• پذيرش خطا و عذرخواهي همزمان روحاني و قلعه‌نويي - ۱۳۹۲/۱۱/۱۹
 •  

   

   

   

   

  پذيرش خطا و عذرخواهي همزمان روحاني و قلعه‌نويي

  هماهنگي 24 ساعته جوامع فوتبال و سياست ايران

   

   

  سه‌شنبه و چهارشنبه هفته پيش شب عذرخواهي اهالي فوتبال و سياست از ملت بود! اتفاق كم‌سابقه‌اي كه پيش از آن به دليل نبود فرهنگ پذيرش اشتباه در ايران كمتر به چشم آمد. امير قلعه‌نويي باخت به مس كرمان و حذف از گردونه جام‌حذفي در بازي نيمه‌نهايي را گردن گرفت و به اشتباهش صراحتا اعتراف كرد:«در تعويض‌ها اشتباه كردماو وقتي سه‌شنبه شب در كنفرانس خبري پس از بازي چنين اعترافي را برابر اهالي رسانه به زبان مي‌آورد وشايد هرگز فكرش را هم نمي‌كرد كه حدود 24 ساعت بعد حسن روحاني، رييس دولت نيز در برنامه زنده تلويزيوني از ضعف در اجراي طرح سبد كالا اظهار تاسف كرده و شفاف از مردم عذرخواهي كند.
  رييس‌جمهور مسووليت اتفاقات يك هفته اخير در تشكيل صف‌هاي طولاني مردم براي دريافت اقلام رايگان و اهدايي دولت را گردن گرفت تا اين دواتفاق گرچه دلخوري و ناراحتي جمعيت وسيعي از مردم ايران (استقلالي‌ها و دريافت‌كنندگان سبدكالا) را در پي داشت اما براي مخاطبان اين دو حادثه تا حد زيادي اميدبخش و دلگرم‌كننده باشد. مردم ايران خوب مي‌دانند كه سابقا و در هنگام بروز اشتباهات مشابه و به مراتب بزرگ‌تر از اين، هيچ كس حاضر نشده بود تقصيرها را گردن گرفته و به اشتباهش اعتراف كند. نمونه بارز آن، اتفاقات اخير در مورد آلوده شدن آب شهرك پرديسان يا سقوط دو دختر كارگر در سانحه آتش‌سوزي ساختمان خيابان رودكي بودكه هيچ‌گاه عذرخواهي رسمي و پذيرش تقصير را در پي نداشت. در فوتبال هم كه از اين دست نمونه‌ها به دفعات ديده شده... ناگفته نماند همين امير قلعه‌نويي پس از حذف تيم ملي ايران از جام ملت‌هاي 2007 كه او سرمربيگري آن تيم پرستاره و مدعي را در دست داشت، هرگز اشتباهاتش در مهره‌چيني و هماهنگي تاكتيكي تيم را قبول نكرد و نكاتي كه كارشناساني چون حاج‌رضايي، ذوالفقار‌نسب و سردبيران روزنامه‌ها در برنامه زنده شبكه 3 با اجراي فردوسي‌پور مطرح مي‌كردند را رد مي‌كرد. اكنون پس از گذشت حدود 7 سال از آن زمان مشخصا امير قلعه‌نويي تغيير رفتار عمده‌اي داشته و پيش از آن كه كسي اشتباهش را به او متذكر شود آن را برابر رسانه‌ها به زبان مي‌آورد كه فرهنگ جديدي در تيم‌هاي بزرگ ورزشي كشور به حساب مي‌آ‌يد. پذيرش تبعات خطاي فني و تعويض نادرست وقتي اهميت مضاعفي پيدا مي‌كند كه ژنرال آبي‌ها طي هفته اخير به شدت با منتقدان خود همچون جوادنكونام و كارلوس كرش درگيري رسانه‌اي داشت.
  تقارن اين دو عذرخواهي مي‌تواند زمينه‌ساز توسعه اين فرهنگ و البته كاهش اشتباهات در آينده باشد. فرهنگي كه از احترام به حق مردم نشأت مي‌گيرد و جايش در مسايل روزمره جامعه ما خالي بود.

   

   

  روحاني - قلعه‌نويي-عذرخواهي