• مورينيو: دقايق آخر خواب بوديم - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
 •  

   

   

   

   
   
  دوبل بازل و صعود چلسي، اعتراف آقاي خاص به اشتباه
  مورينيو: دقايق آخر خواب بوديم
   
   
  سيدعلي بلندنظر


  چلسي پنجمين تيمي شد كه از مرحله گروهي ليگ قهرمانان اروپا به دور بعد صعود كرد اما ژوزه مورينيو مربي اين تيم بعد از باخت صفر-يك مقابل بازل در سن­ژاكوب­پارك خوشحال نبود و نمي‌توانست حتي با خنده‌اي ظاهري رضايت را در چهره‌اش نشان دهد. گل محمد صلاح در فاصله سه دقيقه مانده به پايان بازي به معني آن بود كه تيم سوييسي در دو بازي رفت و برگشت موفق به شكست تيم لندني شده اما با توجه به تساوي بدون گل شالكه و استوابخارست در بازي همزمان گروه در روماني شاگردان مربي پرتغالي به جمع 16 تيم مرحله يك هشتم نهايي راه يافتند.


  چلسي در دقايق بسياري از بازي تحت سلطه بازي خوب ميزبان بود و بايد از واكنش‌هاي عالي پتر چك تشكر كند كه بيش از اين گل نخورد در حالي كه همتاي او در دروازه بازل، يان سومر حتي يك شوت درون چارچوب هم به سمت دروازه‌اش نشد تا در شب يخبندان كمي گرم شود، چك در نيمه اول چهار سيو فوق‌العاده داشت.
  تنها گل بازي هم روي پاس بلند و دقيق فابين شائر از دفاع بازل براي مهاجم مصري تيم، محمد صلاح به دست آمد تا بازل به نوعي انتقام شكست فصل قبل برابر چلسي در نيمه نهايي ليگ اروپا را بگيرد.
  چلسي كه سال 2012 قهرمان اين رقابت‌ها شد و فصل قبل بعد از حذف از مرحله گروهي در ليگ اروپا به‌عنوان نخست دست يافت، اگرچه به خواسته خود رسيده اما اين براي آقاي خاص راضي كننده نبود: «ما صعود نكرديم به خاطر اينكه نتيجه لازم را گرفتيم بلكه به اين دليل كه شالكه نتيجه نگرفت و از نظر من اين دو با هم برابر نيستند. ما به هدف اولمان رسيديم و صعود كرديم حالا مي‌توانيم بازي آخر گروه را ببريم و صدرنشين شويم.» چلسي اگر 20 آذر در بازي پاياني گروه در خانه، استوابخارست را شكست دهد صدرنشين مي‌شود و روي كاغذ شانس بيشتري براي كسب قرعه بهتر در مرحله بعد دارد.


  مورينيو به تمجيد از تيم مورات ياكين پرداخت كه بعد از برد يك-2 در لندن در ماه سپتامبر دومين بردش در مرحله گروهي را هم مقابل چلسي به دست آورد اما اعتراف كرد ايجاد تنها يك تغيير در تركيب تيمي كه در بازي شنبه با سه گل در زمين وستهام به پيروزي رسيد، تصميم درستي نبود. او گفت: «بايد به بازل آفرين بگويم. آنها بازي را بردند چون خيلي بهتر از ما بازي كردند و شايسته پيروزي بودند البته ما دقايق آخر خواب بوديم. فكر مي‌كنم از دقيقه اول بازي نشانه‌هايي مي‌ديدم از اينكه تيمم خسته است. تيم من امروز تاوان بازي‌هاي ملي را داد در حالي كه انتظار داشتم در ديدار مقابل وستهام اين اتفاق بيفتد شايد به اين خاطر كه آن بازي براي ما خيلي مهم بود و همه تيم تمركز زيادي داشت و تلاش مضاعفي از خود نشان داد تا نتيجه لازم به دست آيد. در اوايل بازي امشب اشتباه بزرگي كرديم بعد از آن در دفاع اشتباه مي‌كرديم، با توپ اشتباه مي‌كرديم. توپ‌هاي آسان را از دست مي‌داديم و همه توپ‌هاي دوم را لو مي‌داديم. دير تصميم مي‌گرفتيم و آخر سر هم يك گل مسخره خورديم. همه روي اين گل مقصر بودند چون كند بوديم و حتي در حمله هم نمي‌توانستيم سريع باشيم و از فرصت استفاده كنيم. نمي‌توانيم به خاطر اين بازي از تيم ايراد بگيريم چون خودم بايد تغييرات بيشتري در تيم ايجاد مي‌كردم


  چلسي در ماه دسامبر 9 بازي انجام مي‌دهد كه با ديدار يكشنبه مقابل ساوتهمپتون، تيم سوم جدول ليگ برتر در استمفوردبريج شروع مي‌شود و به گفته مورينيو براي اين ديدار از چهره‌هاي جديد استفاده خواهد شد اما يك بازيكن هست كه قطعا ديدار يكشنبه را از دست مي‌دهد و او ساموئل اتوئو است. مهاجم كامروني درست قبل از پايان نيمه اول بعد از برخورد با سري ديه (Serey Die) هافبك بازل دچار كشيدگي عضله شد و خواست كه تعويضش كنند. فرناندو تورس كه دوباره شرايط خوبي پيدا كرده، جاي او را گرفت.
  مورينيو گفت: «ساموئل مصدوميت عضلاني داشته، نمي‌دانم شدتش چقدر است. ما منتظر اسكن‌ها هستيم. شايد اين بازي‌هاي پشت سر هم به من در تصميم گيري كمك كند. بعضي از بازيكنان با انجام دو بازي در سه روز مشكل داشتند


  اما ركورد اخير بازل در خانه مقابل تيم‌هاي انگليسي فوق‌العاده بوده و اين تيم علاوه بر اين برد برابر چلسي در دو سال گذشته منچستريونايتد و تاتنهام را نيز از پيش رو برداشته ضمن اينكه توانسته بايرن مونيخ را هم در سن ژاكوب ببرد. اين پيروزي همچنين به معناي آن است كه بازل مي‌تواند براي دومين بار در سه سال گذشته به مرحله حذفي ليگ قهرمانان اروپا برسد و تساوي با شالكه در آلمان در بازي آخر نتيجه‌اي است كه اين تيم لازم دارد؛ حتي اگر در گلزن كرشن ببازند بايد در سال جديد در مرحله حذفي ليگ اروپا مسابقه بدهند.
  بازل تركيبي از بازيكنان سوييسي جوان و باتجربه است و چند بازيكن خارجي از جمله همين صلاح 21 ساله كه اميدوارند درخشش در همين تيم سكوي پرتابشان به تيم‌هاي بزرگتر شود.


  ياكين بعد از اين بازي گفت: «از دقيقه اول مي‌توانستم ببينم كه تيم ميل به جنگيدن دارد. ما فرصت‌هاي زيادي خلق كرديم و به شيوه‌اي كه مي‌خواستيم با تيم بزرگي مثل چلسي روبرو شديم و فوتبالي تماشايي را به نمايش گذاشتيم. بردن مسابقه‌اي كه روي نيمكت تيم مقابل كسي به نام مورينيو نشسته باشد، خيلي خاص است. اين فصل براي ما تاريخي بود كه دوبار چلسي را شكست داديم و حالا منتظر بازي با شالكه هستيم. ما براي گرفتن نتيجه لازم و صعود از اين گروه تلاشمان را مي‌كنيم


  پيش از چلسي صعود تيم‌هاي اتلتيكومادريد، بارسلونا، بايرن مونيخ و منچسترسيتي به مرحله حذفي ليگ قهرمانان اروپا مسجل شده بود.  چلسي در دقايق بسياري از بازي تحت سلطه بازي خوب ميزبان بود و بايد از واكنش‌هاي عالي پتر چك تشكر كند كه بيش از اين گل نخورد در حالي كه همتاي او در دروازه بازل، يان سومر حتي يك شوت درون چارچوب هم به سمت دروازه‌اش نشد تا در شب يخبندان كمي گرم شود، چك در نيمه اول چهار سيو فوق‌العاده داشت.

   

   


  برگرفته از خبر ورزشی

  چلسي، فوتبال ،مورينيو ،ليگ قهرمانان اروپا ،