• مزایده یعنی پاک کردن مساله پرسپولیس و استقلال - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
 •  

   

   

   

   

   

  واگذاری از طریق فرابورس دوباره در مجلس مطرح می‌شود

  مزایده یعنی پاک کردن مساله پرسپولیس و استقلال


  اکبر منتشلو


  سال‌های زیادی است که صحبت از واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس و به طور کلی خصوصی کردن باشگاه‌ها نقل هر مجلسی شده است اما واگذاری استقلال و پرسپولیس در این بین همیشه مورد توجه جدی بوده و محافل تغییر و تحول را حسابی داغ کرده است. روزی که حرف از خصوصی‌سازی باشگاه‌ها به میان آمد همین شرایط الان حاکم بود و قرار بود باشگاه‌های مورد نظر یکجا تحت اختیار فردی قرار بگیرند که متاسفانه نه تنها هیچ گاه به ضمانت و پشتیبانی از این باشگاه‌ها اندیشیده نشد، بلکه شاید به همین خاطر در طول سال‌های گذشته که شاهد واگذاری برخی از باشگاه بودیم، تجربه‌ای ناموفق در این خصوص رقم خورد و باشگاه‌هایی که احساس می‌شد با واگذاری به بخش خصوصی شرایط بهتری خواهند یافت، داشته‌های گذشته را هم از دست دادند و خیلی از آنها در شرایط بحرانی قرار گرفتند. حال با این تجربه تلخ و البته ناکام باز هم حرف از مزایده دو باشگاه بزرگ و پرطرفدار پایتخت می‌شود که قطعا نگرانی‌های جدی در این خصوص وجود دارد. کما اینکه تفاوت‌های زیادی بین این دو باشگاه و سایر باشگاه‌ها که به مزایده گذاشته شدند یا در راستای این کار قدم بر می‌دارند، وجود دارد. مزایده دو باشگاه پرسپولیس و استقلال دقیقا به این معنی است که این دو باشگاه با تمام هواداران‌شان در اختیار یک فرد یا یک مجموعه قرار بگیرند که باز هم شاهد همان تجربه تلخ در خصوص تیم‌های دیگر خواهیم بود. به طور حتم مدیریت و اداره کردن این دو باشگاه توسط یک فرد یا یک مجموعه که باز هم زیر نظر یک فرد خواهد بود، نمی‌تواند خواسته‌های واقعی هواداران را برآورده کند و از همه مهم‌تر اینکه فرد یا اشخاصی که برای خرید این دو باشگاه در مزایده حاضر خواهند شد چه تضمینی برای آینده این دو باشگاه خواهند داد که بتواند جوابگوی هواداران باشد و در صورتی که این دو باشگاه هم بدون هیچ تضمین مطمئنی در اختیار افرادی قرار گیرند، سرنوشت آنها نیز مثل باشگاه‌هایی که حالا حتی خرج سفر هم ندارند، نشود. آیا باز هم این دو باشگاه با مشکلات دوچندان شده به دامن وزارت ورزش و جوانان باز نخواهند گشت؟
  2- مزایده دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در حالی مورد تایید نمایندگان مردم در خانه ملت قرار گرفت که هم تجربه گذشته پیش روی آنها بود و هم پیشنهاد جدیدی در این خصوص وجود داشت که به نظر می‌رسد پیشنهاد جدید مقداد نجف‌نژاد که تجربه حضور در باشگاه استقلال را دارد، یعنی واگذاری صددرصدی این دو باشگاه از طریق فرابورس، یک حرف حساب شده و با توجه به تجربه ایشان از حضور در باشگاهی بزرگ مثل استقلال سرچشمه می‌گرفته است. از طرف دیگر به نظر می‌رسد این پیشنهاد با توجه به مشکلات موجود در باشگاه‌هایی که از طریق مزایده واگذار شده‌اند، به صحن مجلس رفت که متاسفانه رای نمایندگان را جلب نکرد اما واقعیت این است که بهترین راه برای به سامان رساندن این دو باشگاه همان عرضه در فرابورس است چرا که به طور حتم واگذاری این دو باشگاه از طریق مزایده مشکلاتی جدی را که فراتر و گسترده‌تر از مشکلات کنونی آنها خواهد بود، به وجود خواهد آورد. به بیان دیگر واگذاری از طریق مزایده می‌تواند به این معنا باشد که این دو باشگاه بدون مشخص شدن خیلی از مسائل مالی و مدیریتی به یک فرد یا گروه واگذار می‌شود که ظاهرا افراد و گروه‌های زیادی منتظر این رویدادها هستند تا از این فرصت در جهت سوء استفاده‌های خود از این دو باشگاه گام بردارند، به طور حتم این سوء استفاده‌ها هم از نظر مالی و هم از نظر سایر مسائل اجتماعی و سیاسی خواهد بود که از هم اکنون قابل تصور است و شاید مهم‌ترین دلیل به تعویق افتادن در طول سال‌های گذشته هم همین مساله باشد اما واگذاری از طریق فرابورس می‌تواند یک راهکار مناسب برای روشن شدن وضعیت این دو باشگاه باشد. چرا که در این صورت خیلی از مسائل باشگاه قبل از واگذاری باید کاملا روشن و تعیین تکلیف شود که نیازی به برشمردن شرایط واگذاری شرکت‌ها و موسسات از طریق فرابورس نیست اما اگر قرار باشد پرسپولیس و استقلال از این طریق به مردم واگذار شود، کاملا مشخص است که باید چه پروسه‌ای را طی کند و طی شدن این پروسه شفافیت بسیار خوبی را در این دو باشگاه ایجاد خواهد کرد که می‌تواند آینده‌ای روشن و تضمین شده در برابر این باشگاه‌ها قرار دهد. از طرف دیگر واگذاری از طریق فرابورس این امکان را به مردم خواهد داد که با هر میزان سرمایه بتوانند در باشگاه مورد نظر خود سهمی داشته باشند و همین مساله باعث می‌شود این باشگاه‌ها واقعا به دست مردم اداره شوند.
  3- همانطور که در گزارش‌های گذشته نیز بر این نکته تاکید شد، استقلال و پرسپولیس بیش از هر چیزی نیازمند یک ساختار مناسب و با ثبات هستند که متاسفانه در طول سال‌های گذشته هیچگاه این دو باشگاه به این ساختار و ثبات نرسیدند و همین امر باعث آشفتگی بسیاری در این دو باشگاه شده است تا جایی که بعد از گذشت چند ماه و بررسی‌ها و مباحث زیاد هنوز هیچ کس قادر نیست میزان بدهی‌های این دو باشگاه را به طور دقیق بیان کند. حالا کار به جایی رسیده که حتی وزارت ورزش و جوانان در این خصوص اظهارنظری قطعی ندارد و هر روز مباحث جدیدی مطرح می‌شود. با وجود اینکه تمام مدیران عامل در طول سال‌های گذشته مشکل مالی در این دو باشگاه داشته‌اند اما دو اتفاق عجیب در این دو باشگاه رخ داده است؛ اول اینکه در طول این سال‌ها با وجود مشکلات مالی مطرح شده، بازیکنان بزرگ با هزینه‌های بالا پا به این دو باشگاه گذاشتند و دوم اینکه بارها و بارها مدیران عاملی مثل علی فتح‌ا...زاده اعلام کردند که در صورت واگذاری صددرصد این باشگاه‌ها به آنها می‌توانند طی چند سال ضمن تامین تمام هزینه‌های این باشگاه‌ها، حتی بدهی‌های گذشته این باشگاه‌ها را هم پرداخت کنند و به سوددهی برسانند که همیشه این نکته مورد غفلت قرار گرفته است. اگر واقعا اینطور است چرا در طول سال‌های مدیریت آنها بر این باشگاه این اتفاق هرگز رخ نداده است اما این اظهارنظرها از آنجا نشات می‌گیرد که داشتن اختیار کامل مدیران عامل و پشتیبانی هیات‌مدیره‌ای قوی از آنها این شرایط را مهیا خواهد کرد و عرضه در فرابورس می‌تواند هر دو این موضوعات را به وجود بیاورد چرا که تنها راه سامان گرفتن این دو باشگاه رسیدن به سود دهی است.
  4- حالا با این شرایط و مشخص شدن فرد پیگیر واگذاری این دو باشگاه از طرف وزارت ورزش و جوانان، یعنی امیررضا خادم، این دغدغه ایجاد شده که آیا واقعا واگذاری از طریق مزایده می‌تواند مشکلات این تیم‌ها و نگرانی‌های دایمی هواداران را برطرف کند؟ پاسخ منفی به این سوال و ابهامات جدی در این مورد، مطرح شدن دوباره پیشنهاد مقداد نجف‌نژاد را در مجلس شورای اسلامی تقویت کرده است. ظاهراً قرار است پیشنهاد ارائه در فرابورس مجددا بررسی شود تا این دو باشگاه پس از طی مراحل اصولی و اساسی واگذاری از طریق فرابورس به مردم واگذار شوند تا این دو باشگاه گرفتار سرنوشت باشگاه‌های دیگر نشوند. شاید در این صورت بتوان امیدوار بود که برای اولین بار باشگاه‌های پرطرفدار پایتخت به سر و سامانی برسند.

   

  واگذاری پرسپولیس و استقلال از طریق فرابورس - مجلس -خصوصی کردن باشگاه‌ها