• درخواست‌هاي عجيب - ۱۳۹۲/۰۹/۱۹
 •  

   

   

   

   

   

  درخواست‌هاي عجيب
  فرامين غريب
   
   
  خودزني در مهم‌ترين جام باشگاهي آسيا
   

  وصال روحاني
  اعلام اين نكته كه بهتر است تيم‌هاي ايراني شركت‌كننده در فصل آتي ليگ قهرمانان آسيا از 20 فروردين سال آينده بدون ملي‌پوشان خود در اين پيكارها شركت جويند، به شكلي بديهي و قابل پيش‌بيني نااميدي را از حالا و فزون‌تر از دو ماه قبل از شروع اين مسابقات در اردوي اين تيم‌ها گسترانده و آنها را به اين باور رسانده كه با شرايط فعلي بهتر است اصلا در اين رقابت‌ها شركت نكنند و بيهوده در پيكاري كه فرجامش از هم‌اينك مشخص است، بخت‌آزمايي نكنند. البته اگر مشكل اضافه‌اي بروز نكند، استقلال، تراكتورسازي و سپاهان و همچنين فولاد خوزستان (درصورت عبور از مرحله پلي‌آف) مي‌توانند در سه ديدار نخست از 6 مسابقه خود در مرحله گروهي ليگ قهرمانان از ملي‌پوشان خود بهره گيرند اما چون اردوي تيم ملي براي جام جهاني 2014 از 20 فروردين شروع مي‌شود و كارلوس كروش مي‌خواهد تمامي نيروهايش را براي تمرين و هماهنگي تا شروع جام جهاني به‌طور لاينقطع در خدمت داشته باشد، نمايندگان ايران مجبورند درست از مرحله‌اي كه رقابت‌ها به اوج حساسيت خود مي‌رسد و مسابقات سرنوشت‌ساز مي‌شود، از كليدي‌ترين نفرات خود استفاده نكنند و از بهترين تركيب‌شان محروم بمانند.


  بسيار طبيعي است كه اين نمايندگان قضيه فوق را برنتابند و به صراحت بگويند كه آن را نخواهند پذيرفت و چون اختياردار بازيكنان خود هستند و قرارداد في‌مابين آنها را صاحب حق رأي و قدرت اصلي در اين زمينه مي‌كند، آنها مختارند كه با ناديده گرفتن درخواست‌هاي كروش، ملي‌پوشان خود را تا زمان شروع جام جهاني به وي ندهند. علي فتح‌ا...زاده مديرعامل استقلال در همين راستا مي‌گويد: «كجاي دنيا به تيم‌هاي باشگاهي تكليف مي‌كنند كه در مهم‌ترين جام باشگاهي قاره شركت كنند اما بهترين نفرات خود را در اختيار نداشته باشند؟ سوالي از آقاي كروش دارم؛ اگر از خود او بخواهند كه بدون مهره‌هاي اصلي‌اش به جام جهاني برود، آيا مي‌رود؟ يك سوال ديگر هم دارم؛ آيا امكان موفقيت و قهرماني ما و سه تيم ديگر كشورمان در جام باشگاه‌هاي آسيا بيشتر است يا احتمال قهرماني تيم كروش در جام جهاني؟!!»
  ميرشاد ماجدي سرپرست آبي‌ها هم اظهار مي‌دارد: «مسخره است. جزو قوانين داخلي فوتبال كشورمان است كه هر تيمي 3 نفر در اردوي ملي داشته باشد، بازي‌هايش در ليگ داخلي تا اطلاع ثانوي ملغي مي‌شود و آن‌گاه از ما مي‌خواهند كه بدون شش هفت ملي‌پوشمان، يعني بدون هسته مركزي و نيروي اصلي‌مان در ميداني بسيار دشوارتر و سنگين‌تر همچون جام باشگاه‌هاي آسيا شركت كنيم. آيا مي‌شود؟»
  ماجرا براي زلاتكو كرانچار هم تعجب‌برانگيز بوده است.

  سرمربي كروات سپاهان مي‌گويد: «هر كس اينگونه راهكارها را ارائه مي‌دهد، در عمل ثابت مي‌كند كه فوتبال و مناسبات آن را نمي‌شناسد. مگر مي‌شود با دست خودمان و سياست‌هاي خودمان شانس‌ها و قدرت تيم‌هاي‌مان را در مهم‌ترين جام باشگاهي آسيا به‌شدت كاهش بدهيم؟ از همه عجيب‌تر براي من اين است كه ابتدا اين همه چانه مي‌زنيم و لابي مي‌كنيم تا تعداد نمايندگان‌مان در جام باشگاه‌هاي آسيا را به حداكثر (4 تيم) برسانيم و سپس كاري مي‌كنيم كه آن تيم‌ها با نيمي از نفرات و بدون اصلي‌ترين مهره‌هايشان در اين جام شركت كنند. واقعا بايد جلوي اين طرح‌هاي غيرعقلايي ايستاد. از مسوولان فوتبال‌مان و مربيان تيم ملي سوال مي‌كنم كه آيا امكان دارد به عنوان مثال در آلمان و اسپانيا از بايرن مونيخ و بارسلونا بخواهند كه در بخشي از ليگ قهرمانان اروپا بدون ستاره‌ها و ملي‌پوشان خود پاي در ميدان بگذارند و اگر هم بخواهند آيا آنها مي‌پذيرند؟«
  حرف‌هاي فوق همه نكات ضروري و بازتاب‌هاي منطقي پس از مطرح شدن طرح فوق را آشكار مي‌سازد و بايد پذيرفت كه حق با باشگاه‌هاي شركت‌كننده در ليگ قهرمانان آسيا است و بايد كنترل و مهاري به درخواست‌هاي فزاينده و بيش از حد سرمربي تيم ملي وجود داشته باشد. مشكل اضافه‌اي كه كروش در هفته‌هاي اخير به‌وجود آورده، اصرار بر بازي ملي‌پوشان در تيم‌هاي باشگاهي‌شان درست در همان خط و پستي است كه او براي آنها در ديدارهاي ملي در نظر گرفته است و اين مساله اضافي كه دست بردن آشكار كروش در تركيب و چگونگي بازي تيم‌ها و ترسيم سرنوشت‌شان در جام باشگاه‌هاي آسيا را به اوج مي‌رساند، طبعا آمپرها را در اردوي نمايندگان ايران در جام باشگاه‌هاي آسيا بالا برده است؛ آنها از يك سو بايد برخي مهره‌هاي خود را درست همان جايي در زمين بگمارند كه آقاي كروش مي‌گويد و از جانب ديگر در هر تاريخي كه سرمربي پرتغالي تيم ملي اراده كند، بايد به كلي بدون بهترين نفرات خود به ميدان آيند!!
  واقعا جالب و عجيب است. ما توصيف ديگري از اين قضيه نمي‌يابيم. انتخاب عبارات بهتر و بامسماتر براي توصيف اينگونه درخواست‌ها و فرامين را به خواننده‌هاي گرامي اين سطور مي‌سپاريم ولي اين را مي‌دانيم كه كارهاي فوق و شركت در ليگ قهرمانان آسيا با روش و ترتيبي كه سياست‌هاي كروش به باشگاه‌هاي ايران تحميل مي‌كند، مصداق كامل واژه خودزني آن هم در مهم‌ترين جام باشگاهي قاره است كه به قول كرانچار براي شركت تام و تمام در آن در سال‌هاي اخير هر كوشش و امكان و رايزني و تعامل و بده‌بستان را به كار گرفته بوديم.

   

   
  جام باشگاهي آسيا-استقلال-تراكتورسازي-سپاهان -فولاد خوزستان- كارلوس كروش-علي فتح‌ا...زاده