• برگزاري سومين دوره سمپوزيم بين‌المللي ضد دوپينگ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
 •  

   

   

   

   
   
  برگزاري سومين دوره سمپوزيم بين‌المللي ضد دوپينگ و علم تمرين در تاشكند
  تلاش كنفدراسيون وزنه‌برداري آسيا براي مبارزه با دوپينگ
   
  رضا عباسپور


  پديده شوم دوپينگ سال‌ها است كه بر ورزش دنيا سايه افكنده و هر سال در عرصه‌هاي مختلف ورزشي باعث از بين رفتن فضاي سالم، پاك و برابر ورزش مي‌شود.


  استفاده از مكمل‌هاي ورزشي اگرچه امروز تبديل شده به جزيي لاينفك از ورزش حرفه‌اي دنيا، اما نحوه و نوع استفاده از مواد و مكمل‌هاي استاندارد ورزشي نيازمند به روز بودن و داشتن آگاهي و علم بهره‌گيري از آن است تا در نهايت براي رسيدن ورزشكار به اهداف عاليه مفيد به فايده واقع شود، در حالي‌كه برداشت‌هاي نادرست و استفاده‌هاي ناصحيح و غير علمي از مواد نيروزا و مكمل‌هاي ورزشي موجب مي‌شود تا ورزشكاران براي رسيدن هرچه زودتر به قله، قيد خيلي مسائل اخلاقي و پهلواني را زده و با ارتكاب دوپينگ آينده خود و رشته ورزشي كه در آن فعاليت دارند را به مخاطره بيندازند.
  با همين نگاه كنفدراسيون وزنه‌برداري آسيا كه كشورهاي زيرمجموعه‌اش، تقريباً قريب به اتفاق مدعيان اصلي وزنه‌برداري دنيا را تشكيل مي‌دهند (چين، ايران، قزاقستان، هندوستان، ازبكستان و...) بعد از نخستين سمپوزيم بين‌المللي كه به تدبير فدراسيون جهاني وزنه‌برداري (IWF) دو يا سه سال پيش در كشور تركيه برگزار شد، عزم خود را جزم كرده تا با برگزاري سمپوزيم‌هاي بين‌المللي و بين‌قاره‌اي مبارزه با دوپينگ، با دعوت از مربيان، وزنه‌برداران و روساي كنفدراسيون‌هاي 5 قاره طوري برنامه‌ريزي كند تا به نوعي پيشگيري هرچه بيشتر درخصوص اين معضل بزرگ در ورزش انجام شود.


  سال گذشته (91) كنفدراسيون وزنه‌برداري آسيا با تدبير علي مرادي دبيركل ايراني اين مجموعه، گام نخست را در قاره آسيا و به منظور مبارزه با دوپينگ به ميزباني ايران و جزيره كيش عملياتي كرد و با استقبال كم‌نظيري از سوي نماينده‌هاي حاضر از سراسر دنيا در رشته وزنه‌برداري خاتمه يافت.


  در همين راستا و با توجه به اينكه علي مرادي به عنوان دبيركل كنفدراسيون آفريقا نيز برگزيده شده است، كنفدراسيون وزنه‌برداري آسيا در ادامه برنامه‌هاي علمي و آموزشي خود، تصميم گرفته تا از ابتداي هفته آينده به ميزباني كشور ازبكستان و شهر تاشكند، دومين دوره همايش بين‌المللي مبارزه با دوپينگ و متدولوژي علم تمرين را با حضور نمايندگان وزنه‌برداري كنفدراسيون آفريقا به همراه 4 قاره ديگر دنيا برگزار كند.
  در اين همايش بين‌المللي قرار است اساتيد برجسته و‌ آگاه به علم دوپينگ و متدولوژي علم تمرين در رشته وزنه‌برداري كه مدرسين كنفدراسيون وزنه‌برداري آسيا و فدراسيون جهاني وزنه‌برداري نيز به شمار مي‌روند، با آ‌موزش و به روز كردن دانش مربيان و ورزشكاران و روساي وزنه‌برداري سراسر دنيا نسبت به پديده شوم دوپينگ و نحوه مبارزه با آن، آينده وزنه‌برداري را آينده‌اي پاك و عاري از هرگونه پليدي و آلودگي به مواد نيروزاي دوپينگي ترسيم نمايند.


  لازم به يادآوري است كه فدراسيون پزشكي ورزشي ايران و در رأس آن دكتر لطفعلي پوركاظمي كه به عنوان رييس كميته پزشكي ورزشي كنفدراسيون وزنه‌برداري قاره آسيا نيز دستي بر آتش دارد، بخش آموزشي، پيشگيري و تدريس متدولوژي علم تمرين را در اين سمپوزيم بين‌المللي مثل هميشه عهده‌دار شده است.
  بنابر اين دكتر فرشاد غزاليان، دكتر داود باقري و داود ملكي به عنوان اساتيد و مدرسين ايراني حاضر در همايش بين‌المللي تاشكند هستند كه قرار است در 2 بخش علم تمرين (مبحث استعداديابي) به عنوان مدرسين كنفدراسيون آسيا آموزش و پيشگيري دوپينگ و نيز متدولوژي تدريس نمايند.


  همچنين قرار است در اين همايش بين‌المللي به همراه مدرسين ايراني كنفدراسيون وزنه‌برداري آسيا، چند تن از اساتيد وادا (كميته بين‌المللي مبارزه با دوپينگ) و فدراسيون جهاني وزنه‌برداري (IWF) نيز در تاشكند حضور داشته و درخصوص مباحث علمي روز دنيا در اين مقوله به بحث و تبادل نظر بپردازند.
  سمپوزيم بين‌المللي ضد دوپينگ و متدولوژي علم تمرين قرار است از ابتداي هفته آينده 9 آذرماه به ميزباني تاشكند پايتخت كشور ازبكستان برگزار شود.

   

  خبر ورزشی

  وزنه‌برداري،ورزش