• تيم بين‌المللي کي‌روش - ۱۳۹۲/۰۹/۲۸
 •  

   

   

   

   

   
  تيم بين‌المللي کي‌روش
   
   

  در مصاحبه مطبوعاتي کي‌روش نکات با اهميتي وجود داشت و مرد پرتغالي کدهايي داد که بايد به آن توجه کرد.


  محمد کريم روزبه
  صرف‌نظر از بازي‌هاي تدارکاتي و بي پولي فدراسيون فوتبال و البته فصل حضور تيم‌هاي ايراني در ليگ قهرمانان آسيا و تداخل ديدارهاي آنها با اردوهاي تيم‌ملي، کي‌روش گفت که اکثر بازيکنان نيجريه يعني حريف اول ايران در جام‌جهاني در ليگ‌هاي معتبر اروپايي حضور دارند و هسته اصلي تيمشان را تشکيل مي‌دهند. نيجريه تنها يک نمونه بود که کي‌روش به آن تاکيد کرد. اتفاقا آرژانتين و بوسني‌هرزه‌گوين نيز از اين وجه مشترک سود مي‌برند و اکثر قريب به اتفاق بازيکنان اصلي آنها در خارج از کشورشان و در باشگاه‌هاي مطرح اروپايي بازي مي‌کنند.
  تمامي اين نکات به ما يادآوري مي‌کند که ما با تيم‌هايي بازي خواهيم داشت که داراي بازيکنان باتجربه بين‌المللي هستند. کي‌روش به خوبي مي‌داند جام‌جهاني جاي بي‌تجربه‌ها نيست.
  او در کوران رقابت‌ها راهيابي به جام‌جهاني به اين مسئله تاکيد داشت و با ملحق کردن بازيکناني نظير اشکان دژاگه و قوچان‌نژاد تا حدودي اين خلاء را پر کرد و اتفاقا هر دوي اين بازيکنان نقش غيرقابل انکاري در موفقيت و صعود تيم‌ملي به جام‌جهاني داشتند و حتما و تجارب آنها در جام‌جهاني نيز کارساز خواهد شد.
  طي يکي دو سال اخير رفته رفته بر تعداد بازيکنان دورگه اضافه شده و در اين راه دانيل داوري و بيت‌آشور هم به اين مجموعه ملحق شدند. در گام بعدي کي‌روش براي درگير نشدن انتخاب بازيکنان آماتوري داخل ايران، هوشمندانه خودش را از اين مهلکه خارج کرد و به مسعود شجاعي سردار آزمون و عليرضا جهانبخش که دو تاي آخر به تازگي لژيونر شدند روي خوش نشان داد اتفاقا در مصاحبه مطبوعاتي‌اش هم بر اوجگيري بازي جهانبخش در تيم هلندي اشاره کرد و پيشرفت او را در همين مدت کوتاه ستود.
  نفرات اصلي و باقيمانده هم بازيکنان باتجربه‌اي مانند جوادنکونام، آندو تيموريان هستند که از شاخص‌هاي بين‌المللي برخوردارند. به عبارت ساده‌تر در جام‌جهاني 2014فقط بازيکناني مانند سيدجلال حسيني، پژمان منتظري، خسرو حيدري (در صورت سلامت جسماني) شانس قرار گرفتن در جمع 11 بازيکن ثابت را دارند.
  البته کي‌روش که نمي‌خواهد ايران به رهبري او دست و پا شکسته به ميدان برود، نيم نگاهي به «آريا جاسورو» هافبک ژاپني با ايراني دارد تا او را وارد حلقه دورگه‌هاي تيم ملي اضافه کند زيرا مي‌داند جام‌جهاني نيازمند بازيکنان بين‌المللي و حرفه‌اي است.
  اين اسامي که اکثر آنها هسته اصلي تيم ملي را در جام‌جهاني تشکيل مي‌دهند. بله، تيم او هم بين‌المللي است.

   

   
   
   
  کي‌روش-جام‌جهاني-اشکان دژاگه - قوچان‌نژاد