• فرق من با ولاسکو چیست؟ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
 •  

   

   

   

   

  برخی‌ها حاضرند پول بدهند تا مربی تیم ملی باشند

  گردنم را هم بزنند «توپ ‌جمع‌کن» تیم ملی نمی‌شوم

  فرق من با ولاسکو چیست؟

   
   

  سرمربی اسبق تیم ملی والیبال ایران گفت: اگر گردنم را هم بزنند حاضر نیستم «توپ جمع‌کن» تیم ملی باشم؛ اگر موثر نباشم برای چه باید وقتم را هدر دهم؟

   

  مجتبی ذکی‌زاده -خبرگزاری فارس، لیگ برتر والیبال باشگاه‌های ایران به مرحله حساس پلی‌آف رسید و خولیو ولاسکو هم از تیم ملی خداحافظی کرد تا لورنزو برناردی جایگزین وی شود؛ این اتفاقات موجب شد تا به سراغ مصطفی کارخانه، سرمربی کنونی تیم والیبال باریج اسانس کاشان و سرمربی اسبق تیم ملی والیبال ایران برویم و نظرات وی را در خصوص مسائل مختلف جویا شویم

  متن مصاحبه  خبرگزاری فارس با مصطفی کارخانه را در زیر می‌خوانید:

  * حاصل بذری که پاشیدیم را در پلی‌آف برداشت می‌کنیم

  سرمربی تیم والیبال باریج اسانس کاشان در مورد شرایط تیمش در مرحله پلی‌آف لیگ برتر والیبال باشگاه‌های کشور اظهار داشت: باشگاه، بازیکنان، مربیان و تمام موارد در بهترین شرایط ممکن قرار دارد. پلی‌آف شرایط متفاوتی دارد و با توکل به خدا مسابقات را آغاز خواهیم کرد. می‌دانم با توکل بر خدا، همت و تلاش بازیکنان می‌توانیم به نتیجه برسیم. بازی‌های این مرحله باید جدی گرفته شود، چراکه باید حاصل بذری که پاشیده بودیم را برداشت کنیم.

  وی ادامه داد: در طول مسابقات مرحله مقدماتی در دور رفت و برگشت صدرنشین بودیم، اما فایده چندانی ندارد و باید در پلی‌آف پیروز باشیم. جای نگرانی نیست، چون بازیکنان و باشگاه خوبی دارم و انضباط و انسجام خوبی در تیمم حاکم است. در مسابقات هم هر تیمی که بهتر بتواند برنامه‌های کادر فنی را اجرا کند پیروز خواهد بود. آرامش، تمرکز و آمادگی روحی و روانی از فاکتورهای مهم است که باید برای تیم فراهم کنیم


  * با شنیدن خبر مصدومیت بازیکنانم، خودم را نباختم

  کارخانه گفت: آنقدر بازی‌های پلی‌آف برایم اهمیت داشت که تصمیم گرفتم در بازی آخر مرحله مقدماتی برابر گنبد به بازیکنان اصلی تیمم استراحت بدهم. بازی آخر آنقدر اهمیت نداشت که بخواهم بازیکنانم را تحت فشار قرار دهم. ما نادی را در بدترین شرایط ممکن از دست دادیم، اما ورزش حرفه‌ای همین است و باید مدیریت کرد.

  وی افزود: پیش از آن حدود شش هفته مهدوی را در اختیار نداشتیم؛ چند هفته امیر غفور مصدوم بود و حالا هم نادی را از دست دادیم. من به عنوان یک مربی با تجربه خودم را نباختم، اما واقعیت این است که به نادی احتیاج داشتیم. مصدومیت نادی مربوط به رباط صلیبی است و قطعاً تا انتهای فصل نمی‌تواند برای ما بازی کند.

   
   
   
                                
   
   
  * برناردی هیچ‌وقت مانند ولاسکو نمی‌شود

  سرمربی اسبق تیم ملی والیبال ایران در مورد جدایی ولاسکو در حالی که تا پایان سال 2014 با فدراسیون قرارداد داشت، گفت: توافقاتی صورت گرفت و ولاسکو جدا شد. قطعاً با توجه به اینکه وزیر ورزش و مسئولان کشور آرژانتین درخواست داده بودند امتیازهایی از آنها گرفته شد تا مسئولان ایران رضایت دادند؛ یکی از آنها این بود که ولاسکو مشاور فدراسیون ما باشد. البته باید به این نکته هم توجه کنیم که به زور نمی‌توان یک مربی را در کشور نگه داشت.

  وی در پاسخ به این سوال که آیا اگر برناردی زیر سایه ولاسکو باشد، درست است یا خیر، خاطرنشان کرد: من 30 سال مربی بوده‌ام و هر سال هم با تجربه‌تر شده‌ام. برناردی هیچ‌وقت مانند ولاسکو نمی‌شود و در این موضوع شک نکنید. برناردی اسم بزرگی در دنیای بازیکنی داشته و همین امر می‌تواند روحیه خوبی به تیم ملی بدهد، اما از نظر تجربه هیچ‌وقت مانند ولاسکو نمی‌شود.

  * مرغ همسایه همیشه برای ما ایرانی‌ها غاز است

  سرمربی تیم والیبال باریج اسانس کاشان در مورد عدم استفاده ولاسکو از مربیان ایرانی عنوان کرد: می‌دانید چرا هیچ مربی ایرانی در تیم ملی موفق نمی‌شود؟ چون متاسفانه ما مربیان ایرانی یکدیگر را قبول نداریم. هرکسی انتخاب شود سایرین خودشان را برتر از وی می‌دانند. ما اتحاد و انسجام کافی را نداریم؛ برخی‌ها حاضرند مصطفی کارخانه و حسین معدنی و ... در تیم ملی نباشند، اما هر فرد دیگری بود مشکلی ندارند. ما غریب‌پسند هستیم و همیشه مرغ همسایه برای‌مان غاز است.

  * والیبال ایران در ولاسکو خلاصه نمی‌شود

  وی در مورد اینکه گفته می‌شود ولاسکو به مربیان ایرانی اعتقاد نداشت، ادامه داد: ولاسکو اینگونه نبود؛ وی به ایران آمد و بسیار هم تاثیرگذار بود، اما وی تنها سه سال بود که به ایران آمده بود، پس با این شرایط سوال اینجاست که چه کسی این همه بازیکن را ساخته‌ است؟ چه کسی این همه قهرمانی در رد‌های پایه برای ایران به ارمغان آورده بود؟ نباید بی‌انصاف باشیم؛ والیبال ایران در ولاسکو خلاصه نمی‌شود، بلکه فدراسیون، مربیان، بازیکنان، تماشاگران و حتی خبرنگاران در رشد والیبال ایران تاثیرگذار بودند.

  کارخانه با بیان اینکه تا وقتی که به هم اعتماد نداشته باشیم، چیزی تغییر نمی‌کند، گفت: این همه قهرمانی پیش از حضور ولاسکو به دست آمد، اما هیچکس به آنها اشاره‌ای نمی‌کند. ولاسکو جزو بهترین مربیان دنیا است، اما ما ایرانی‌ها خارجی‌پسند هستیم و اصلاح هم نمی‌شویم.

   
   
                                                                     
   
   
   

  * مربیان چشم دیدن همدیگر را ندارند و حسادت بین آنها بیداد می‌کند

  سرمربی تیم والیبال باریج اسانس کاشان افزود: می‌دانید چرا ولاسکو به مربیان ایرانی میدان نمی‌داد؟ چون خودمان مقصر هستیم؛ خودمان همدیگر را قبول نداریم و خودمان را محکوم می‌کنیم. هر کسی انتخاب شود را تخریب می‌کنیم تا خودمان جایگاهش را بگیریم.

  سرمربی اسبق تیم ملی والیبال ایران عنوان کرد: مربیان ایرانی چشم دیدن همدیگر را ندارند؛ حسادت و سو‌ءتفاهم بین آنها بیداد می‌کند. با این سیستم هیچگاه پیشرفت نخواهیم کرد.

  وی در مورد همکاری با برناردی، ادامه داد: از من سن و سالی گذشته است و دیگر توانایی چنین کاری را هم ندارم. برخی‌ها می‌گویند من ولاسکو را قبول نداشتم، اما واقعا اینگونه نیست. آن موقع که هیچکس به فکر ولاسکو نبود و نمی‌دانست وی چه مربی بزرگی است من فقط نام ولاسکو را می‌آوردم. خاطره‌ای دارم از 20 سال پیش که ولاسکو و کارش را به عنوان الگو برای خودم انتخاب کرده بودم.

  * فرق من با ولاسکو چیست؟

  کارخانه با بیان اینکه همیشه ولاسکو را تایید می‌کنم، خاطرنشان کرد: اگر هم در کلاس‌های آموزشی وی حضور پیدا نکردم دلایل دیگری وجود داشت. من برای والیبال ایران خیلی زحمت کشید‌ه‌ام؛ اگر حالا ولاسکو افتخاری کسب کرده و اسطوره شده است من چندین سال پیش تمام عناوین قهرمانی در رده‌های پایه را برای ایران به ارمغان آوردم. اولین قهرمانی جوانان و نوجوانان آسیا و حتی اولین سکوی جهانی در رده‌های پایه با من کسب شد، اما یک‌بار هم اسم مرا مطرح نکردند؛ با این شرایط چه انگیزه‌ای برای ما باقی می‌ماند؟

  وی با بیان اینکه تمام زحماتم نادیده گرفته شد، ادامه داد: دیگر پاهایم توان رفتن به سمت فدراسیونی که خودم این همه افتخار برایش کسب کرده‌ام را ندارد. آن زمان والیبال ما هیچی نبود، اما من این همه افتخار آفرینی کردم، البته قبل از من هم افراد زیادی زحمت کشیده بودند. من هم روشی داشتم و به موفقیت‌هایی رسیدم، اما مسئولان در حقم کم‌لطفی کردند. به هر حال باز هم تاکید می‌کنم که مشکلی با ولاسکو نداشتم.

  * اگر ولاسکو می‌ماند هم از این به بعد کارمان سخت بود

  کارخانه تصریح کرد: من هم مانند ولاسکو افتخارات زیادی کسب کردم؛ والیبال ایران در رده‌های پایه چهار بار قهرمان شده که سه بارش را با من کسب کرد. این همه افتخاری که من به دست آوردم کم نبوده. من هم مربی تیم ملی نوجوانان، هم جوانان و هم بزرگسالان بودم، اما باز هم می‌بینیم که فقط از مربیان خارجی نام می‌برند.

  وی گفت: برناردی کار سختی در پیش دارد؛ اگر ولاسکو هم می‌ماند باز هم کارمان سخت بود، چون قبل از آن کسی والیبال ایران را نمی‌شناخت و با ولاسکو به جهان شناخته شدیم و حالا همه به عنوان حریفی جدی به ما نگاه می‌کنند. ولاسکو هم می‌دانست از حالا به بعد باید نتیجه بگیرد. فدراسیون ما به خوبی وی را حمایت کرد و هرچه خواست در اختیارش قرار داد. البته نباید تمام موفقیت‌ها را به ولاسکو ربط داد، چراکه قبل از وی هم افراد زیادی زحمت کشیدند.

  سرمربی اسبق تیم ملی والیبال ایران گفت: اگر بخواهیم نگران باشیم نتیجه نمی‌گیریم، قطعاً ناکام خواهیم شد، چون نگرانی تاثیر منفی می‌گذارد.

  * گردنم را هم بزنند حاضر نیستم توپ ‌جمع‌کن تیم ملی شوم

  کارخانه در مورد اظهارات عطایی مبنی بر اینکه دستیاران ولاسکو توپ‌جمع کن بودند، نه مربی تیم ملی، خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد من توپ جمع کن باشم هیچ‌وقت سر تمرینات نمی‌روم، حتی اگر گردنم را بزنند. اگر موثر نباشم برای چه باید وقتم را هدر دهم؟ اما برخی‌ها حاضرند پول هم بدهند تا مربی تیم ملی باشند. من این منطق را ندارم و می‌گویم اگر موثر هستم باید در تیم ملی باشم وگرنه خودم نباید بروم.

  * برخی‌ها حاضرند پول بدهند تا مربی تیم ملی باشند

  وی افزود: برخی‌ها شأن مربی تیم ملی را پایین می‌آورند؛ من مانند برخی‌ها نیستم که بی‌شخصیت باشم. در مورد حسین معدنی که برای وی حکم هم زده‌اند بهتر است خودش صحبت کند و من در جایگاهی نیستم که در مورد این مربی با اخلاق حرف بزنم. صرف حضور در تیم ملی درست نیست؛ برخی‌ها می‌خواهند فقط باشند و سفرها را بروند، اما من اینگونه نیستم. باید برای افرادی سرمایه‌گذاری کنیم که اخلاق و شخصیت داشته باشند تا مربی تیم ملی شوند. فردی باید انتخاب شود که اگر یک جوان حرکاتش را دید نخندد!

  کارخانه عنوان کرد: هرکسی انتخاب شود من از وی حمایت می‌کنم و مانند برخی‌ها نیستم که به زمین و زمان وصل شوم و مربیان را تخریب کنم. من ایرانی هستم و می‌دانم والیبال ایران چه راه سختی طی کرده است. اگر خودمان به هم احترام نگذاریم تا ابد مربی خارجی باید بالای سرمان باشد و هیچکس اعتماد نمی‌کند تیم ملی را به مربیان ایرانی بدهد.

   
   
   

  خولیو ولاسکو-لیگ برتر والیبال -مصطفی کارخانه-باریج اسانس کاشان- بازی‌های پلی‌آف-آرژانتین -توپ ‌-برناردی