• چه کسی ماجرای تخته فرش‌ها را پیگیری می‌کند؟ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۰
 •  

   

   

   

   

  چه کسی ماجرای تخته فرش‌ها را پیگیری می‌کند؟

   

  نگاهی گذرا به وضعیت مالی فدراسیون کشتی و نقدهایی که می‌شود

   

  بدهی که از 5 میلیارد شروع شد و به 9 میلیارد رسید شرایط امروز کشتی در حالی به وجود آمده که به نظر می‌رسد نیاز است وزارت ورزش و جوانان در اقدامی موثر پیگیر این بدهی‌ها باشد و برای رفع آن چاره‌ای بیندیشد؛ اتفاقی که نه تنها رخ نمی‌دهد بلکه به نظر می‌رسد برخی از مسوولان از اینکه فدراسیون کشتی توانسته دست بر زانوی خود گذاشته و برخیزد هم خیلی خوشحال نیستند!

   


  محسن وظیفه
  تیم ملی کشتی آزاد بامداد چهارشنبه باید راهی رقابت‌های جام جهانی کشتی آزاد در آمریکا شود. مسابقاتی مهم که رقیب‌های دیرینه کشتی ایران یعنی آمریکا و روسیه برای ایستادن مقابل کشتی ایران و پس گرفتن دو عنوان مهم قهرمانی این رقابت‌ها از ایران دست به هر کاری خواهند زد. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که بر خلاف دو رقیب دیرینه اوضاع در اردوی تیم ملی کشتی آزاد چندان خوب به نظر نمی‌رسد. مشکلات مالی که ارث خطیب برای فدراسیون کشتی بود کار را برای اداره این فدراسیون با مشکلات زیادی روبرو کرده است. بدهی که گاهی صحبت از 7 میلیارد و گاهی هم نزدیک به 9 میلیارد تومان بودن آن است اوضاع و احوال کشتی را حسابی به هم ریخته است. این وضعیت در حالی به وجود آمده که به نظر می‌رسد نیاز است وزارت ورزش و جوانان در اقدامی موثر پیگیر این بدهی‌ها باشد و برای رفع آن چاره‌ای بیندیشد. اتفاقی که نه تنها رخ نمی‌دهد بلکه به نظر می‌رسد برخی از مسوولان از اینکه فدراسیون کشتی توانسته دست بر زانوی خود گذاشته و برخیزد هم خیلی خوشحال نیستند!
  فدراسیون کشتی با برنامه‌هایی که رسول خادم و علیرضا حیدری دارند توانسته تحولی را در ورزش اول ایران به وجود بیاورد و شرایط را نسبت به قبل در همین چند ماه تغییر داده و نشان دهد که می‌توانند تغییرات زیادی را در اداره فدراسیون کشتی به وجود بیاورند.
  برای اینکه بخواهیم کارهای انجام شده را بررسی کنیم می‌توانیم مثال‌های زیادی را بزنیم. برگزاری شایسته دو تورنمنت مهم و بین‌المللی جام یادگار امام (ره) و جام تختی که سال‌ها بود در حد نام کشتی ایران و جهان پهلوان تختی برگزار نمی‌شد، امسال با برنامه‌ریزی فدراسیون به طرز بسیار شایسته‌ای برگزار شد و تحسین بسیاری را برانگیخت اما برگزاری این مسابقات هزینه‌های زیادی را در پی داشت؛ با این حال فدراسیون کشتی توانست از عهده آن بربیاید که همین موضوع می‌تواند یک امتیاز ویژه برای کشتی باشد. علاوه بر این فدراسیون توانست میزبانی مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی در سال 2014 را هم در حضور روس‌ها بر عهده بگیرد که این هم یک موضوع مهم و ویژه است که توانستیم میزبانی مسابقاتی را بر عهده بگیریم که تزارها در برگزاری آن ناکام بودند. یکی دیگر از طرح‌های خوب که این روزها فدراسیون به دنبال اجرای آن است بحث پرداخت حقوق به مربیان سازنده و همچنین کشتی‌گیران ملی‌پوش است. اتفاقی که می‌تواند تحول عظیمی را در کشتی به وجود بیاورد. بدون شک انجام این برنامه‌ها در فرصت کمی که مدیریت جدید شکل گرفته اتفاق خوبی است که می‌تواند مراتب تقدیر و تجلیل از سوی مراجع ورزش را در پی داشته باشد اما نه تنها این اتفاق نمی‌افتد بلکه به نظر می‌رسد هنوز برخی هستند که بی مورد به این فدراسیون فشار وارد کرده و حرف‌های عجیبی را مطرح می‌کنند. اداره فدراسیون کشتی با داشتن دو رشته متفاوت در واقع دو فدراسیون است و به اندازه دو فدراسیون هزینه دارد که فراهم کردن آن کار بسیار سختی است که شاهدیم فدراسیون توانسته از عهده آن بربیاید اما امروز اوضاع و احوال ورزش به نحوی پیش می‌رود که بسیار تعجب بر انگیز است. جای برخی امور به نظر می‌رسد که بسیار تغییر کرده است. این روزها به جای اینکه نهادی در ورزش پیدا شود که از خطیب سوال کند چگونه هفت میلیارد بدهی از خود به جا گذاشته و این بدهی‌ها براساس چه هزینه‌کردی به وجود آمده، از مسوولان فعلی فدراسیون کشتی سوال می‌شود که چگونه می‌توانید این همه پول وارد فدراسیون کشتی کرده و این همه برنامه‌ را اجرا کنید! این روزها اگر حسابرسی وجود داشته باشد و زحمت حسابرسی دوره مدیریت خطیب را به خود بدهد کاملا مشخص می‌شود که چرا کشتی به این روز افتاده است. چگونه می‌شود بدهی که در ابتدا به رسول خادم 5 میلیارد اعلام می‌شود، بعد 7 میلیارد می‌شود و حالا حتی صحبت از نزدیک به 9 میلیارد است. به نظر می‌رسد اتفاقاتی که در روزهای اخیر در کشتی رخ داده برنامه‌هایی است که باید برای موفقیت‌های روز افزون کشتی انجام شود، آنچه که جای سوال دارد بعضی مسائل دیگر است مثل  وجود 2 فاکتور جداگانه 15 و 12 تخته فرش؛ مسائلی که آنطور که باید به آن پرداخته نمی‌شود و مشخص نیست بالاخره چه نهادی باید ورود کند و به این ابهام‌ها و حرف و حدیث‌ها پایان دهد. ابهام‌های زیادی از دوران قبل باقی مانده که مسوولان رده بالا باید به فکر پیگیری آنها باشند تا شاید پاسخ روشنی پیدا شود.

   

   

   

  فدراسیون کشتی -بدهی -میلیارد - تخته فرش‌