• کابوس انتخاب 23 بازیکن از 28 بازیکن را می بینم - ۱۳۹۳/۰۳/۰۵
 •  

   

   

   

   

  کابوس انتخاب 23 بازیکن از 28 بازیکن را می بینم

   

  سرمربی تیم ملی در فاصله کمتر از یک ماه به جام جهانی در خصوص شرایط آماده سازی تیم ملی، بازیهای جام جهانی و مسایل مربوط به فوتبال ایران توضیحاتی ارائه کرد.

   

  به گزارش سایت رسمی فدراسیون، کی روش در خصوص شرایط اردوهای آماده سازی تيم ملی گفت: یک هفته از اردوی ما در اتریش به پایان رسیده است. اگر بخواهيم از ابتدا آغاز کنيم و با محاسبه اردوی آفریقای جنوبی و چهار روز اردو در تهران و یک هفته ابتدایی برنامه اردوی ما در اتریش، بخش اول برنامه آماده سازی ما به پايان رسیده است. از لحاظ لجستیکی و برنامه ریزی همه چیز طبق برنامه ما پيش رفته و همه اتفاقات مطابق با توقعات ما رخ داده است.

  وی در ادامه افزود: تنها چیزی که آزارمان داد و به ما لطمه زد و برنامه های ما را دچار وقفه کرد، چيزی است که من نمی توانم در مورد آن صحبت نکنم. این واقعیتی است که بازیکنان به ما ملحق نشدند و در اردوی ابتدایی ما در آفریقای جنوبی حضور نداشتند و متاسفانه این واقعیت که بازیکنان تیم ملی که از باشگاه های سپاهان و استقلال به اردو دعوت شدند و همچنين بازیکنان تاثیرگذار ما مانند جواد نکونام و پژمان منتظری را در اختیار نداشتیم و نتوانستیم از وجود آنها برای تمرین در کنار سایر بازیکنان استفاده کنیم و این امر به برنامه های ما برای آماده سازی لطمه وارد کرد. این مطلب مهم و کسانی که مسئولیت این اتفاق برعهده آنهاست را نمی توانيم فراموش کنيم. ما بايد در حال حاضر به زمان حال و آينده توجه داشته باشيم، چرا که دیگر نمی توانيم گذشته را تغییر دهيم و باید تلاش کنيم تا بهترين عملکردمان را انجام دهيم .

   

   

                  

  سرمربی تیم ملی در ادامه بیان کرد: همه بازیکنان و کادر تيم ملی در حال تلاش هستيم تا هر آنچه در توانمان است را برای موفقيت تيم ملی ایران انجام دهيم و بتوانيم از هر حيث مثمرثمر باشیم. اما در ابتدا بیاييم و در مورد بازیکنان صحبت کنيم. من به عنوان سرمربی تيم ملی فوتبال ایران از عملکرد بازیکنانم بسیار راضی هستم و این را برای هواداران فوتبال ایران ضمانت می کنم که آنها باید به بازیکنان تیم ملی و شور و اشتیاق و تعهدشان در اين اردوها، افتخار کنند. فضا و حال و هوای بسیار محترمانه و در عین حال با شرایط رقابتی بسیار بالا درون اردو وجود دارد. روحيه تیمی بسیار بزرگ و بالا است و من بايد اذعان کنم که عشق و پایبندی که اين بازیکنان نسبت به کشورشان دارند، واقعا منحصربفرد است.

  کی روش در ادامه در خصوص ليست 23 نفره و نهایی تیم ملی افزود: یکی از دغدغه های اصلی من برای انتخاب 28 بازیکن این بود که بتوانم بازیکنان شجاعی را برای تیم ملی انتخاب کنم. کسانی که به تيم ملی فکر می کنند نه به خودشان و همینطور منافع شخصی شان را مقدم بر منافع تيم نمی دانند و این شروعی قدرتمندانه برای حرکت ما به سمت موفقيت در جام جهانی است و از همين جا باید این مسئله را به همه هواداران فوتبال ايران اعلام کنم که من کابوس انتخاب 23 بازیکن از ميان این 28 بازیکن را می بینم و برای من این کابوس آغاز شده و بعضی از شبها اين فکر به سراغ من می آيد که چگونه  میتوانم 23 بازیکن را از ميان 28 بازیکن انتخاب کنم.

  سرمربی تیم ملی در ادامه افزود: از اين فرصت استفاده کرده و اعلام می کنم که برخی مواقع شاهد نقطه نظرات پوچ و بی پايه و اساسی هستيم که تعهد و انگیزه بازیکنان را زیر سوال می برد. می خواهم همين جا به همه هواداران اعلام کنم که این صحبتها بی اساس است و افرادی که تعهد و انگیزه بازیکنان را زیر سوال می برند افرادی هستند که دغدغه موفقيت تیم ملی ایران را ندارند و آنها هيچگاه از موفقيت تیم ملی ايران خوشحال نمی شوند. به عبارت دیگر بايد بگویم که ما نیز تراوش های اين ذهن های مسموم را احساس می کنيم و ایمان داریم که اکثریت هواداران اين ذهن ها را می شناسند و این صحبتها برای آنها آشنا است و توجهی به آن ندارند.

  کی روش در ادامه گفت: مطلب دومی که میخواهم به آن اشاره کنم کادر تیم ملی است. اعضای کادر تیم ملی در این مدت بسیار سخت تلاش کرده اند و شبانه روز در حال تلاش و فعاليت هستند و من می دانم و مطمئن هستم که توقع ها و درخواست های زیادی از آنها دارم. آنها از صبح تا دیروقت درحال تلاش هستند و تمام احترام و قدردانی و تحسین را برای کادرم از گروه پزشکی تا تدارکات و اعضای کادر فنی، اجرایی و سرپرستی قایل هستم، چرا که کار حضور در جام جهانی آسان نيست و همگی در حال فعالیت شبانه روزی هستند. در انتها بايد بگويم که بايد از لحاظ فضای رقابتی کاملا آماده باشيم، چرا که ما با تيم هایی در جام جهانی روبرو خواهيم شد که سطح فوتبالشان از سطح فوتبال ما بسیار بالاتر است. ولی من می خواهم بگويم به راحتی زندگی هايمان را نخواهيم فروخت و اگر برای ما سخت است که در مقابل نيجریه، آرژانتین و بوسنی بازی کنيم که قطعا هم همينگونه خواهد بود، ولی من قول می دهم که زندگی و بازی را برای آنها هم سخت و جهنم کنيم. در انتها می خواهم تکرار کنم که تمام تلاش و سرحد کوششمان را خواهيم کرد و همانطور که قبلا هم گفته ام باز هم تکرار می کنم که اين مراحل جام جهانی برای ما مانند ماموریت غیرممکن يک، دو و سه بوده و اگر واقعا در جهان فوتبال اين توقع را داشته باشيم که ایران به دور دوم مسابقات جام جهانی صعود کند، واقع گرايانه نیست ولی ما می جنگيم و این را از سر خود بیرون نخواهيم کرد که برای اين هدف و ماموریتمان بجنگيم و از هيچ تلاشی فروگذار نکنيم.

   

   

   

  سرمربی تیم ملی اينگونه ادامه داد: پس بیايم و اين اجازه را به خودمان بدهيم و اين آرزو را ذهنمان مرور کنیم. پيغام من به مردم فوتبال دوست ايران این است که برای پيوستن به اين گروه با اين هدف والا نیاز به پرداخت هيچ هزینه ای نيست تا عضوی از اين گروه باشيد و بصورت رايگان می توانيد بیاييد و میهمان ما در اين ضیافت بزرگ باشيد و ما را در رسیدن به هدفمان یاری کنيد. ما از تک تک شما دعوت می کنيم تا بیایید و جزئی از اين آرزو و دورنمای بزرگ باشید و از حضو در کنار ما لذت ببرید.

  کی روش در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص نحوه اطلاع رسانی به بازیکنانی که از تيم ملی جدا می شوند گفت: من در طول زندگی و برای همه تصميماتی که می گیرم اين فلسفه را داشته ام که می بايست رودررو صحبت کنم. البته در اين خصوص نیز باید به اين 5 بازیکن اعلام کنيم که دقیقا علت تصميم ما چه بوده است. باز هم تکرار می کنم تصمیمی که من می گیرم شخصی نيست بلکه يک تصميم فنی است ولی بايد اين مطلب را اعلام کنم که بازیکنان تیم ملی آنقدر با من صادق، خوب و متعهد بودند که در حال حاضر این تصميم برای من بسیار سخت و دشوار است. اگر می توانستم قوانين را تغيير دهم، مطمئنا تعداد بازیکنان را به 28 بازیکن افزايش می دادم.

  کی روش در ادامه در خصوص مسابقات جام جهانی و اینکه آیا بازیکنان به صورت کامل و در خطوط مختلف میدانند با چه کسانی رقابت خواهند کرد گفت: بله بدون هيچ شکی اين کار را انجام داده و خواهيم داد. تنها مساله ای که ما نمی توانيم جایگزینی برای آن پيدا کنيم، سی سال تجربه بین المللی تيم های رقیب ما در جام جهانی مانند تیم ملی نیجریه و آرژانتین است که بازیکنان آنها در سطوح بالای لیگ های اروپایی بازی می کنند و ما تنها سه هفته برای رسیدن به اين جايگاه تلاش کرده ايم. مطلب دیگری که ما هيچگاه نمی توانيم برای آن جايگزینی پيدا کنيم سطح فنی بالای مسابقات ليگ های اروپایی در مقابل ليگ ایران است.

  وی در ادامه گفت: فقط يک چیز است که يک مربی نمی تواند در آن واحد به بازیکنانش منتقل کند و آن هم تجربه است. يک پدر هميشه می تواند همه چیز را به پسر خود آموزش دهد، بجز يک چیز و آن هم تجربه است. ولی ما بايد اين موضوع را به بازیکنان خود انتقال دهيم و آن اين است که مسابقه با تيم های نیجریه و آرژانتین و بوسنی در زمين 100 متری فوتبال نيست، بلکه بازی ما قابل اين تيم ها درون يک زمين 12 سانتی متری است و آن هم ذهن و فکر بازیکنان تيم بوده و از گوش چپ آغاز می شود و به گوش راست ختم می شود و اگر بتوانيم در اين زمین کوچک پيروز باشيم، در آن زمين بزرگتر که زمين فوتبال است هم پیروز خواهیم شد

   

                                    

   

  کی روش در ادامه افزود: اولین معیاری که برای انتخاب بازیکن داشتم این بود که در کنار معیارهای فنی و فیزیکی، بازیکنانی را انتخاب کنم که از لحاظ ذهنی هم اين آمادگی را داشته باشند تا به اينجا بیایند و از خود گذشتگی داشته باشند و به خودشان فکر نکنند و به منافع تيم ملی کشورشان فکر کنند.

  وی در ادامه در خصوص انتظارش از رسانه ها برای حضور در جام جهانی افزود: این موضوع را پیشتر هم در حضور رسانه اعلام کرده ام و درخواست خالصانه من از مقامات و دست اندرکاران این است که ما به طور حتم میبایست اصحاب رسانه را  در کنار تيم ملی در مسابقات جام جهانی داشته باشیم و اين بدین معناست که حضور آنها برای ما بسیار حائز اهميت است. به خاطر اينکه این رسانه ها هستند که حقایق تيم ملی را به تک تک هواداران فوتبال ايران و همه جهان و رسانه های خارجی منتقل می کنند. این رسانه ها هستند که در خصوص فرهنگ غنی و تاریخ بزرگ و ماندگار ايران اطلاع رسانی می کنند و نمای خوبی را از کشور ایران به جهانیان نشان می دهند. نزدیک کردن رسانه ها به تيم ملی، نزدیک کردن هواداران به تيم ملی است.

  کی روش در ادامه افزود: هواداران اين حق را دارند تا بدانند که در تيم ملی تا چه اندازه همه در حال تلاش و کوشش هستند و بازیکنان تا چه اندازه تلاش می کنند و چه کاری را به همراه کادر فنی تيم ملی انجام می دهند. اين سفر ما به جام جهانی مانند قدم زدن در پارک و سفری بی دردسر و ساده نیست و ما بخشی از اين برنامه سرگرم کننده جام جهانی نیستيم بلکه ما خود آن هستيم و اين دو با هم بسیار تفاوت دارند و این ما هستیم که درون گود هستيم و فشارها بر دوش ماست. هواداران بايد بدانند که برنامه خلاصه شده تیم ملی عبارتنداست از اينکه همه صبح زود از خواب بیدار می شوند و پس از صرف صبحانه به سمت محل برگزاری تمرینات می رويم و بعد به هتل بازگذشته و ريکاوری و استراحتی کوتاه خواهيم داشت و دوباره همه آماده تمرین می شوند و پس از انجام آن، فیلم های تمرینات و مسابقات مختلف بازبینی می شوند و همه موانع و مشکلات و نقاط قوت را با بازیکنان در ميان می گذاریم و پس از آن بازیکنان استراحت می کنند و دوباره همين روند هر روز ادامه خواهد داشت و همه اينها با درنظر گرفتن دوری ما از خانواده و عزیزانمان است. ولی مهمترین مطلبی که حضور رسانه ها را پر رنگ تر و مهمتر می کند این است که آنها می آيند و با سوال ها و مطرح کردن "چرا ها " راه کارها و اهداف را مشخص می کنند و اين رسانه ها هستند که مشخص می کنند چرا يکسری از اتفاقات افتاده است و ما در آينده بايد چه کاری را انجام دهيم و چه کارهایی باید انجام میداديم و همچنان باقی مانده است و اين از جمله وظایف مهم رسانه ها است.

  کی روش در ادامه بیان کرد: دلیل اینکه چرا در ایران افرادی به من علاقه ندارند این است که من طی چند سال اخیر بارها تکرار کرده ام که ما برای پیشرفت فوتبال ایران باید يک روند تغییر را در فوتبال مان ايجاد کنيم. چرا که طرز تفکر مربیان، مدیران عامل و هیات مدیره باشگاه ها بايد تغییر کند و اين تغییر بوجود نخواهد آمد مگر اينکه روند تفکر در سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال تغییر کند و ما بتوانيم يک طرز تفکر جدید را جاری کنيم.

  وی در ادامه افزود: تا آنجاييکه من شنيده ام اکثریت بازیکنانی که در کنار تیم ملی در اردوی آفریقای جنوبی و اتریش حضور داشتند به اين موضوع اشاره کرده اند که این دو اردو از بهترین اردوهای دوران عمرشان بوده است. به نظر شما ایا اين صحبتها من را خوشحال می کند؟؛ پاسخ من منفی است. اين اردوها بايد برای آنها اردویی عادی باشد و اگر اين اردوها برای آنها جدید است، نشان دهنده ايراد در کار و اردوهای پيشين آنها است. اردوی ما نباید چیز خاصی باشد و فقط بايد يک برنامه آماده سازی عادی پيش از جام جهانی باشد.

  کی روش در ادامه بیان کرد: پس چرا برخی افراد در تلاش هستند تا من از ایران بروم، بخاطر اينکه دوست ندارند اين مسایل را مطرح کنم. چون رفتن به جام جهانی می بايست يک میراث را برای هر کشوری بر جای بگذارد و آن میراث می تواند برای فوتبال ایران تغییر در طرز تفکر باشد و اگر این طرز تفکر بوجود نیايد می بایست تغییر را در افراد ايجاد کنيم

   

                 

   

  وی اینگونه ادامه داد: واقعا برای من آزار دهنده است که می شنوم ایران در گذشته تسلط کاملی بر فوتبال آسیا داشته است. بگذارید از زمانی که من به ایران آمده ام و اتفاقاتی که برای باشگاه های ایرانی افتاده است و نتایج کسب شده توسط آنها در ليگ قهرمانان آسیا را بررسی کنيم. حتی بدتر از نتایج بدست آمده در اين مسابقات، کیفیت بازیهایی بوده که توسط آنها ارائه شده است. ولی در انتها و در همه جای جهان اين نتايج هستند که همه چیز را بیان می کنند و نمايانگر اتفاقات درونی هستند و اینطور به نظر می رسد که برای ما نتايج بیان کننده مسایل درونی نيستند و هيچ چيز نمی خواهد تغییر کند. همان مسایل تکراری و اشتباهات مکرر گذشته تکرار می شود و این در حالی است که کشورهای اطراف ما سال به سال در حال رشد هستند و ما همچنان در جای خود هستيم. البته من می توانم شفاف تر هم صحبت کنم چرا که در نزدیکی انتهای قرارداد من با ايران است و حتی اگر همکاری من با ایران سی روز کوتاه تر شود مشکلی بوجود نخواهد آمد، ولی دقیقا به خاطر همين مسایل است که یکسری از افراد نمی خواهند من در ایران باشم. اگر من بارها اعلام کرده ام که ما نياز به استادیوم های بهتر، زمین های تمرینی و امکانات بهتر و سطح مربیگری بهتر داريم، اینطور به نظر می آيد که من در حال آزار گروهی از افراد هستم، اما باور کنيد يکنفر بايد اين صحبتها را مطرح کند و این میراث من برای فوتبال ايران است و من این کار را به دو دلیل ساده انجام می دهم.

  کی روش در ادامه گفت: دلیل اول اينکه خون فوتبال در رگهای هواداران فوتبال ايران جاری است و آنها مستحق بیشتر از اينها هستند و دوم بازیکنان فوتبال ایران هستند که من افتخار کار کردن کنارشان را داشته ام و آنها دوست دارند پيشرفت کنند و دوست دارند بازیکنان بهتری شوند و آنها می خواهند سخت کار کنند و رشد و پیشرفت داشته باشند و این برای من بسیار غیرمنصافه و دردناک است که گاهی اوقات مطبوعات از بازیکنان انتقاد می کنند، چرا که اين واقعا تقصیر بازیکنان نیست و این سیستم است که به آنها اجازه بهتر بودن را نمی دهد. استعدادهای زیادی از بین می رود و آنها بايد پاسخ وجدان خود را به خاطر هدر رفتن اين استعدادها بدهند. اما اينها همه دغدغه های من است و به این خاطر که در انتهای همکاری ام با فوتبال ايران است، می خواهم نقطه نظرات دقیق من را هواداران فوتبال ايران داشته باشند ولی تا زمانی که اين گروه از افراد تاثیرگذار در حال فعالیت هستند فوتبال ایران هيچگاه تغییر نمی کند.

   

  کی روش - تیم ملی فوتبال ایران- تیم ایران در برزیل - مسی- کریمی - فوتبال