• ۵نقطه روشن فوتبال ایران از نگاه سوئدی‌ها - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
 •  

   

   

   

   

  ۵نقطه روشن فوتبال ایران از نگاه سوئدی‌ها

   
   

  راهیابی ایران به جام جهانی، حضور لژیونرهای بیشتر در تیم کی‌روش، قرارگرفتن تیم استقلال در جمع ۴ تیم برتر آسیا، درخشش علیرضا جهانبخش در لیگ هلند و قهرمانی مسابقات غیررسمی ساحلی جهان ۵ نقطه درخشان فوتبال ایران در سال ۲۰۱۳بود.

   
   

  به گزارش خبرگزاری فارس، سال 2013 میلادی برای فوتبال ایران با حوادث ریز و درشتی همراه بود که شیرینی و یا تلخی خاص خود را داشت.

  سایت هواداران فوتبال سوئد در گزارشی از راهیابی ایران به مسابقات برزیل 2014، همچنین استفاده بیشتر از بازیکنان ایرانی مقیم اروپا و سایر نقاط جهان در این تیم، راهیابی تیم استقلال تهران به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا، ورود علیرضا جهانبخش به اردی‌ویزه، لیگ هلند و قهرمانی مسابقات فوتبال ساحلی جهان در امارات به عنوان 5 نقطه روشن محبوب‌ترین ورزش کشورمان در یک سال گذشته نام برده است.

   

  *راهیابی به جام جهانی، اولین نقطه روشن

  این رسانه‌ اینترنتی از تیمی که توانست در کره‌جنوبی، ‌با کسب پیروزی یک بر صفر به عنوان تیم اول گروه خود به بازی‌های سال آینده برزیل و همگروه شدن با آرژانتین، بوسنی‌هرزگوین و نیجریه برسد، به  عنوان تیمی موفق یاد کرده است.

  در همین ارتباط نوشته شد: بدیهی است راهیابی به برزیل 2014، خبری بسیار خوش برای ایران‌ و هوادارانش بود. پس از عدم حضور در مسابقات 2010 آفریقای‌جنوبی،‌ ایران با غلبه بر کره،‌ در اتوبان منتهی به برزیل قرارگرفت.

  در ادامه این بخش از پیروزی‌ها و نتایجی که کارلوس کی‌روش همراه با شاگردانش در مرحله مقدماتی جام جهانی گرفت، به عنوان دستاوردی روشن ذکرشده است.

   

  *استفاده از لژیونرهای بیشتر، دومین نکته مثبت سال

  به باور تحلیل‌گر این سایت در سالی که سپری شد،‌ سرمربی پرتغالی ایران تلاش چشمگیری در جهت شناسایی، کشف و استفاده از ایرانی‌های که در نقاط مختلف جهان در سطحی بالا سرگرم انجام فوتبال بودند، کرد.

  از این رو نوشت: کی‌روش در سالی که گذشت،‌با نگاه دقیق‌تری مسائل تیمش را موشکافی کرد. او وقتی مهدی رحمتی و هادی عقیلی را دیگر مورد استفاده قرار نداد، با برادران نظری (امین و امید) به همراه ویلیام سیروس آتشکده در سوئد دیدار کرد. به قدرت و توانایی‌های رضا قوچان نژاد و اشکان دژاگه که در بلژیک و انگلیس، مشغول بازی هستند، بیشتر دقت کرد، در آلمان دانیل داوری را که سنگربان تیم اینتراخت برانشوایگ بود،‌ به کار گرفت و از لیگ حرفه‌ای آمریکا استیوون مهرداد بیت‌آشور را برای پست دفاع جذب کرد.

   

  *استقلال در بین 4 تیم برتر لیگ قهرمانان آسیا، نقطه روشنی دیگر

  جدا از تلاش‌ها و تحولاتی که در سطح ملی صورت گرفت، در رده باشگاهی نیز تیم استقلال پس از قهرمانی لیگ برتر ایران ، در کنار تراکتورسازی و سپاهان در لیگ قهرمانان آسیا فعالیت قابل توجهی کرد.

  این سایت از موفقیت آبی‌پوشان تحت هدایت امیر امیرقلعه‌نویی در مرحله گروهی مسابقات،‌پیروزی بر الشباب در مرحله یک هشتم نهایی، غلبه بر بوریرام یونایتد تایلند و راهیابی به جمع 4 تیم پایانی به عنوان موفقیت سوم سال 2013 فوتبال کشورمان نامبرده است.

   

  *راهیابی جهانبخش به لیگ هلند، نقطه امیدبخش سال

  در سالی که سپری شد، علیرضا جهانبخش مسیر پیشرفت و ترقی را از تیم داماش گیلان به ان.ایی.سی نایمخن هلند به خوبی طی کرد.

  بازیکن جوان ایرانی در تابستان به لیگ هلند به عنوان لژیونری مستعد وارد شد و بعد به تدریج خود را در این تیم سنتی مطرح کرد. تا جایی که در پایان نیم فصل 16 بازی انجام داد و 4 گل نیز زد.

  به همین دلیل سایت سوئدی از این درخشش به عنوان ویژگی مثبت فوتبالی دیگر سال 2013 کشورمان سخن گفته است.

   

  *موفقیت ساحلی‌های ایران

   

  به باور گزارشگر سایت هواداران فوتبال سوئد قهرمانی تیم ساحلی ایران در مسابقات قهرمانی جهان که به صورت غیررسمی در امارات انجام گرفت و موفقیتی که این تیم مقابل بزرگان کسب کرد، آخرین موفقیت چشمگیر 12 ماه گذشته بوده است.

  جام جهانی-لژیونر -کی‌روش-استقلال -آسیا- علیرضا جهانبخش- لیگ هلند-قهرمانی - مسابقات ساحلی جهان