• تمرین اختصاصی برای مهار مسی - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
 •  

   

   

   

   

  تمرین اختصاصی برای مهار مسی

   

   

  کروش تمرین را تغییر می‌دهد. تیم اصلی‌اش (که کامل نیستند) را جمع می‌کند. شکل تمرین دادن به این جمع با تمرینی که برای گروه قبل گذاشته تفاوت‌هایی در اجرا دارد. وارد جزییات شده. مجتبی جباری، آندرانیک تیموریان، خسروحیدری، جواد نکونام و مسعود شجاعی در کنار هم و روبروی پولادی، سید جلال حسینی، منتظری و بیت آشور. این یعنی خط دفاعی تیم اصلی کروش تقریبا مشخص شده.
   
  بیت آشور به تیم اصلی رسیده و پولادی هنوز هم دفاع چپ ایده‌آل کروش است. خیال مسی راحت!
  کروش تمرین آفسایدگیری و پرس را برای مدافعان تیمش اجرا می‌کند. تمرین روی یک خط دویدن، با چشم دویدن، خالی نگذاشتن مهاجم در فضای خالی و پر نکردن آفساید. کروش بارها سوت می‌زند و با مدافعان تیمش شفاهی ور می‌رود. پژمان را دو قدم می‌کشد جلو، سید جلال را از پولادی دور می‌کند، به بیت آشور اشتباهش در آفسایدگیری را نشان می‌دهد و دوباره سوت می‌زند. هافبک‌های حریف توپ را در عرض می‌دوانند و مدافعان باید روی یک خط مثل سایه با توپ جابجا شوند. از چپ به راست، از راست به چپ. بعد یک پاس عمقی و جلوکشیدن مدافعان و آفساید.
  کروش ناگهان تمرین را قطع می‌کند. کنار پژمان منتظری می‌رود. به او می‌چسبد و دست چپش را در بازوی راست پژمان گیر می‌اندازد. بعد به نکونام می‌گوید: «به من پاس بده...» نکونام توپ را به او پاس می‌دهد و کروش همان توپ را دوباره به نکونام می‌دهد. توپ که دوباره برمی‌گردد زیر پای جواد، کروش یک قدم جلو می‌آید، پژمان را با خودش یک قدم عقب می‌برد و بعد ناگهان می‌چرخد و به پشت سر منتظری می‌رود. نکونام در همین فاصله دوباره توپ را بین بیت آشور و منتظری انداخته. کروش با احمدی تک به تک است!
  کروش برمی‌گردد و دوباره همان تمرین را تکرار می‌کند. از نو! دست چپش را در بازوی پژمان گیر می‌اندازد. یعنی می‌تواند پژمان را با خودش عقب و جلو بکشد. پژمان هم ناخودآگاه تصور می‌کند کروش را مهار کرده. پس وقتی یک قدم عقب می‌رود و آفساید را پر می‌کند، متوجه اشتباهش نیست. کروش دارد از آفساید رد می‌شود. با یک پاس که می‌گیرد، برمی‌گرداند و دوباره با همان توپ در 18 قدم تک به تک می‌شود. بار سوم، بار چهارم، بار پنجم. این تمرین باز هم تکرار می‌شود. استایل ایستادن کروش، دست انداختن در بازوی منتظری و تاکید او بر اینکه «دستت را از دستم بیرون بکش. با من بچرخ، با من جلو و عقب نرو. اجازه نده تو را بکشم. قبل از فرار کردن برو جلو. برو من را بگذار توی آفساید. گوش کن. ببین فرم بدنم را، دقت کن به خیز بدنم...» همه و همه شبیه به یک نفر است... «لیونل مسی»!

  مهار مسی- ارژانتین- ایران -کروش- تیم ملی ایران