• توكلي بايد هوشيارتر از گذشته باشد - ۱۳۹۲/۰۹/۲۳
 •  

   

   

   

   

  توكلي بايد هوشيارتر از گذشته باشد
   
   

  فدراسيون وزنه‌برداري ايران در حالي قرار است با آوردن حسين توكلي به عنوان سرمربي جديد تيم‌هاي پايه، وزنه‌برداران نوجوان را با تركيب كامل اعزام كند كه تيم وزنه‌برداري نوجوانان ايران در رقابت‌هاي جهاني 2013 ازبكستان كه در همين رده سني برگزار شده بود، 2 سهميه كامل ورودي به المپيك نوجوانان (نانجينگ 2014( را دشت كرده و به صورت كاملا تشريفاتي راهي اين مسابقات مي‌شود.
  اين قبيل تصميمات عجيب و غريب كه مطمئنا در ابتداي راه به هيچ وجه نمي‌تواند منتسب به حسين توكلي سرمربي تازه‌وارد به اردوي تيم ملي وزنه‌برداري باشد، مطمئنا در ادامه همان روند نابسامان و خودمحوري‌هاي گذشته است.
  تك‌روي‌هايي كه بي‌شك محصول و زاييده تفكرات مديريت فدراسيون وزنه‌برداري است كه همواره از گذشته تا به امروز به عنوان محوريت تمامي اتفاقات و حواشي شكل گرفته در وزنه‌برداري بوده، هست و خواهد بود.
  رقابت‌هاي آسيايي نوجوانان و جوانان در سال 2014 قرار است از اواسط اسفندماه سال جاري در شهر بانكوك تايلند كليد خورده و حكم گزينشي بازي‌هاي المپيك اين رده سني را كه قرار است در اواخر سال 2014 در نانجينگ چين برگزار شود داشته باشد. تورنمنتي كه براي ما در بخش نوجوانان مي‌تواند حكم يك تورنمنت تشريفاتي اما ايده‌آل براي محك زدن بچه‌هاي نوجوانمان داشته باشد. خصوصا وزنه‌برداراني كه كادر فني روي اعزامشان به المپيك 2014 نوجوانان نظر دارد.
  اين 2 وزن هم مطمئنا در سنگين وزن است، زيرا در رقابت‌هاي جهاني ازبكستان و ساير مسابقات ديگر وزنه‌بردارانمان ثابت كرده‌اند از اوزان 85 كيلوگرم به بالا بيشتر از بقيه دسته‌ها (سبك وزن) شانس دشت مدال خصوصا در ميادين بزرگي همچون بازي‌هاي المپيك را دارند.
  اين موضوع واضح و شفاف، پس از ورود حسين توكلي به تيم ملي وزنه‌برداري، گويا با توجه به مشكلاتي كه مديريت فدراسيون وزنه‌برداري با نوع ورود سرمربي جديد تيم‌هاي ملي به اردو داشت، تا حدودي در افكار عمومي دارد وارونه جلوه داده مي‌شود. زيرا ابتدا دليل اعزام نوجوانان به مسابقات آسيايي به واسطه اهميت اين مسابقات به عنوان گزينشي بودنش براي كسب سهميه المپيك از سوي فدراسيون وانمود شد، اما آن موقع گويا خود فدراسيون هم يادش رفته بود كه ما در سال 2013 و در رقابت‌هاي‌ جهاني ازبكستان كه در رده سني نوجوانان برگزار شد با درخشش عليرضا دهقان در دسته 85 كيلوگرم، ميلاد رشيدي و اميرحسين فضلي در دسته 94 كيلوگرم و در نهايت عليرضا سليماني در دسته 94+ كيلوگرم (فوق سنگين) با دشت مدال‌هاي رنگارنگ جهاني و در نهايت با كسب عنوان چهارمي تيمي دنيا، صاحب 2 سهميه كامل ورودي به بازي‌هاي المپيك 2014 نانجينگ در رده سني نوجوانان شده بوديم!
  بر همين اساس حتي در ابتداي كار اطلاع‌رساني درستي به سرمربي جديد تيم ملي نشده بود كه ما سهميه را دشت كرديم و اين ميدان مي‌تواند براي نوجوانان، ميدان تداركاتي مناسبي باشد البته به صورت تشريفاتي نه با استفاده از تمام داشته‌هاي وزنه‌برداري در اين رده سني. هر چند بعد از چند روز و پس از يادآوري اين موضوع توسط چشم و گوش‌هاي فدراسيون مبني بر اينكه ما سهميه المپيك را كسب كرديم و خيلي نمي‌توان روي اين موضوع براي اعزام نوجوانان مانور تبليغاتي داد، فدراسيون وزنه‌برداري با ارائه برنامه يكساله خود در رده سني پايه (اتفاقي كه در سنوات قبل خيلي در فدراسيون وزنه‌برداري رواج نداشت و رويت نمي‌شد) و نيز نگارش اين مطلب كه ما 2 سهميه المپيك نوجوانان را دشت كرديم، طوري وانمود شد كه انگار اصلا در مصاحبه‌هاي ابتدايي مسوولان فدراسيون اعلام نشده بود كه نوجوانان به خاطر اين دليل به تايلند اعزام مي‌شوند كه در اين مسابقات بحث گزينشي بودن المپيك مطرح است و براي فدراسيون اهميتش از اعزام جوانان به رقابت‌هاي آسيايي مهمتر است!
  قصه جديد فدراسيون در اين باب هر چه بود امروز آشكار و واضح است كه رقابت‌هاي آسيايي نوجوانان مي‌تواند تنها براي 2 سهميه‌اي كه ما پيش از اين در ازبكستان به دست آورده بوديم و قصد داريم در نهايت آنها را به المپيك نوجوانان اعزام كنيم مي‌تواند مفيد و تاثيرگذار باشد، ولي اينكه يك گردان نوجوان را مي‌خواستيم به خيال دشت سهميه خيالي به تايلند بفرستيم اتفاقي است تلخ و راهي است غلط كه دقيقا ادامه همان راه گذشته است كه به ناكجاآباد ختم مي‌شود.
  بار ديگر بايد تاكيد كرد در اين موضوع حسين توكلي نقشي ندارد، زيرا او تازه بعد از مدت‌ها دوري از شرايط روز وزنه‌برداري ايران و اتفاقات عجيب و غريبي كه در فدراسيون وزنه‌برداري طي 4 سال گذشته رخ داده به تيم ملي برگشته و متاسفانه متصديان وزنه‌برداري با اين شرايط مشخص است كه خيلي با سرمربي تازه‌وارد خود رو بازي نمي‌كنند!
  اينكه جوانان را به آسيايي نمي‌فرستيم چون اعلام مي‌كنيم بودجه نداريم و مسابقات جهاني جوانان در نزديكي مسابقات آسيايي است و بعد مي‌خواهيم تركيب كامل نوجوانان را با ترفند ميدان گزينشي المپيك بودن بفرستيم تايلند، آيا بازي با افكار عمومي و يكرنگ نبودن با سرمربي جديد تيم‌هاي ملي وزنه‌برداري در تصميم‌گيري‌ها نيست؟
  اگر مشكل فدراسيون بودجه است كه مي‌توان با تدابيري درست طوري برنامه‌ريزي كرد كه از اين بابت مشكلي فدراسيون را تهديد نكند. به طور مثال وقتي مسابقات نوجوانان آسيا براي ما تشريفاتي است، چرا فقط 2 وزنه‌برداري كه قصد داريم به المپيك اعزام كنيم را به تايلند نمي‌فرستيم؟ با اين كار هم بودجه كمتري صرف مي‌شود و هم با كمترين هزينه مي‌توانيم براي المپيك بيشترين سود را از آن خود كنيم. ضمن اينكه به جاي اعزام اين همه نوجوان كه تازه درجه دو و سه‌هاي وزنه‌برداري در رده سني خود به حساب مي‌آيند (به واسطه اينكه مسابقات آسيايي در سال 2014 ميلادي برگزار مي‌شود، تيمي از ستاره‌هاي نوجوان وزنه‌برداري كشورمان در سال جاري، متاسفانه در زمان برگزاري مسابقات آسيايي نوجوانان سنشان ديگر به سن و سال وزنه‌برداران نوجوان نمي‌خورد و بايد در رده سني جوانان روي تخته بروند) مي‌توانيم وزنه‌برداران شايسته و توانمند جوان‌مان را به رقابت‌هاي آسيايي گسيل كرده و براي درخشش در مسابقات جهاني كه تقريبا 3 تا 4 ماه بعد از اين مسابقات (آسيايي تايلند) قرار است در كازان روسيه برگزار شود آنها را محك جدي زده و براي رويداد جهاني ساخته و پرداخته كنيم.
  متاسفانه اين رو راست نبودن فدراسيون وزنه‌برداري ابتدا با كادر فني خود و سپس اهالي ورزش ايران، معضلي جدي و خطرناك است كه سال‌ها است در وزنه‌برداري رواج پيدا كرده و هرچه اين رشته در عرصه داخلي و بين‌المللي ضربه مي‌خورد دليل اصلي‌اش همين تراژدي است كه مثل بختك گريبان اهالي پولادسرد را گرفته و رها نمي‌كند.

   

   
  فدراسيون وزنه‌برداري- حسين توكلي -رقابت‌هاي آسيايي نوجوانان و جوانان وزنه برداری در سال 2014