي بر هلندي‌ها آورد اما در هياهوي هواداران پرشور آژاكس در آمستردام آره‌نا كاري از پيش نبرد.


  فرانك دي‌بوئر پس از بازي گفت: «گفته بودم كه آژاكس اولين تيمي خواهد شد كه بارسلونا را فوتبالي شكست مي‌دهد و همين اتفاق هم افتاد. ما هميشه به دنبال ارائه يك فوتبال خوب بوديم، ‌يعني يك فوتبال هجومي. بعد از 10 نفره شدن‌مان كار سخت و خطرناك شد اما ما دل و جرات‌مان را به رخ كشيديم. يوئل فلتمان بايد به دروازه‌بان‌مان اعتماد مي‌كرد و مرتكب خطايي نمي‌شد كه منجر به اخراجش شود. با تمام اينها بايد به تيمم تبريك بگويم. من حتي لحظه‌اي به كيفيت شيوه بازي تيمم شك نكرده‌ام.»


  آژاكس با بردي كه به دست آورد در رده سوم و با فاصله يك امتيازي از ميلان رده دومي كه 8 امتياز دارد، باقي‌ماند. اين بدان معنا است كه شاگردان دي‌بوئر براي صعود به مرحله يك هشتم نهايي بايد در دور آخرين بازي‌هاي مرحله گروهي ميلان را در ورزشگاه سن‌سيرو شكست دهند.
   
  دي‌بوئر افزود: «مي‌خواهم به دور بعد صعود كنيم اما براي اين كار بايد در سن سيرو ببريم هرچند اگر همان بازي كه برابر بارسلونا ارائه كرديم را تكرار كنيم اين هدف محقق خواهد شد»


  مربي قرمز و سفيدپوشان آمستردام كه خود زماني براي كاتالان‌ها توپ مي‌زد، درباره عملكرد آبي و اناري‌‌ها هم گفت: «فكر مي‌كنم بارسلونا ثابت كرد كه مي‌تواند بازي را ببرد اما در عين حال تصور مي‌كنم كه به خاطر شيوه بازي ما بود كه آنها نتوانستند بيشتر از اين چيزي به دست آورند. به نظر من ما فوتبال قابل قبولي را به نمايش گذاشتيم و توانستيم توپ را از چنگ آنها در‌آوريم. در بازي رفت در نيوكمپ ما با انتخاب‌ها و تصميمات نادرستي كه هنگام صاحب توپ شدن مي‌گرفتيم اشتباهات فراواني انجام داديم اما اين بار آن اشتباهات را انجام نداديم.»


  دي‌بوئر در پاسخ به اين سوال كه آيا براي شكست دادن بارسلونا از شيوه بازي بايرن مونيخ مقابل اين تيم در مرحله نيمه نهايي فصل گذشته الگوبرداري كرده يا خير، گفت: «قبول دارم كه بايرن مونيخ با بازي كه فصل گذشته برابر بارسلونا ارائه كرد يك الگو بود اما فكر مي‌كنم ما در اين بازي بيش از بايرن مونيخ بر بارسلونا فشار آورديم. بايد به ريكاردو فان رين تبريك بگويم چون او خودش را خيلي خوب جمع و جور كرد. شور و انگيزه‌اي كه او براي خنثي كردن حركات نيمار نشان داد تماشايي بود. فكر مي‌كنم فشار آژاكس بر بارسلونا به اين تيم اجازه نداد بازي هميشگي‌اش را انجام دهد. بارسلونا به شيوه بازي‌اش عادت كرده است اما اين بار در خط مياني توپ‌هاي زيادي را از دست داد و مجبور شد براي دفاع در برابر ضد حملات ما كاملا عقب بكشد  نگرش ضعيف


  به نظر مربي آرژانتيني بارسلونا شكست تيمش در آمستردام نتيجه نگرش نادرستي بود كه مردانش با آن پا به ميدان گذاشتند. تسليم شدن بارسلونا برابر آژاكس به معناي ثبت اولين شكست دوره مربيگري خراردو مارتينو در جمع كاتالان‌ها بود. اين شكست به 20 بازي بدون باخت متوالي بارسلونا پايان داد و نگذاشت بارساي مارتينو با ركورد 21 بازي بدون شكست بارسلوناي پپ گوارديولا در فصل 2012-2011 برابر شود. باخت به آژاكس اولين باخت بارسلونا پس از شكست خانگي‌اش در مرحله نيمه نهايي ليگ قهرمانان اروپاي فصل گذشته بود.
  خراردو مارتينو در كنفرانس خبري پس از بازي گفت: «گاهي اوقات احتمال شكست به يك معضل تبديل مي‌شود. بيش از شكستي كه متحمل شديم بايد حالت و شيوه‌اي كه با آن در 45 دقيقه نخست بازي كرديم را آناليز كنيم، زماني كه آژاكس برتري‌اش را نشان داد و بستر پيروزي‌اش را فراهم كرد. ما به اندازه كافي فشار نياورديم. بازيكنان آژاكس در نبردهاي تن به تن سريع‌تر و آماده‌تر نشان دادند. برتري آژاكس در تمام زمينه‌هاي بازي، پيروزي را براي اين تيم به ارمغان آورد. ما برابر تيمي قرار گرفتيم كه در نيمه نخست از ما بهتر بود. در نيمه اول به آژاكس اجازه داديم به راحتي توپ را به گردش درآورد و اجازه نداد به هدف‌مان برسيم
  او ادامه داد: «ما در اين بازي هويت‌مان را نشان نداديم و در همان نيمه اول باختيم. در قياس عملكرد انفرادي بازيكنان نيز بايد بگويم كه بارسلونا همتراز آژاكس نبود. ما دقت و جنب وجوش نداشتيم. براي بررسي وقايعي كه رخ داد بايد ببينيم در ذهن بازيكنان‌‌مان چه مي‌گذشته است. نبايد بگذاريم اين حادثه تكرار شود. در نيمه دوم برخي از اشتباهات نيمه نخست را جبران كرديم و انتظار داشتيم كه در پايان يك تساوي بگيريم. به هر حال ما به دور بعد صعود كرديم. ميان عملكرد ما در 2 نيمه بازي تفاوت زيادي وجود داشت. البته 10 نفره شدن آژاكس هم به ما كمك كرد شرايط را راحت‌تر تحت كنترل بگيريم.»  بارسلونا كه در نبود ستاره‌هاي مصدومي همچون ليونل مسي و ويكتور والدس به هلند سفر كرده بود، با اطمينان خاطر از قطعي بودن حضورش در جمع 16 تيم پاياني فشار زيادي بر هلندي‌ها آورد اما در هياهوي هواداران پرشور آژاكس در آمستردام آره‌نا كاري از پيش نبرد.

   

  بنقل از ایران ورزشی

  آژاكس ،بارسلونا ،اولين شكست بارسلونا ،كاتالان‌ها ،هلند ، فوتبال