• لذت بردن والیبال برزیل در ورزشگاه آزادی - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
 •  

   

   

  لذت بردن والیبال برزیل در ورزشگاه آزادی!
   
   

  با تصمیم جدید فدراسیون بین المللی والیبال و با 28 تیمی شدن لیگ جهانی دوره بیست وو پنجم ، همه قاره ها در برگزاری این رویداد بزرگ سهیم شدند و رویای بزرگ والیبال پس از نیم قرن رنگ تحقق گرفت .

   

  اری گراسای برزیلی که یک سال پیش جانشین ژی هونگ وی چینی شده ، نشان داده است که افکار بلند پروازانه دکتر روبن آگوستای مکزیکی رئیس اسبق فدراسیون بین المللی والیبال و همتای هم قاره ای اش را در سر دارد و پس از آنکه سال قبل برای نحستین بار لیگ جهانی را با 18 تیم برگزار کرد ، این بار با گذشت کمتر از یک سال تعداد تیم های شرکت کننده را به یکباره در اقدامی عافلگیرانه به 28 تیم افزایش داد . در طرح تازه فدراسیون جهانی والیبال برای اولین بار ، پای نمایندگان تمامی قاره ها به نوعی به لیگ جهانی پس از 25 سال باز شده تا این رویداد چتر خود را بر سر تمام قاره ها گشوده باشد .

  پس از آنکه از در سال  1990 این رقابت ها با ابتکار ماتسودایرای فقید نایب رئیس ژاپنی وقت فدراسیون جهانی و رئیس کنفدراسیون والیبال آسیا با شرکت ده تیم آغاز شده بود ، کمتر کسی می توانست حدس بزند که روز روزگاری شمار تیم های حاضر در این رویداد بی نظیر به لحاظ شیوه برگزاری سالیانه و منحصر بفردش در کنار سایر تورنمنت های معتبر این رشته به 28 تیم برسد فقط در حد یک رویا و آرزوی دست نیافتنی بود .

  اما حالا با گذشت نیم قرن از راه اندازی لیگ جهانی والیبال ، شاهد اتفاق مهم و بی سابقه ای هستیم که گراسای برزیلی از آن به عنوان عصر جدید والیبال یاد می کند و آن را نقطه آغاز پیشرفت والیبال جهان می داند .

   شاید یکی از دلایلی که گراسا و سایر مقامات فدراسیون جهانی را وادار به چنین تصمیم گیری دور از انتظاری کرده حضور و تجربه موفق تیم ملی والیبال ایران در دوره پیشین لیگ جهانی بوده است و به همین دلیل مسئولان FIVB در اقدامی جسورانه و البته با سبک و شیوه جدید در دسته بندی تیم ها ، پای کشورهای جدیدی چون بلژیک ، تونس ، ترکیه و اسلواکی را به این رقابت ها گشودند تا به نوعی در گستره وسیع تر شتاب بیشتری به رشد و توسعه والیبال ببخشند . هر چند در جمع تیم های تازه وارد به لیگ جهانی دوره بیست و پنجم تیم هایی مثل چین ، پورتوریکو ، جمهوری چک و استرالیا هم قبلا حضور در چنین سطح از بازی ها را تجربه کرده بودند و با شرایط مسابقات چندان بیگانه نیستند .

  اما نکته امید بخش در تغییر شیوه بازی های این دوره لیگ جهانی بدون تردید قرار گرفتن ایران در جمع تیم های برتر جهان و همگروهی با بهترین های حال حاضر دنیاست که بعد از حضور تیم های صربستان و آلمان در سال گذشته در تهران ، این بار فرصت بهتری برای علاقمندان به والیبال فراهم می آید تا از نزدیک تماشاگر بازی تیم ملی والیبال با تیم تراز اول جهان همچون برزیل ، لهستان و ایتالیا در سالن 12 هزار نفری تهران باشند .  

   

  والیبال برزیل - ورزشگاه آزادی - ایران