• سقوط بوكسورهاي ايران در رده بندي جهاني - ۱۳۹۲/۰۹/۰۹
 •  

   

   

   

   

  سقوط بوكسورهاي ايران در رده بندي جهاني
  نابــرده رنــج...!
   
  محسن وظيفه


  جديدترين رده بندي بهترين بوكسورهاي جهان در پايان ماه نوامبر اعلام شد كه طي آن نمايندگان ايران طبق روال چند ماه گذشته چندين پله سقوط كردند. در رده بندي فدراسيون جهاني بوكس آماتور (آيبا) كه بعد از پايان مسابقات قهرماني جهان در قزاقستان اعلام شد، تنها پنج نماينده ايران حضور دارند كه در اين رده‌بندي چندين پله سقوط كردند. براي چهارمين ماه پياپي است كه نمايندگان ايران در رده‌بندي جهاني با سقوط روبرو مي‌شوند و در واقع بعد از رقابت‌هاي قهرماني آسيا در اردن اين اتفاق براي چندمين بار است كه براي بوكسورهاي ايران تكرار مي‌شود. بوكسورهاي تيم ملي بعد از مسابقات قهرماني آسيا در اردن با وجودي‌كه برنامه‌ريزي خوبي از سوي فدراسيون براي آماده‌سازي تيم ملي وجود نداشت اما روند رو به رشدي در رده‌بندي جهاني داشتند اما حالا در نخستين رده‌بندي كه بعد از رقابت‌هاي جهاني اعلام مي‌شود، به دليل عدم حضور در رقابت‌هاي جهاني قزاقستان بوكسورهاي ايران با سقوط در رده‌بندي جهاني مواجه شدند.


  بوكس ايران بعد از بازي‌هاي 2012 لندن كه تا آستانه كسب مدال در اين بازي‌ها پيش رفت، اردوي درست و حسابي نداشته و تنها در فاصله 36 روز مانده به رقابت‌هاي قهرماني آسيا در اردن يك اردو براي تيم بزرگسالان برگزار شد و در طول آن زمان اين تنها تيم جوانان با سرمربيگري اكبر احدي بود كه در اردو به سر مي‌برد و به مسابقات بين‌المللي اعزام مي‌شد و در واقع تيم بزرگسالان فراموش شده بود.


  در طول اين 17، 18 ماهي كه از بازي‌هاي لندن گذشته تيم ملي بوكس بزرگسالان هرگز اردوي مناسبي نداشته است و حتي اين تيم بدون مسابقه تداركاتي به اردن اعزام شد اما با اين‌حال بوكسورهاي ايران بعد از اين رقابت‌ها چند پله‌اي در رده بندي فدراسيون جهاني صعود كردند اما عدم حضور در تورنمنت‌هاي مهم بين‌المللي از مسابقات رسمي گرفته تا رقابت‌هاي تداركاتي باعث شده تا حالا شاهد سقوط بوكسورهاي تيم ملي در رده بندي جهاني باشيم.


  اعزام نشدن تيم‌هاي ملي نوجوانان به مسابقات قهرماني جهان شهريور ماه در اوكراين و تيم ملي بزرگسالان به مسابقات قهرماني جهان در قزاقستان در مهر ماه نشان دهنده عدم وجود مديريت صحيح در فدراسيون است و بدون شك با ادامه اين روند پيشرفت‌هايي كه در سال‌هاي اخير در تيم ملي بوكس بزرگسالان هم به وجود آمده بود از بين خواهد رفت. امروز مي‌توان از اين ضرب المثل در قبال عملكرد فدراسيون بوكس استفاده كرد كه مزد آن گرفت جان برادر كه كار كرد! ظاهرا در فدراسيون بوكس خيلي با اين مثل كاري ندارند وگرنه توقع نداشتند كه بدون برگزاري اردو و حضور در تورنمنت‌هاي مختلف موفقيتي در قهرماني آسيا به دست بيايد! بوكسورهاي تيم بزرگسالان بيش از دو سال است كه به هيچ تورنمنت بين‌المللي تداركاتي اعزام نشده‌اند در حالي‌كه آنها تنها در اين ميادين است كه پيشرفت مي‌كنند نه با حضور در اردو هرچند كه وضعيت اردوي آنها بعد از المپيك هرگز مناسب نبوده است.


  در رده بندي جديد فدراسيون جهاني در وزن 81- كيلوگرم عادل بك نيازيمبتوف از قزاقستان با 2300 امتياز در صدر قرار دارد و احسان روزبهاني با 1000 امتياز ششم است.

  اين در حالي‌ است كه او در رده‌بندي ماه قبل با 1350 امتياز چهارم بود. در وزن 91+ كيلوگرم مجيدوف از جمهوري آذربايجان با 2750 امتياز در رده نخست ايستاده و جاسم دلاوري از ايران با 350 امتياز هجدهم است. او در رده بندي ماه قبل شانزدهم بود. در وزن 91- كيلوگرم كلمنته روسو از ايتاليا با 2100 امتياز برترين بوكسور جهان است و علي مظاهري با 175 امتياز بيست و هشتم است.


  مظاهري در رده‌بندي ماه قبل در مكان 27 قرار داشت. در وزن 75- كيلوگرم سجاد محرابي از ايران با 500 امتياز در رده 27 است.

  او در رده بندي ماه قبل در رده 15 ايستاده بود. در وزن 60 – كيلوگرم محمد موميوند با 300 امتياز به رده 24 سقوط كرده است . او در رده بندي ماه قبل در مكان 21 قرار داشت. در اوزان 49، 52، 56، 64 و 69 كيلوگرم نمايندگان ايران بين 50 نفر نخست اين رده‌بندي قرار ندارند.


  بوكسورهاي تيم ملي همه در رده بندي جديد فدراسيون جهاني سقوط كرده‌اند اما با اين‌حال يك ملي‌پوش همچنان باعث دلگرمي ايرانيان است. با وجود سقوط همه بوكسورهاي كشورمان هنوز هم احسان روزبهاني در وزن 81- كيلوگرم توانسته بهترين جايگاه در بين بوكسورهاي ايران را داشته باشد و با ايستادن در مكان ششم بهترين مشتزن كشورمان در حال حاضر نام بگيرد. او كه روند روبه رشد خود را زير نظر كريمي و استكي آغاز كرد حالا در سطح جهان در حال درخشش است كه البته اگر امروز او ششم جهان است هم به واسطه حضورش در رقابت‌هاي بوكس نيمه حرفه‌اي است. اين يك واقعيت اين است كه او هم با حضور در بوكس نيمه حرفه‌اي اين جايگاه را براي خود دست و پا كرده وگرنه عدم اعزام به رقابت‌هاي بين‌المللي باعث از بين رفتن كيفيت بوكسورها ‌شد و اگر او الان در ايران بود قطعا شرايطي همانند وضعيت مظاهري و ساير بوكسورهاي خوب ايران داشت.

   

   
  بوكس - رده بندي جهاني - ایران - وزن