• فـراتــر از آسيــا - ۱۳۹۲/۰۹/۱۶
 •  

   

   

   

   

  مبارزات ديدني از كاراته‌كاهاي ايراني
  فـراتــر از آسيــا
   
   

  ضربات تكنيكي، مبارزات تحسين برانگيز، روحيه آماده و البته جنگنده ما‌حصل 8 ماه تمرين مداوم و مستمر ملي‌پوشان كاراته است كه پس از گذشتن از فيلترهاي مختلف و‌ آزمون‌هاي سختي همچون ليگ جهاني، بازي‌هاي همبستگي كشورهاي اسلامي و جايزه بزرگ قطر در تاتامي‌هاي دبي به نمايش گذاشته شد. مبارزاتي كه بار ديگر آقايي كاراته ايران را در آسيا به اثبات رساند. البته در اين اثبات آقايي، بانوان ملي پوش كشورمان هم سهم بسزايي داشتند. سالن حمدان شيخ راشد، امارات در حالي ميزبان رقابت‌هاي كاراته قهرماني آسيا شد كه تيم ملي كاراته ايران در رده سني بزرگسالان و در دو بخش بانوان و مردان صاحب مدال‌هاي خوشرنگ با عيار بالايي شد. در اين دوره از رقابت‌هاي قهرماني آسيا علاوه بر اينكه مدال‌هاي خوشرنگ نصيب كاراته ايران شد، شاهد مبارزات زيبا از سوي نمايندگان ايران در اين رقابت‌ها بوديم. مبارزاتي كه از همان ابتدا با مدال‌آوري شروع شد.

  تجربه طلايي
  زماني كه وحيد حسني‌پور در وزن 55- كيلوگرم به دليل مصدوميت در ليگ جهاني تركيه از تركيب تيم كنار رفت، اين نگراني به وجود آمد كه قيد مدال در وزن 55 كيلوگرم را بايد زد اما مجيد حسن‌نيا فارغ از اين نگراني‌ها، تمرين‌هاي خود را دنبال كرد تا جايگزيني شايسته براي حسني‌پور در وزن 55 كيلوگرم باشد. وزني كه در چند دوره گذشته از مدال بي‌نصيب مانده اما حسن‌نيا با مبارزات زيبايش در تاتامي‌هاي دبي، به ترتيب از سد حريفان خود گذشت. حسن‌نيا براي رسيدن به طلاي وزن 55 كيلوگرم حريفاني از قطر، اردن، هنگ‌كنگ و عربستان را از پيش رو برداشت. حسن‌نيا در حالي نخستين مدال طلاي تيم ملي كاراته بزرگسالان را به دست‌آورد كه براي اولين بار رقابت‌هاي قهرماني آسيا را تجربه مي‌كرد؛ تجربه‌اي طلايي كه مدال ارزشمندي را هم نصيب كاراته ايران كرد.

  هامون،جانشيني مطمئن
  هامون درفشي‌پور در حالي دومين مدال طلاي رقابت‌هاي قهرماني‌آسيا را براي تيم ملي كاراته كشورمان به دست‌آورد كه با مبارزات خود در رقابت‌هاي ليگ جهاني تركيه ثابت كرد كه در وزن 60 كيلوگرم، ملي‌پوشي توانمند است و خيال كادر فني از اين بابت تا حدودي راحت بود. درفشي‌پور در اين وزن مقابل نمايندگان عراق، هند و ژاپن مبارزات زيبايي را به نمايش گذاشت و ثابت كرد در غياب قهرمان جهان، امير مهدي‌زاده مي‌تواند جانشين مطمئني باشد.

  برنز بر گردن نايب قهرمان جهان
  سعيد احمدي با عنوان نايب قهرماني جهان در تركيب تيم ملي كاراته قرار گرفت. اگرچه در رقابت‌هاي برون مرزي تدارك ديده براي تيم ملي كاراته نتوانست خيلي خوب ظاهر شود، اما همچنان براي وزن 67- كيلوگرم انتخاب شد. سعيد احمدي در رقابت‌هاي قهرماني آسيا ابتدا از سد كاراته‌كاي عراقي عبور كرد، او به رغم مصدوميتي كه دچار آن شد، به مصاف نماينده عربستان رفت. او در ادامه به مصاف جدي‌ترين حريف خود رفت كه قهرماني آسيا را باخود يدك مي‌كشيد. حريف قزاقستاني يك – صفر احمدي را شكست داد. نايب قهرمان جهان براي رسيدن به مدال برنز حريفاني از ويتنام و اردن را شكست داد.

  مرد طلايي به نقره بسنده كرد
  ذبيح‌ا... پورشيب، در يك وزن پايين‌تر به مصاف رقباي خود رفت. پورشيب در حالي صاحب مدال نقره شد كه چندين مدال طلاي آسيايي را در كارنامه خود دارد. او نيز يكي از شانس‌هاي طلاي وزن 84- كيلوگرم تيم ملي كاراته ايران در نظر گرفته شده بود، كه نتوانست به سكوي نخست آسيا برسد. پورشيب كه براي حريفان آسيايي خود چهره‌اي شناخته شده است حريفاني از هند، قزاقستان و عراق را شكست داد. او در فينال مقابل آراگاي ژاپني نايب قهرمان جهان قرار گرفت كه نتوانست از سد او بگذرد و به مدال نقره بسنده كرد.

  گنج پنهان كاراته ايران
  گنج‌زاده ملي‌پوش سنگين وزن تيم ملي كاراته با مبارزات خود در رقابت‌هاي كوميته تيمي بازي‌هاي همبستگي كشورهاي اسلامي نشان داد گنج پنهان كاراته است. سجاد گنج‌زاده در حالي در وزن 84+ كيلوگرم در رقابت‌هاي قهرماني آسيا وارد تاتامي شد كه به تمام معنا مبارزات عالي از خود به نمايش گذاشت. او پس از شكست نمايندگان نپال، ماكائو و كويت در فينال مقابل حريفي از ژاپن قرار گرفت. در اين مبارزه كاگاواي ژاپني 8 – يك از سجاد گنج‌زاده پيش افتاد. در اين شرايط هيچ‌كسي باور نمي‌كرد كه گنج‌زاده بتواند برنده ميدان باشد اما او اين مبارزه را
  14-12
  به نفع خود به پايان رساند تا ثابت كند گنج تيم ملي كاراته ايران در مواقع اضطراري است

  بانوان مدال‌آور
  بانوان كاراته‌كاي كشورمان كه در رقابت‌هاي قهرماني آسيا در ازبكستان نشان دادند كه از توانايي مدال‌آوري برخوردارند در اين دوره از رقابت‌ها هم از فرصت‌هاي خود به خوبي استفاده كردند. حميده عباسعلي كه دور قبل هم مدال طلا را به دست آورده بود، در اين دوره از مسابقات هم توانست با اقتدار بر سكوي نخست مسابقات قرار بگيرد. كاپيتان تيم ملي كاراته بانوان «پگاه زنگنه» در حالي به مصاف رقباي خود رفت كه خود را براي كسب مدال طلا آماده كرده بود، اما در نهايت او توانست مدال نقره را به دست بياورد تا با مدال برنز دلارام دوستي، فاطمه چالاكي و سحر كرجي پرونده تيم ملي كاراته بانوان با اين نشان‌ها بسته بشود. تيم ملي كاراته بانوان كشورمان در حالي توانستند در اوزان مختلف صاحب مدال بشوند كه در كوميته تيمي هم توانستند به فينال اين رقابت‌ها دست پيدا كنند. تيم كوميته بانوان با تركيب حميده عباسعلي، رزيتا عليپور و پگاه زنگنه ابتدا به مصاف قزاقستان رفت. در مبارزه دوم بانوان كوميته‌كاي كشورمان مقابل چين تايپه صف‌آرايي كردند كه اين مبارزه نيز با نتيجه 6 - يك به نفع بانوان كشورمان به پايان رسيد.

  كاراته ايران بزرگتر از آسيا
  اين جمله را بارها شنيده‌ايم كه آسيا براي كاراته ايران كوچك است و پتانسيل كاراته ايران بسيار بالاست و نيروهاي بسيار مستعدي در تيم ملي حضور دارند. اين خصوصيت‌ها و صفات مذكور در حالي كنار نام ايران قرار مي‌گيرد كه تاتامي‌هاي امارات و مبارزات ملي‌پوشان كشورمان در قهرماني آسيا به خوبي اثبات كرد كه ديگر نبايد تمام هم و غم خود را روي موفقيت در قهرماني آسيا بگذاريم و تمام روياهايمان را محدود تاتامي‌هاي آسيا كنيم. حالا بايد به فتح سكوهاي قهرماني جهان چشم دوخت. رقابت‌هايي كه براي موفقيت در آن بايد بسيار بيشتر از آنچه كه تاكنون كاركرده‌ايم، كار كنيم.

  مبارزات تحسين‌برانگيز
  مبارزات زيباي كاراته‌كاهاي كشورمان با رقابت‌هاي بهمن عسگري در سالن حمدان‌بن راشد تكميل شد. عسگري كه تمام تمركز خود را روي مدال طلاي آسيا گذاشته بود. در وزن 75 كيلوگرم ابتدا مقابل حريف تاجيكستاني قرار گرفت. او دومين حريف خود از اردن را هم به راحتي شكست داد. حريف چين تايپه‌اي هم حرفي براي گفتن در برابر مبارزات تحسين‌برانگيز عسگري نداشت. بهمن عسگري در حالي صاحب مدال طلا شد كه يكي از شانس‌هاي مسلم مدال طلا از سوي كادر فني در نظر گرفته شده بود كه به خوبي توانست از پس حريفان خود بر بيايد.

   

   
   
   
  روزنامه ایران ورزشی
   
   
  كاراته‌ -ايران-آسيــا- مدال طلا - جهان