• جنگ سه تفنگدار بر سر يك عنـوان - ۱۳۹۲/۱۰/۲۳
 •  

   

   

   

  جنگ سه تفنگدار بر سر يك عنـوان

  مسي، رونالدو يا ريبري...

   

  در آستانه انتخاب بهترين بازيكن سال 2013، وب سايت يورواسپرت و مرجع خبري اوپتا آماري در مورد كانديداهاي اين دوره ارايه داده‌اند كه با بررسي اين آمار مي‌توان فهميد كه هر 3 بازيكن شايستگي دريافت توپ طلا را دارند. نامزدهاي اين دوره ليونل مسي آرژانتيني از باشگاه بارسلونا، كريس رونالدو پرتغالي از باشگاه رئال مادريد و فرانك ريبري فرانسوي از باشگاه بايرن مونيخ هستند.در اين مراسم كه در زوريخ سوييس برگزار مي‌شود، كاپيتان‌هاي تيم‌هاي ملي و مربيان آن‌ها و همچنين خبرنگاران برجسته هر كشور براي اين انتخابات راي مي‌دهند و مجموع آرا بهترين‌ها را مشخص مي‌كند. در زير مشخصاتي از اين 3 بازيكن ارايه داده شده است كه خواندن آن خالي از لطف نيست:

  فرانك ريبري
  بايرن مونيخ، فرانسه
  بايرن مونيخ بدون شك در سال 2013 بهترين تيم دنيا بود و فرانك ريبري هم بدون شك بهترين بازيكن اين تيم بود و به همين دليل است كه خيلي‌ها معتقدند ريبري بايد برنده توپ طلا باشد. به اعتقاد خيلي‌ها تصور بردن توپ طلا توسط او آسان و در مقابل بحث كردن در مورد توانايي‌هاي او عجيب است. بايرن توانست در سال 2013 سه گانه كسب كند و ريبري فرانسوي نقش زيادي در اين موفقيت بايرن داشت. او در آن سال يكي از بهترين وينگر‌هاي فوتبال دنيا بود و توانست يك مدال طلاي جام‌جهاني باشگاه‌ها هم به كابين افتخاراتش اضافه كند. ريبري همه فاكتورهايي كه براي انتخاب بهترين بازيكن دنيا وجود داشته را به راحتي داشته است و با نگاهي سريع به آمار او مي‌توان اين موضوع را فهميد. عملكرد او در سالي كه گذشت دقيقا مشابه عملكرد تيمش بود كه جام‌ها نشان‌دهنده آن بودند. او در بازي‌هاي فصل گذشته ليگ آلمان هم آمار گلزني و البته پاس گل‌هاي خوبي ارايه داده است. به واسطه همين آمار هم بود كه او به عنوان بهترين بازيكن سال آلمان انتخاب شد. در اين فصل هم او عملكرد فوق‌العاده‌اش را ادامه داده است و با 6 گل زده و 7 پاس گل آمار خوبي به جا گذاشته است. آماري كه نشان مي‌دهد او نسبت به سال گذشته افتي نداشته است و به همان خوبي بازي مي‌كند. در واقع او يكي از بازيكنان كليدي اخير در فوتبال اروپا بوده و هست.

  كريستيانو رونالدو
  رئال مادريد، پرتغال
  بدون شك او يكي از بهترين بازيكن تاريخ فوتبال در دنيا است. يك مهاجم تمام عيار، بازيكني با قدرت بالا و توانايي‌هاي فراوان، فيزيكي استثنايي، تكنيكي بي نظير كه معمولا مدافعان را گيج مي‌كند و قدرت تمام كنندگي بالا را هم بايد به اين فاكتورها اضافه كرد. كارهاي كمي در دنياي فوتبال وجود دارد كه شايد او نتواند انجام دهد. گل مي‌زند، ضربه ايستگاهي مي‌زند، ضربه سر مي‌زند، حركات فردي منحصر به فرد دارد، سرعت بالايي دارد و در كل موقعيت‌هاي خوبي براي خودش و تيمش فراهم مي‌كند. او مي‌تواند در سمت چپ بازي كند، در راست باشد و ميانه زمين را هم مي‌تواند داشته باشد. آرزوي هر مربي‌اي است كه او را در تيمش داشته باشد و يا سرمربيگري او را تجربه كند. موقعيت اين بازيكن 28 ساله در سال 2013 فوق‌العاده بود و موفق شد در 56 بازي 66 گل بزند. اين گل‌ها براي باشگاه و تيم‌ملي كشورش زده شد. همچنين در سال گذشته9هت تريك هم در كارنامه او ديده مي‌شود. بهترين و به يادماندني‌ترين بازي او را هم همه به ياد دارند؛ ديدار انتخابي جام‌جهاني 2014 بين دو تيم پرتغال و سوئد كه زلاتان ايبراهيموويچ را در اختيار داشت. مي‌توان گفت كه در اين ديدار رونالدو يك نفره تيم‌ملي كشورش را به جام‌جهاني برد. خيلي‌ها معتقدند كه انتخاب نشدن رونالدو به عنوان بهترين بازيكن دنيا از زماني كه به رئال مادريد پيوسته است، به نوعي نشان دهنده بي عدالتي در اين رقابت فوتبالي است. اما او در اين دوره شانس بالايي براي بردن توپ طلا دارد.


  ليونل مسي
  بارسلونا، آرژانتين
  اين واقعيت كه ليونل مسي براي پنجمين سال پياپي نامزد دريافت توپ طلا است خود نشان دهنده كيفيت بازي و البته سطح اين بازيكن است. او يك جواهر براي دنياي فوتبال است. سال هاست كه بازيكني در استانداردهاي او در دنيا وجود نداشته است. شايد سال 2013 ليونل مسي به درخشاني دو نامزد ديگر نباشد؛ اما دليلش اختلاف سطح او با ديگران نيست و تنها دليلش 2 مصدوميت او در آن سال است. وقتي او در زمين است همه در انتظار ديدن اتفاقات خارق العاده هستند. مسي جادوگر است و در واقع بايد گفت كه كارهايي را كه او مي‌كند فقط ممكن است جادوگران انجام دهند. او در 45 بازي 42 گل زد و يك آمار استثنايي ديگر به ركوردهايش اضافه كرد. بدون در نظر گرفتن دوران مصدوميتش، مسي مطمئنا شانس بيشتري براي تصاحب اين جايزه نسبت به ريبري و رونالدو دارد. او نه تنها آمار بهترين گلزن در سال 2013 را داشته، بلكه دريبل‌هاي موفق زيادي را هم به نام خودش ثبت كرده است. اما اين همه توانايي‌هاي او نيست و سرعت دويدن با توپ بالا و البته پاس گل‌هاي فوق‌العاده‌اش هم ديدني است. او مي‌تواند دفاع تيم حريف را به هم بريزد و پاس‌هاي عمقي‌اش هم ديدني است. او يك مهاجم فوق‌العاده است كه البته مي‌تواند پشت سر مهاجمان ديگر هم به خوبي بازي كند. همچنين مي‌تواند يك هافبك بازي ساز باشد. خيلي از كارشناسان معتقدند كه دنياي فوتبال بازيكني خارق‌العاده مانند او تا به حال نداشته است و او بهترين بازيكن تاريخ فوتبال است. بازيكني با استعداد باورنكردني كه مدتي طولاني است از او به عنوان بهترين ياد مي‌شود و مي‌تواند بهترين بودنش را براي مدتي طولاني ديگر حفظ كند و شكي هم در آن نيست.


  بهترين مربي سال
  اين عنوان به يكي از اين 3 مربي مي‌رسد: سر الكس فرگوسن، يورگن كلوپ و يوپ هاينكس. در زير نگاهي خواهيم داشت به كارنامه اين 3 مربي:

  سر الكس فرگوسن
  منچستريونايتد، اسكاتلند
  او بعد از كسب بيست و ششمين جام به همراه من يونايتد از دنياي فوتبال خداحافظي كرد. او در حالي يونايتد را قهرمان كرد كه با تيم دوم جدول رده بندي ليگ جزيره كه من سيتي بود 11 امتياز اختلاف داشتند. سيزدهمين قهرماني پيرمرد اسكاتلندي به همراه تيمش يكي از شيرين ترين‌ها هم بود. آن‌ها پيش از آن شكست سنگيني را مقابل من سيتي متحمل شده بودند و توانستند انتقام آن باخت را بگيرند. 16 روز بعد از قهرماني ليگ اما او اعلام كرد كه مي‌خواهد بازنشسته شود و تنها به عنوان سفير باشگاه و به عنوان مدير ورزشي در باشگاه مي‌ماند. او به عنوان مربي 49 جام برده است و با اين كارنامه تبديل به موفق‌ترين مربي بريتانيايي در تاريخ فوتبال شده است.


  يوپ هاينكس
  بايرن مونيخ، آلمان
  فصل گذشته مطمئنا براي هميشه در ذهن او مي‌ماند. اين مربي 68 ساله توانست جام‌هاي زيادي را به دست آورد و به عنوان بازيكن و مربي انساني موفق بوده است. اما زماني توانست نامش را در تاريخ ثبت كند كه به همراه بايرن توانست سه گانه را كسب كند. اولين مربي كه اين كار را براي بايرن مونيخ انجام داد. او در ليگ آلمان بايرن را به فاصله 6 هفته مانده با پايان رقابت‌ها قهرمان كرد، در ادامه قهرمان ليگ قهرمانان اروپا شد و جام حذفي را هم از آن تيمش كرد. حالا گوارديولا اميدوار است كه موفقيت‌هاي او در بايرن را ادامه دهد.


  يورگن كلوپ
  دورتموند، آلمان
  از زماني كه او در سال 2008 به سيگنال ايدونا پارك آمده، دورتموند پيشرفت قابل توجهي داشته است. زردپوشان فشار بيشتري به حريفان مي‌آورند و پاسكاري‌هاي فوق‌العاده‌اي را به نمايش مي‌گذارند. او توانست دورتموند را به دو قهرماني پياپي در ليگ آلمان برساند. در فصلي كه بايرن قهرمان شد هم تيم اين مربي 46 ساله دوم شد. اما نكته اينجا بود كه در همان سال دورتموند را به فينال ليگ قهرمانان اروپا رساند و در مسير رسيدن به فينال تيم‌ بزرگي مانند رئال مادريد را از پيش رو برداشت. در نهايت هم باخت خفيف مقابل بايرن مانع قهرماني آنها شد. اين مربي جوان استعداد خوبي دارد و تاكتيك و سيستم منحصر به فردش او را سرشناس و محبوب در دنيا كرده است و توانسته به خاطر توانايي‌هايش هواداران زيادي به دست آورد.

  مسي، رونالدو يا ريبري-بهترين بازيكن سال 2013