• دوروي يک سکه! - ۱۳۹۲/۰۹/۱۹
 •  

   

   

   

   

  دوروي يک سکه!
   

  قرعه‌كشي جام‌جهاني بازتاب‌هاي زيادي داشت.

   
   

   

   سوژه هفته: گروه ايران در جام‌جهاني برزيل

  حسن امامقلي
  قرعه‌كشي جام‌جهاني بازتاب‌هاي زيادي داشت. در ايران، گروهي از كارشناسان گروه تيم ملي را نسبتا آسان توصيف كردند و گروهي ديگر با اظهار نااميدي تاكيد داشتند بااين وضعيتي كه وجود دارد، نمي‌‌توان به صعود از مرحله گروهي اميدوار بود.
  از امروز تا پايان هفته به سراغ كارشناسان مي‌‌رويم و از آنها درباره گروه ايران در جام‌جهاني مي‌‌پرسيم:


  دو سئوال كارشناسي
  -1 ) به نظر شما گروه ايران در جام‌جهاني برزيل آسان است يا دشوار؟ آيا از گروه خود صعود مي‌‌كنيم؟
  2- ) نتايج تيم‌ملي مقابل آرژانتين، نيجريه و بوسني را چگونه پيش‌بيني مي‌‌كنيد؟


  ابراهيمي: تصور کنيم در يک گروه سه تيمي هستيم
  ناصر ابراهيمي، سرمربي سابق تيم‌ملي
  1-  لازم نيست اگر به قرعه‌کشي ايران اشاره کنيم خيلي سريع سراغ آرژانتين برويم و با يادآوري قدرت اين تيم کاري کنيم که روحيه ملي‌پوشان تضعيف شود.
  اصلا تصور کنيد در يک گروه سه تيمي با نيجريه و بوسني ديدار داريم و بايد با حداقل چهار امتياز اين دو تيم را پشت سر بگذاريم يعني کسب چهار امتياز از نيجريه و بوسني آنقدر دشوار است که اين صعود را چيزي در حد غير ممکن فرض و بر اين نظر هم پافشاري کنيم.
  اتفاقا اين بازي‌ها بهترين ارمغاني که براي فوتبال ما دارد اين است که عيار ملي‌پوشان خودمان را مشخص مي‌کند و متوجه مي‌شويم در کجاي فوتبال دنيا ايستاده‌ايم و چقدر با بهترين‌هاي دنيا فاصله داريم. آيا اصلا مي‌توان به کاري که کره جنوبي کرد و به نيمه نهايي رسيد نزديک شويم و لااقل از مرحله گروهي صعود کنيم؟!

  2- پيش‌بيني از ديد من درست نيست آن هم در شرايطي که چندين ماه تا انجام بازي‌ها زمان داريم.
  آشتياني: فرصت سوزي نکنيم

  ابراهيم آشتياني، مدافع اسبق تيم‌ملي و پرسپوليس
  1- قرعه ايران نه دشوار است نه آسان نمي‌توان از قدرت آرژانتين، نيجريه و حتي بوسني گذر کرد و يا به حذف از مرحله مقدماتي انديشيد و با اين ذهنيت وارد اين رقابتها شد که چون قرعه دشواري داريم پس برويم آبرومندانه شکست بخوريم و برگرديم.
  در ضمن من از اين قضيه دلخورم که موضوع مسي تبديل به يک سوژه منفي براي ملي‌پوشان شده که به طور مرتب با يادآوري مواجهه با اين مهاجم بي سر و صدا در حال تخريب روحيه ملي‌پوشان خودمان هستيم.
  اين قرعه و اين گروه قسمت ما بوده و سعي کنيم با اين شرايط کنار بياييم و راه حل صعود از اين گروه را بيابيم تا بعدا از اينکه فرصت سوزي کرده‌ايم خودمان را شماتت نکنيم.

  2- ايران يک – نيجريه صفر، ايران صفر – آرژانتين 2، ايران يک – بوسني يک

  مظلومي: اين قرعه براي خيلي‌ها دشوار است

  غلامحسين مظلومي، مهاجم اسبق استقلال و تيم‌ملي
  1- خوشبختانه تيم ايران در شرايطي به قرعه دشوار خورده که اين رقابتها در کل در همه تيم‌هاي حاضر سخت است. در واقع اگر ايران هنوز از صعود خود مطمئن نيست و همه چيز در اما و اگر مانده تيم‌هاي بزرگ دنيا هم مي‌توانند با اطمينان از قرعه خود حرف بزنند و از حالا خود را در مرحله دوم ببينند.
  البته حذف از گروه مقدماتي چيزي نيست از حالا بر طبل آن بکوبيم و در شرايطي که محتاج روحيه هستيم روحيه بازيکنان خود را تضعيف کنيم البته اميدواري با نگاه ساده لوحانه فرق مي‌‌کند و اين تفاوت را همه به خوبي مي‌دانند.
  -2 از آنجايي که قرعه ايران يک سکه دو رو است نمي‌توان پيش‌بيني درستي از اين بازي‌ها ارائه داد.
  بياني: در اطلاعات فوتبالي خودم شک مي‌کنم


  شاهرخ بياني، هافبک اسبق استقلال و تيم‌ملي
  -1 ) راستش وقتي من مي‌بينم بعضي از دوستان در خصوص قرعه ايران در رقابتهاي جام جهاني 2014 ادعا مي‌کنند اين قرعه‌کشي براي کشورمان دشوار نيست و ما قرعه آنچنان دشواري نداريم واقعا در اطلاعات فوتبالي خودم شک مي‌کنم.
  آيا نبرد با آرژانتين که مدعي درجه يک قهرماني اين رقابتهاست و ليونل مسي را در ترکيب خود دارد قرعه آساني است يا ديدار با نيجريه که در رديف قدرتهاي مسلم قاره آفريقا بوده و جزو کشورهايي است که در طول ده بيست سال گذشته به طور مرتب به جام جهاني صعود کرده بازي آساني به حساب مي‌آيد يا بوسني که با پشت سر گذاشتن تيم‌هاي ملي زيادي پا به اين رقابتها گذاشته حريف آساني به حساب مي‌آيد.
  خير، کار بسيار دشواري داريم و محتاج چيزي در حد معجزه هستيم تا صعود کنيم.
  2- ) ايران 2 – نيجريه يک، ايران صفر – آرژانتين 2، ايران يک – بوسني يک

   

  فنايي: به نسبت قرعه متعادلي داريم

  محمد فنايي،‌داور فينال جام جهاني 1994

  1- شايد اگر بگويم قرعه متعادلي داريم بعضي‌ها به من خرده بگيرند و منتظر شکست ما باشند تا احيانا در فرداي انجام بازي‌ها من و امثال من را سرزنش کنند که به دليل ساده انگاري ماها تيم‌ملي با نتايج نه چندان مطلوب وارد رقابتهاي پيش رو شده است. ما در اين بازيها ديداريهاي دشواري داريم اما از آنجايي که هر چيزي نسبي است و ما هم نسبت به قرعه ساير تيم‌ها سنجيده مي‌شويم بايد يادآوري کنم که همگروهي با آرژانتين، نيجريه و بوسني متعادل بود در ضمن حضور در آوردگاه جام جهاني 2014 محتاج يک سري مقدمات است که در صورت فراهم شدن اين مقدمات اصلا بعيد نيست که بتوانيم به همراه آرژانتين به مرحله بعد صعود کنيم چرا که نه؟!-  -2کار من پيش‌بيني نيست. آن هم در اين شرايط که ماهها تا زمان شروع ديدارهاي اين دوره از رقابتها فرصت داريم.

  موسوي: به اعتبار فوتبال ايران بيانديشيد

  علي موسوي، ملي‌پوش اسبق فوتبال ايران
  1- اگر نخواهيم منفي گرايي کنيم اين گروه گروه ايده‌آلي براي فوتبال ايران است.
  تصور کنيد ما بتوانيم در يک ديدار دشوار در مقابل ‌آرژانتين از دروازه تيم خودمان حراست کنيم و اين ايده که با بستن بازي مي‌توان به يک امتياز رسيد بتوانيم به تک امتياز اين بازي دست پيدا کنيم چقدر براي فوتبال ايران اعتبار به ارمغان مي‌آورد تا بتوانيم سه امتياز بازي نيجريه و يا بوسني را با يک ديدار کاملا حرفه‌اي مثل همان بازي با کره جنوبي به دست آوريم تصور مي‌کنيد چقدر بر اعتبار فوتبال مي‌افزايد؟!
  پس دوستاني که با اشاره به قرعه‌کشي از حالا بر طبل حذف زودهنگام مي‌کوبند کاش به خودشان بيايند و بدانند در صورت حذف چهار سال براي انتقاد فرصت دارند و مي‌توانند در اين باره عقده گشايي کنند. الان زمان اميدواري به تيم‌ ملي است نه...!
  -2 ايران صفر – نيجريه صفر، ايران صفر – آرژانتين 2، ايران يک – بوسني صفر

  فلاحت‌زاده: بضاعت فوتبال ما همين است

  فرشاد فلاحت‌زاده، مدافع اسبق تيم‌ ملي و استقلال
  -1 ) بضاعت فوتبال ما در همين حد است. اولين چيزي که بايد ياد بگيريم اين است که بضاعت فوتبال ما همان نتايجي است که در اين رقابتها کسب مي‌کنيم منتهي چون در مورد سهل و آساني يا دشواري قرعه پرسيديد بد نيست به اين نکته اشاره کنم که ما در اين رقابتها با آرژانتين مدعي قهرماني همگروهيم که شکي نيست با توجه به انجام اين ديدارهاي آمريکاي جنوبي آمده تا حداقل به همراه برزيل فيناليست اين بازي‌ها باشد منتهي نيجريه و بوسني حساب جداگانه‌اي دارند و بايد روي امتياز گرفتن از اين ديدارها حساب کنيم.
  2- ) ايران صفر – نيجريه 2
  ايران صفر – آرژانتين 3
  ايران يک – بوسني صفر

  جام‌جهاني برزيل-ناصر ابراهيمي-ابراهيم آشتياني-غلامحسين مظلومي-شاهرخ بياني-محمد فنايي-علي موسوي-فرشاد فلاحت‌زاده