• ايران بهترين تيم براي رقيبان - ۱۳۹۲/۰۹/۱۶
 •  

   

   

   

   

   

  ايران بهترين تيم براي رقيبان
  ساختــار صعـــود
   
   

   

  اكبر منتشلو
  با باخت مقابل ازبكستان و لبنان تقريبا اميدها براي صعود تيم ملي كشورمان به جام جهاني نااميد شد، از آن روز، زمان زيادي نگذشته است، هنوز تعداد لژيونرهاي كشورمان به اندازه انگشتان يك دست نمي‌رسد، قريب به دو ماه از صعود كشورمان به جام جهاني 2014 برزيل گذشته است اما هنوز يك بازي تداركاتي براي تيم ملي كشورمان هماهنگ نشده است. بايد باور كنيم فاصله‌ها زياد است و آنچه باعث شده امروز برخي از انتظارها از تيم ملي به‌وجود بيايد چيزي فراتر از توان تيم ملي كشورمان است. چشم‌ها به قرعه‌كشي دوخته شده بود تا مشخص شود شاگردان كروش براي ديدارهاي نخست روبروي چه تيم‌هايي قرار خواهند گرفت اما بايد باور مي‌كرديم كه انتخابي براي خوب نداشتيم و به دنبال بد در بين بدترها بوديم.
  سال 2006 قرار بود ما در جام جهاني حضور داشته باشيم، سال 2005 مثل چنين روزهايي باز هم حرف از قرعه‌كشي بود، زماني كه تيم ملي كشورمان در گروه پرتغال، مكزيك و آنگولا قرار گرفت، همه جا نوشتيم در گروه خوبي قرار گرفتيم و با يك تساوي مقابل پرتغال و برد مكزيك و آنگولا مي‌توانيم به مرحله بعدي مسابقات صعود كنيم. همان زمان برانكو فرياد كشد كه گروه خوب سرابي بيش نيست و ما كار سختي خواهيم داشت اما كسي توجه نكرد كه چرا اين مربي اينگونه حرف مي‌زند. ما انتظار تساوي مقابل تيمي داشتيم كه در تركيب خود از بازيكناني مثل كريس رونالدو، فيگو، دكو، مانيش و ... بهره مي‌برد و هر كدام از آنها در تيم‌هاي مطرح دنيا ستاره بودند.
  چيزي كه برانكو مي‌گفت اتفاق افتاد و ما با دو باخت و يك تساوي به ميهن برگشتيم. همان موقع هم به آمارها توجه نكرديم و دلخوش به صعود بوديم. الان هم همين است. روزنامه اكيپ بدترين قرعه را براي فرانسه، برزيل، ژاپن و هلند مي‌داند و بهترين را سوييس، ايران و اكوادور معرفي مي‌كند. اشپيگل هم بهترين قرعه را براي آلمان، ايران، بوسني و الجزاير مي‌داند و ما همچنان به دور از واقعيت‌هاي موجود به صعود فكر مي‌كنيم. براي صعود بايد گفتمان صعود راه انداخت اما قبل از آن بايد زيرساخت‌ها و تفكر صعود مهيا باشد. طبق آمار ميانگين ساعت مفيد بازي‌هاي ليگ ما 65-60 دقيقه است در حالي كه در كشورهايي كه اغلب آنها اكنون در جام جهاني حضور دارند اين ساعت به 85-80 دقيقه افزايش مي‌يابد و اين يعني اينكه ما 25 دقيقه از ديگر تيم‌ها عقب هستيم و نهايتا تا دقيقه 65 بازي مي‌توانيم جلوي آنها بازي معمول خود را ارائه كنيم. پس به‌جاي انتظارات بي‌جا از تيم ملي و گشتن به‌دنبال قرعه‌اي خوب بايد با تكيه بر جوان‌ها و حضور آنها در تيم‌هاي مطرح دنيا به‌دنبال ايجاد پايه‌هاي قوي براي صعود باشيم. بايد به فكر بازيكناني باشيم كه بتوانند بين 85-80 دقيقه مفيد در يك ديدار دوندگي داشته باشند. انتظارها به پايان رسيد و تيم ملي كشورمان با تيم‌هاي ملي آرژانتين، بوسني و نيجريه همگروه شد، حالا چه انتظاري از تيم ملي كشورمان وجود دارد، بهتر است نسبت به داشته‌هاي‌مان برنامه‌ريزي كنيم و هدفي براي سال‌هاي آينده داشته باشيم

  ایران - فوتبال - صعود- جام جهاني