• وارثي براي تاج و تخت اينيستا و ژاوي - ۱۳۹۲/۱۰/۱۹
 •  

   

   

   

   

   

  كوكه، جواهر جديد فوتبال اسپانيا

  وارثي براي تاج و تخت اينيستا و ژاوي

   

  ياسر احمدي
  ديروز خيلي‌ها به خورخه رسوركسيون مروديو كه 22 ساله شد تولدش را تبريك گفتند. حتماً هنوز نمي‌دانيد اين آدم كيست و چرا تولدش براي خيلي‌ها مهم است اما زماني كه لقب او را بدانيد احتمالاً قضيه فرق مي‌كند. لقب او كوكه است. او همان كسي بود كه سانتري را فرستاد كه ميراندا آن را با ضربه سر به گل تبديل كرد تا اتلتيكومادريد در بازي فينال جام حذفي فصل گذشته در خانه رئال مادريد كهكشاني‌ها را شكست داده و قهرمان شود.
  او همان كسي است كه پاس گل ديه‌گو كاستا در بازي بعدي دو همشهري در دربي شهر مادريد در ماه سپتامبر را داد تا اتلتيكومادريد اولين پيروزي‌اش برابر رئال در لاليگا از سال 1999 را جشن بگيرد، زماني كه قهرمان داستان ما تنها 7 سال سن داشت و در فاصله چند ماه پس از آن بازي از تيم نونهالان رايو وايكانو به نونهالان اتلتيكومادريد پيوست. كوكه همان كسي بود كه اين هفته گل پيروزي بخش اتلتيكومادريد را به ثمر رساند تا مردان ديه‌گو سيمئونه حداقل براي يك روز در صدر جدول رده‌بندي لاليگا قرار بگيرند، و اولين بازي خود در سال 2014 را هم با پيروزي پشت سر بگذارند. براي شناخت بهتر كوكه بد نيست اين را هم بدانيد كه او ستاره‌اي با استعداد و استثنايي است كه خيلي از تيم‌هاي طراز اول ليگ برتر انگليس و بارسلونا مشتري‌اش شده‌اند هرچند بعيد است كه او به اين زودي‌ها ويسنته كالدرون را ترك كند.

   


  كوكه مانند ايسكوي رئال مادريد، همان چيزي است كه در اسپانيا به او «El Revelo» يا به تعبير خودمان «نسل بعدي» مي‌گويند. اگرچه آندرس اينيستا، هافبك اسپانيايي بارسلونا هنوز در اوج دوران بازيگري‌‌اش است و 29 سال سن دارد، هم‌تيمي او ژاوي هرناندس 34 ساله است و ژابي آلونسو هم 32 ساله، شكي نيست كه كوكه با حفظ روند كنوني بازي‌هايش خيلي زود به يكي از مهره‌هاي ثابت خط مياني تيم ملي اسپانيا تبديل خواهد شد، خطي كه مهره‌‌هاي ديگري مانند ايسكو، خاوي مارتينس، تياگو آلكانتارا و سرخيو بوسكتس را دارد.
  سيمئونه، چهارمين مربي‌ است كه كوكه در دوران بازيگري خود در رده بزرگسالان داشته است و گاهي اوقات او را در سمت چپ خط مياني 4 نفره‌اش قرار مي‌دهد تا او را به نوعي قرباني حضور آردا توران در سمت راست خط مياني كند. با توجه به اين موضوع كه كوكه بازيكني راست پا است، بخش زيادي از مهارت و تكنيك او به خاطر حضورش در پستي غيرتخصصي ممكن است هنوز شكوفا نشده باشد اما با اين حال توانسته بدرخشيد و در كانون توجه بزرگان اروپا قرار بگيرد. تا فصل گذشته اگر نام كوكه را نشنيده بوديد و چيزي از كيفيت بازي او نمي‌دانستيد قابل توجيه بود اما با كارهايي كه در فصل پيش انجام داد ديگر انتظار نمي‌رود هنوز مهره‌اي ناشناس باشد.
   
  شروع تاثيرگذار
   
  شروع دوران بازيگري حرفه‌اي كوكه 4 سال پيش در اواخر سال 2009، بازي اتلتيكومادريد و بارسلونا در نوكمپ استارت خورد. از 14 بازيكني كه اتلتيكومادريد در آن بازي به ميدان فرستاد و همچنين مربي تيم، آبل رسينو، كوكه تنها بازيكني است كه از آن زمان تا كنون باقيمانده است. كوكه در آن زمان بسيار مضطرب به نظر مي‌رسيد. با اينكه زودتر از همه به اتوبوس تيم رسيده بود، بيرون آن آنقدر منتظر ماند تا كاپيتان تيم، ‌آنتونيو لوپس از او خواست تا در صندلي‌اش بنشيند. اتلتيكو آن بازي 5-2 باخت تا شروع نه چندان خاطره‌انگيزي براي كوكه ثبت شود. اتلتيكو پس از آن بازي در 10 بازي ديگر هم نتوانست پيروز از ميدان خارج شود (كه اكثر آنها شكست بود) و اين روند ادامه داشت تا اينكه گل سرخيو آگرو به ساراگوسا سرانجام به كوكه اجازه داد اولين پيروزي‌اش را در اتلتيكومادريد جشن بگيرد. يك بازي بعد هم كه اتلتيكومادريد با سويا 2-2 مساوي كرد، كوكه براي اولين بار لذت گلزني در روخي بلانكو را حس كرد. شايد جذاب‌ترين مورد درباره كوكه، به خصوص براي تيم‌هاي مطرح ليگ برتري، اين واقعيت باشد كه او از توانايي بهره مي‌برد كه نقطه قوت دوران طلايي كنوني فوتبال اسپانيا براي سلطه بر فوتبال جهان است. هيچ كسي مطمئناً نبايد سطح شعور و آگاهي خود را با پرسيدن اين سوال كه «آيا كوكه همطراز اينيستا و ژاوي هست؟» پايين بياورد، چون نه تنها اين نوع مقايسات بي‌فايده هستند بلكه او تنها 22 سال سن دارد. با اين وجود كوكه از حيث توانايي موقعيت‌سازي و فرستادن پاس گل استعداد فراواني دارد، استعدادي نه چندان كمتر از آن چيزي كه همتايان مسن‌ترش در بارسلونا در حرفه درخشان خود داشتند و بعيد نيست كه در دراز مدت حتي بتواند از آنها پيشي بگيرد. علاوه بر اين ويژگي، كوكه تاحدودي از قدرت بدني بازيكناني مانند سسك فابرگاس و فرناندو تورس كه به واسطه حضورشان در ليگ برتر انگليس كسب كردند برخوردار است. كوكه را از لحاظ سرسختي و قدرت جسماني همچنين مي‌توان تا حدودي با ژابي آلونسو مقايسه كرد اگرچه قد و قامت او را ندارد.

     


  عوامل پيشرفت
  در اوج گيري كوكه در اتلتيكومادريد چند فاكتور ديگر هم دست به دست هم دادند تا او از يك بازيكن خوش‌آتيه به ستاره‌اي كه از او چيزي جز بازي‌هاي درخشان انتظار نمي‌رود تبديل شود. جدايي ديگو، بازيساز برزيلي اتلتيكو مادريد اتلتيكو را به اعتماد به كوكه وادار كرد تا او با خلاقيت‌ ذاتي‌اش به كمك تيم بيايد. ورود سيمئونه هم فاكتوري بي‌نهايت مهم بود. اين مربي آرژانتيني، خود در دوران بازيگري‌اش به سبكي بازي مي‌كرد كه خيلي با شاگرد اسپانيايي فعلي‌اش تفاوت نداشت و به همين دليل به خوبي مي‌داند چطور به بازيكني كه از نظر خستگي‌ناپذيري و وسواس براي عيب و نقص بودن مانند پپ گوارديولا (هافبك سابق بارسلونا) است، را در مسير رسيدن به قله توانايي‌هايش هدايت كند.
  اين عوامل با جدايي سرخيو آگرو براي پيوستن به منچسترسيتي و فالكائو براي انتقال به موناكو همراه شد تا فضاي بيشتري براي ابراز وجود و شكوفايي استعداد‌هاي كوكه فراهم شود. هم آگرو و هم فالكائو مهاجماني بودند كه به عمق و به جناحين مي‌رفتند تا در حفظ توپ به اتلتيكومادريد كمك كنند و معمولا با توپ حركت مي‌كردند تا هم‌تيمي را در نزديكي خود پيدا كنند تا او را صاحب موقعيت كنند . ديگو كاستا مهاجم فعلي اتلتيكو اما چنين شيوه‌اي را دنبال نمي‌كند و بيشتر در نقش يك مهاجم كلاسيك، مستقيم كه با سري پايين و با تمام قدرت تنها به جلو حركت مي‌كند، ظاهر مي‌شود. او يكي از بهترين كساني است كه مي‌تواند از خلاقيت و موقعيت‌سازي كوكه استفاده و كار او را كامل كند. اين 2 درك خارق‌العاده‌اي از بازي يكديگر دارند و هر كدام وظيفه خود را به خوبي مي‌شناسند.
  به واسطه همين درخشش‌ها است كه اكنون تيمي مانند منچستريونايتد به تلاش و تكاپو افتاده تا به هر نحو ممكن ستاره آينده‌دار اتلتيكو را از چنگ سيمئونه درآورد اما رفتن به اولدترافورد در ازاي رقمي چشمگير ممكن است ريسك بزرگي براي او باشد به خصوص زماني كه بدانيد او احتمالا يكي از مردان ويسنته دل‌بوسكه در تركيب تيم ملي اسپانيا در جام جهاني است و اين فرصت را دارد كه با جلب توجه در آن رقابت‌ها اعتبار و ارزش بيشتري به دست آورد.

   

   
  اينيستا -ژاوي- فوتبال اسپانيا-كوكه -خورخه رسوركسيون مروديو-