• افشاي تخلفات فدراسيون از زبان دايي - ۱۳۹۲/۰۹/۲۳
 •  

   

   

   

   

   

   
  افشاي تخلفات فدراسيون از زبان دايي
   
   

  سعيد زاهديان
  علي دايي همه را شگفت‌زده كرد. بهت و حيرت ما نه از باب نتيجه شگفت‌انگيز پرسپوليس در كرمان كه حرف‌هاي او در واكنش به رأي صادر شده از سوي استيناف است. حرف‌هاي دايي را مي‌توان يك افشاگري بزرگ برشمرد. او حالا پاي سازمان ليگ و فدراسيون را هم به ماجراي فساد فوتبال باز كرده و مدعي شده كه دو سالي كه سقف قرارداد وجود داشت، سازمان ليگ مرتكب تخلف شده و قرارداد يك مربي را با رقم يك ميليارد و دويست ميليون تومان به رسميت شناخته است. البته اين مقدمه‌اي براي افشاي يك واقعيت حيرت‌انگيز است چرا كه دايي در ادامه مي‌گويد: «زماني كه قانون سقف قرارداد وجود داشت، دو شكايت به فدراسيون شده بود، يكي از سوي من و ديگري از سوي يك مربي اما دو حكم متفاوت صادر شد. فدراسيوني كه قانون سقف قرارداد گذاشته، براي يك مربي رأي يك ميليارد و 200 ميليون توماني صادر كرد و جالب است كه سريع سازمان ليگ 160 يا 180ميليون به حساب آقايان واريز كرد
  دايي در حالي كه مي‌خواهد رأي استيناف را محكوم كند، دست به افشاي مسائلي زده كه زير پوست اين فوتبال جريان داشته و دارد و حتي ادعا مي‌كند كه با ورود سازمان بازرسي، حكم تغيير داده شده است.
  حرف‌هاي دايي، تلنگري به ذهن ما مي‌زند تا روزهايي را به‌ياد آوريم كه دعواي قلعه‌نويي و دايي با سازمان ليگ بر سر توپ‌هاي بي‌كيفيت بالا گرفته بود. همان روزها هم دايي و هم قلعه‌نويي دست به افشاي مسائلي زدند كه در پس پرده رقم مي‌خورد. در آن ايام هم مسائلي بازگو شد كه حيرت‌انگيز بود و مثل اين‌دفعه پاي سازمان ليگ و فدراسيون فوتبال به ميان آمد. آن زمان، بيشتر كد و گرا داده مي‌شد و حرف‌ها در لفافه بود اما حالا علي دايي سانسور را كنار گذاشته و به صراحت چيزهايي مي‌گويد كه قابل بررسي و موشكافي است. وقتي علي دايي به قرارداد يك ميليارد و دويست ميليون توماني اشاره مي‌كند و بعد مدعي مي‌شود كه 160 يا 180 ميليون بلافاصله به حساب آقايان واريز شده، حتي اگر سند و مدركي وجود نداشته باشد، نهادهاي مسوول به‌سادگي مي‌توانند صحت و سقم اين ادعا را بررسي كنند.
  علي دايي شايد در موارد زيادي لجباز باشد و اشتباهاتش را نپذيرد كه در اين‌باره انتقادات فراواني به او وارد است اما او با تجربه و سابقه‌اي كه در فوتبال دارد، حرف‌هاي قابل تعمقي مي‌زند. اعتراف‌هاي جديد دايي اگر سنگين‌تر از ماجراي قهرماني نباشد، سبك‌تر هم نيست و مي‌تواند زواياي پنهان ديگري را آشكار كند. در اين ميان فقط عزم و اراده براي ورود به اين موضوع لازم است. اگر مثل هميشه اين حرف‌ها به جنجالي چند روزه تبديل شود، در اثر مرور زمان همه چيز به فراموشي سپرده خواهد شد و باز شدن پرونده‌اي جديد - كه در فوتبال ايران هر روز يك مساله تازه خبرساز مي‌شود - افكار عمومي را منحرف مي‌كند تا فراموش كنيم در پس مسائل مهم و قابل پيگيري چه رخ داده است.
  علي دايي حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارد. البته از او هم انتظار مي‌رود كه فقط براي منافع شخصي‌اش دست به افشاگري نزند كه به تشويش اذهان عمومي منجر شود بلكه اگر با نيت اصلاح وضعيت فوتبال مي‌خواهد گام موثري بردارد، معركه گرفتن‌هاي اينچنيني را بايد كنار بگذارد و به‌جاي تهديد، از راه قانوني وارد شود.
  بي‌ترديد علي دايي با سابقه‌اي كه از خود به‌جاي گذاشته، مي‌تواند پيشقراول مبارزه با فساد فوتبال باشد اما به شرطي كه منافع شخصي را كنار بگذارد تا همه احساس كنند او براي فوتبال اين حرف‌ها را مي‌زند نه براي بخشيده شدن محروميت چند جلسه‌اي و كاهش مجازات‌هاي شخصي‌اش.

   

   
   
   
  علي دايي-پرسپوليس-فدراسيون فوتبال -رأي استيناف- قلعه‌نويي-سازمان ليگ-مبارزه با فساد فوتبال