• مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسیا - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
 •  

   

   
   
   
   
   

  مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسیا

  تیم ملی ایران 3

  تیم ملی کویت 2


  دوشنبه 12/12/92، هفته پایانی مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسیا 2015 استرالیا، ورزشگاه انقلاب کرج، ساعت: 17:30، تماشاگر: 10 هزار نفر
  تیم ملی ایران 3
  گل‌ها: یعقوب کریمی (1)، حسین فاضل (60- گل به خودی)، کریم انصاری‌فرد (1+90)
  تیم ملی کویت 2
  گل ها: محسن بنگر (18- گل به‌خودی)، فهد الرشیدی (89)
  داور: دیمیتری ماشنستوف
  کمک‌ها: سرگئی کریشوچنکو، چینی بکوف ضمیربک
  اخطار: محسن بنگر، بختیار رحمانی (ایران)، فهدالرشیدی، عادل مطر (کویت)
  بازیکن برتر: رضا حقیقی (ایران) با تقدیر از یعقوب کریمی

  ایران: رحمان احمدی، حسین ماهینی (محمدرضا خانزاده 80)، احمد آل نعمه، محسن بنگر، احسان حاج صفی، پیام صادقیان، یعقوب کریمی، مهرداد جماعتی، رضا حقیقی، بختیار رحمانی (محمدرضا خلعتبری 75)، رضا نوروزی (کریم انصاری‌فرد 67)
  سرمربی: کارلوس کروش
  کویت: نواب الخالدی، حامد المطور (حمد عماد 84)، سعد العباد، حسین فاضل، صالح الشیخ، فهد الرشیدی، سیف الحسن، مسعد نادا، ولید علی حسین جمعه (سلطان العنزی 72)، فیصل المعزی (عادل مطر 61)، طلال نایب
  سرمربی: ژوروان ویرا

  ایران ورزشی - غیر از دو سه بازیکن که تعداد بازی‌های ملی‌شان زیاد بود، کارلوس کروش همانطور که گفته بود ترکیبی کاملا متفاوت با گذشته را به زمین فرستاد. البته این تصمیم او دو دلیل داشت؛ نخست میدان دادن به جوان‌ترها و آنها که خیلی فرصت حضور در بازی‌های تیم ملی را نداشتند و دوم استراحت دادن به نفرات اصلی.
  از طرفی انتخاب شهر کرج و ورزشگاه انقلاب تصمیم بسیار خوبی بود چرا که پس از مدت‌ها تیم ملی کشورمان در یک استادیوم پر از تماشاگر بازی کرد. یازده بازیکنی که در قالب تیم ملی به زمین آمدند هماهنگی لازم را نداشتند، طبیعی هم بود چون تا حالا مهرداد جماعتی، بختیار رحمانی، احمد آل نعمه، پیام صادقیان و ... کنار هم قرار نگرفته بودند.
  بازی که شروع شد تیم ملی روی حرکت پا به توپ یعقوب کریمی از سمت چپ حریف تا پشت محوطه 18 قدم پیش رفت و با ضربه پای چپ به زیبایی دروازه کویت را باز کرد. پس از این گل اینطور به نظر می‌رسید که باید منتظر بازی بهتر و روان‌تری از سوی شاگردان کروش باشیم اما همانطور که سرمربی کویت قبل از بازی گفته بود آنها برای گردش و به‌عنوان توریست به ایران نیامده بودند. چیزی که از حریف ایران دیده نشد بازی مستقیم بود. آنها عمق دفاع و سمت راست تیم ملی را هدف قرار دادند. دقیقه 10 با شوتی که از پشت 18 قدم زدند نخستین شوک را به رحمان احمدی وارد کردند و هشت دقیقه بعد هم به خواسته‌شان رسیدند. حرکت پا به توپ مسعد نادا از سمت راست تیم ما و فرصت شوتزنی که مدافعان تیم ملی به او دادند باعث شد تا پس از برخورد به پای محسن بنگر تغییر جهت داده و به درون دروازه برود. بعد از گل باز هم این کویتی‌ها بودند که توپ و میدان را در اختیار داشتند. هر چند در دقیقه 22 رحمانی قدر پاس نوروزی را ندانست اما اگر محسن بنگر در دقیقه 43 مقابل ضربه مهاجم حریف بدنش را قرار نمی‌داد شاید برای دومین بار دروازه رحمان احمدی باز می‌شد.
  نیمه دوم تا حدودی بازی تیم ملی هماهنگ شد اما باز هم اشکالاتی به چشم می‌آمد. برخلاف 45 دقیقه اول شاگردان کروش حاکم توپ و میدان بودند. البته یک شوت حاج‌صفی در دقیقه 54 و بلافاصله پس از آن رضا نوروزی در موقعیتی تک به تک دو فرصت خوب ایران بودند که از دست رفت. فشار حملات تیم ملی بالاخره در دقیقه 60 جواب داد. نفوذ پیام صادقیان از سمت چپ حریف و ارسال در عرض او پس از برخورد به پای مدافع کویت وارد دروازه شد.
  با این گل بازیکنان تیم ملی با استرس کمتری به بازی ادامه دادند. تعویض‌های دو مربی به بازی سرعت داد. حضور انصاری‌فرد و خلعتبری به فاصله 8 دقیقه توان هجومی ایران را زیاد کرد. شاید اگر انصاری‌فرد کمی دقت بیشتری داشت در دقیقه 88 روی ارسال خوب یعقوب کریمی دروازه میهمان را باز می‌کرد اما همان توپ در برگشت و روی نفوذ مهاجم کویت از سمت چپ تیم ایران و ارسال زمینی او در حالی که تمام مدافعان تیم ملی روی یک خط ایستاده بودند به فهدالرشیدی رسید و او با یک بغل‌پای ساده در دقیقه 89 گل تساوی را زد. روی این گل خط دفاعی تیم ملی بسیار پراشتباه ظاهر شد اما این پایان کار نبود و در حالی که کویتی‌ها منتظر شنیدن سوت پایان بازی بودند یعقوب کریمی بازی خوبش را با پاس گلی که داد تکمیل کرد. دقیقه 1+90 او به‌خوبی کریم انصاری‌فرد را روی نقطه پنالتی دید و ارسال او را مهاجم تیم ملی با ضربه سر وارد دروازه کویت کرد تا هم انگیزه‌هایش را به رخ کادر فنی بکشد و هم اینکه تیم ملی را در آخرین بازی مرحله مقدماتی جام ملت‌ها پیروز از خانه خارج کند. داور قرقیزستانی هم که لباسش تا حدود زیادی همرنگ لباس کویتی‌ها بود در دقیقه 3+90 سوت پایان بازی را به‌صدا درآورد.


  رحمانی: کویتی‌ها حرف‌های بی‌ربط می‌زدند


  بختیار رحمانی که با شماره 2 مقابل کویت بازی کرد بعد از بازی درباره درگیری‌اش با کویتی‌ها گفت: «اصلا موضوع خاصی نبود. توپ برای من بود و می‌توانستم به آن ضربه بزنم. بازیکنان کویت بی‌مورد این موضوع را شلوغ کردند. به هر حال ما هم عربی متوجه می‌شویم، حرف‌های بی‌ربطی می‌زدند. کارتی هم که داور به من داد کاملا اشتباه بود. توپ برای من بود.» وی در مورد بازی گفت: «با وجود اینکه بازیکنان چند روز بیشتر دور یکدیگر نبودیم اما عملکرد خیلی خوبی داشتیم و به نظرم در نیمه دوم عالی بودیم
   

   
  ایران - کویت-فوتبال- نتیجه مسابقه